Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kad atšvaitas būtų naudingas

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Kuprinė
  • 2012-12-28

Menka nauda turėti atšvaitą, jei jis nešiojamas ne pagal taisykles – tokiu atveju tamsiame kelio ruože pėsčiasis taip ir lieka nematomas automobilių vairuotojams. Ką daryti, kad taip nenutiktų, Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai kalbėjosi su Kretingos Marijos Tiškevičiūtės mokyklos III c klasės mokiniais, kurie sutiko ir „Kuprinės“ skaitytojams pademonstruoti, kaip reikia taisyklingai nešioti atšvaitus.

Vaikai demonstruoja, kad atšvaitas su virvele turi kabėti dešinėje pusėje ir spindėti ties tokiu aukščiu, kurį geriausiai apšviečia automobiliai.

Kelių policijos poskyrio specialistė Aušra Baločkienė vaikams priminė, kad visų rūšių atšvaitus reikia segėti dešinėje kūno pusėje – ji yra arčiau važiuojamosios dalies, nes pagal Kelių eismo taisykles pėstieji privalo eiti kairiuoju kelkraščiu prieš transporto važiavimo kryptį.

Policijos pareigūnai patarė susimąstyti, kokią žmogaus kūno dalį geriausiai apšviečia automobilių šviesos: suaugusiųjų – kojas, vaikų – kojas ir liemenį. Būtent ties šiomis kūno vietomis prisegtas atšvaitas ir bus geriausiai matomas automobilių vairuotojų.

„Kas atsitinka, kai iš šviesios patalpos įeiname į tamsią? Arba pakeliame akis į skaisčiai šviečiančią saulę? Tada blogai matome, nes akys nespėja apsiprasti prie šviesos. Taip jaučiasi ir vairuotojai, kuriuos apakina priešpriešiais atvažiuojantis automobilis“, - apie tai, kad vairuotojas gali nepastebėti pėsčiojo ir todėl šis turėtų kiek galėdamas pasitraukti toliau į kelkraštį, kalbėjo A.Baločkienė.

A.Baločkienė bei jos kolegos – Prevencijos poskyrio viršininkas Arturas Lingaitis, šio poskyrio specialistė Lijana Galdikienė bei Patrulių būrio vadas Daivaras Dainavičius ne tik pasidalijo patarimais, bet ir kiekvieną mokinį asmeniškai pakonsultavo, apžiūrėjo, ar jų turimi atšvaitai prisegti taisyklingai, padovanojo ir naujų atšvaitų.

Policijos pareigūnė Aušra Baločkienė paaiškino, kad atšvaitą-juostelę reikia dėtis ant dilbio arba ant blauzdos.

Klasės mokytoja Irma Ilkevičienė, kurios parengiama komanda ne vienerius metus laimi rajoninį saugaus eismo konkursą „Šviesoforas“, mano, kad atšvaitų svarbą turėtų suprasti ne tik vaikai, bet ir jų tėvai. „Vairuodama pastebiu, kaip tamsūs juodi šešėliai laksto per gatvę,- sakė mokytoja, kuri mokiniams apie atšvaitus primena ne tik per saugaus eismo užsiėmimus, tačiau ir per integruotas pamokas. – Pastebiu, kad mokiniai nešioja kuprines, viršutinius rūbus, batus su šviesą atspindinčiais elementais, tačiau jie nešioja ir pakabinamus atšvaitus. Po susitikimo su policijos pareigūnais dažniau atkreipsiu dėmesį ir į tai, ar tie atšvaitai prisegti taisyklingai“.

Atšvaitas-juostelė

Tokį atšvaitą-juostelę, kuri prilietus automatiškai susisuka kaip raištis, reiktų nešioti ant rankos ar kojos. Tačiau neretai vaikai ir suaugusieji tokiu atšvaitu apsuka rankinės ar kuprinės rankenas – šiuo atveju atšvaitas tampa mažiau matomas, nes sumažėja šviesą atspindintis plotas, be to, jis dažnai pranyksta tarp rūbų klosčių, pasislepia po ranka ar pažastimi.

Šviečiančią juostelę reikėtų nešioti ant rankos – tarp alkūnės ir riešo, arba ant kojos – tarp kelio ir čiurnos. Bet: ranka su atšvaitu turėtų einant natūraliai judėti šone – ranką įkišus į kišenę, joje gali pasislėpti ir ant rankos užsegtas atšvaitas.

Atšvaitas su virvele

Virvelę, ant kurios kabo atšvaitas, reikėtų prisirišti ar prisisegti prie drabužių dešinėje kūno pusėje. Labai patogu tokio atšvaito virvelę prisegti striukės kišenės vidinėje pusėje: tuomet įėjus į pastatą galima atšvaitą įsidėti į kišenę, o išeinant į tamsią gatvę – vėl ištraukti iš kišenės ir leisti jam laisvai kadaruoti.

Patrulių būrio vadas Daivaras Dainavičius vaikams patarė: norint žinoti, kokio ilgio virvelė turėtų būti, geriausia ją pamatuoti atsistojus prie automobilio – atšvaitas turėtų kabėti tokiame pat aukštyje kaip yra ir automobilio žibintai. Tik tada atšvaitas kelyje bus geriausiai apšviestas automobilių šviesų.

Atšvaitas-pakabukas

Tai, policijos pareigūnų pastebėjimu, yra prasčiausias atšvaito variantas. Geriausia būtų jį patobulinti – parišti ant ilgesnės virvelės, kad jis galėtų laisvai kyboti. „Kuo atšvaitas labiau juda, tuo jis geriau matomas vairuotojams“,- sakė A.Baločkienė.

Anot jos, vien turėti atšvaitą–pakabuką pėsčiajam nepakanka, nes jis tėra matomas iš vienos pusės. Pavyzdžiui, tokį atšvaitą prisegus prie kuprinės, tamsoje mokinio nematys iš priekio atvažiuojančių automobilių vairuotojai. Be to, aukščiau pakabintas atšvaitas apskritai gali nepatekti į automobilių šviesų ruožą. Tad turint vien atšvaitą-pakabuką vertėtų pagalvoti, kokių dar atšvaitų reikėtų segėti, kad būtum matomas kelyje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas