Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Išmelsta laisvė

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Tradicijos
  • 2013-01-15

„Mama, bet juk tai – karas! Taip, tai buvo karas. Nors tuo metu buvau studentė ir dieną buvusi prie Aukščiausiosios tarybos, vakare įvykius stebėjau per televiziją Vilniuje, Antakalnyje, tačiau ir ten gerai girdėjosi šūviai prie Televizijos bokšto“,- apie tai, kaip savo vaikus kviečia žiūrėti dokumentiką apie tragiškus Sausio 13-osios įvykius ir taip suprasti, kokia kaina buvo iškovota Lietuvos laisvė, pasakojo Seimo narė Jolita Vaickienė.

Simono Daukanto pagrindinės mokyklos direktorė Adelė Jonauskienė tikisi, kad stendai ir žodžiai iš žvakių įtaigiau perteiks mokiniams kovą dėl Lietuvos laisvės.

Ne vienam, sekmadienį po šv.Mišių už Sausio 13-osios įvykių aukas neskubėjusiam skirstytis iš Kretingos katalikų bažnyčios, akyse sužvilgo ašaros, prisiminus 1991 metų įvykius. Tad simboliška, kad koncerte, pavadintame „Jūs ašaroj žvilgančioj likot...“, savo atsiminimais ir mintimis pasidalijo ir vicemeras Vytautas Ročys, brolis Bernardas, šia proga perskaitęs savo kurtas eiles ir pakvietęs budėti Lietuvos laisvės sargyboje.

Iš renginį vedusių Kretingos kultūros centro darbuotojų Birutės Laučienės ir Dianos Žukauskaitės lūpų nuskambėjus visų 14 žuvusiųjų pavardėms, jiems atminti tautiškais rūbais pasipuošę saviveiklininkai bei šaulių organizacijos atstovai nunešė gėlių prie Kretingos Rotušės aikštėje esančio Nepriklausomybės paminklo.

Sakralioje vietoje – Kretingos bažnyčioje – suskambo Kretingos kultūros centro kamerinio choro bei Skuodo kultūros centro vokalinio ansamblio „Vaivorykštė“, kuriems vadovauja Kristina Rimienė, dainos. Tai buvo graži ir žmogaus dvasią pakylėjanti tąsa po šv.Mišių už Sausio 13-osios įvykių aukas.

Per jas sakydamas pamokslą Kretingos katalikų bažnyčios parapijos klebonas Evaldas Darulis kalbėjo: „Per juos veikė Šventoji Dvasia – kaip kitaip beginkliai žmonės, su malda ir giesmėmis lūpose, tvirtu tikėjimu, būtų galėję nugalėti tankus. Tai – išmelsta laisvė.“

Sausio 13-osios metinės buvo paminėtos ir Kretingos rajono ugdymo įstaigose – jos aktyviai dalyvavo pilietiškumo akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“ - sausio 11 dieną lygiai 8 val. dešimčiai minučių langus nušvietė žvakių šviesa. Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos duomenimis, iš viso Lietuvoje šioje akcijoje dalyvavo daugiau kaip 1,4 tūkst. mokyklų, valstybės institucijų ir kitų organizacijų.

Kaip ir kasmet, stengdamasi perteikti Sausio 13-osios įvykių nuotaiką, Kretingos Simono Daukanto pagrindinės mokyklos bendruomenė mokyklos kieme buvo sukūrusi laužą – šildydamiesi jo kaitra vaikai su mokytojais vaišinosi arbata ir giedojo patriotines dainas.

Koncerto, kuris įvyko Kretingos katalikų bažnyčioje, pradžioje saviveiklininkai ir šauliai, pagerbdami žuvusiuosius per Sausio 13-osios įvykius, nunešė ir prie Lietuvos Nepriklausomybės paminklo padėjo gėlių.

Sausio įvykių tragiškumą vaikai su mokiniais prisiminė ir specialiai šia tema surengtose pamokose. „Vaikai patys rengėsi šiai pamokai ir pasidalijo savo tėvų prisiminimais, medžiaga, kurią rado internete. Nors jie dar nebuvo gimę ir savo akimis nematė prieš 22 metus įvykusių Sausio 13-osios įvykių, tačiau mokiniai jautriai juos perteikė savo pasakojimais“,- sakė D.Dunauskaitė.

Jos klasės auklėtiniai septintokai „Pajūrio naujienoms“ sakė suprantantys, kad Sausio 13-ąją prie strateginių šalies objektų budėjusiems žmonėms turi būti dėkingi už tai, kad šiandien jie gali gyventi laisvoje šalyje, kalbėti gimtąja kalba, tarnauti savo šalies kariuomenėje ir suprasti, kad pareiga, prasidėjusi mažuose dalykuose, išaugina ryžtą kovoti už savo valstybę.

Paminėti Sausio 13-osios mūsų rajono žmones kvietė ir Kretingos kultūros centro bei Salantų kultūros centro skyriai, surengę popietes šiai datai atminti.

Salantų kultūros centro Žvainių skyriaus renginių organizatorė Aušra Dvarionienė su „Pajūrio naujienomis“ pasidalino pasakojimu, jog minėjimas prasidėjo lauke, kur simboliškai buvo uždegti fakelai ir nulenkus galvas tylos minute buvo pagerbti žuvusieji už Lietuvos laisvę.

„Salėje keturiolikai žuvusiųjų Laisvės gynėjų buvo uždegta 14 atminimo žvakučių. Skambėjo vietos ansamblio „Imbarietės“ dainos apie Lietuvą, tarp kurių - ir E.Masytės „Laisvė“. Savo kūrybos eilėmis „Laisvė“ pasidalijo imbariškė poetė Aldona Anužienė. Popietėje dalyvavęs seniūnas Antanas Turauskis paragino kasmet susiburti draugėn šią ypatingą mūsų tautai dieną, vėl prisiminti kruvinuosius įvykius, o Imbarės seniūnaitis Adomas Gikaras palinkėjo, kad liudijimai apie Sausio 13-osios įvykius įkvėptų naujiems darbams, padėtų suvokti laisvės kainą,- pasakojo A.Dvarionienė, kuri vakarą užbaigė prasmingais žodžiais. - Tauta – tai mes ir kiekvienas iš mūsų. Tauta bus gyva, kol kiekvienas savo širdyse nešiosime Tėvynės meilės kibirkštėlę, saugosim tai, ką iškovojo mūsų tėvai ir seneliai.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas