Pajūrio naujienos
Help
2022 Gegužė
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar, prieš laiką atstatydinus administracijos direktorių, Savivaldybėje situacija pasikeistų į gera?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kai namuose ar mokyklos koridoriuose pakvimpa mandarinais, kai tenka slėptis nuo sniego gniūžčių pliūpsnio, kai televizijos ekranus užvaldo filmas „Vienas namuose“, kai šypsaisi visai be priežasties, tada supranti – Kalėdos jau visai čia pat. Nors kalėdines dovanėles iš po eglės traukėme prieš keletą dienų, tačiau dar prieš šventes 10-19 metų mokiniai dalijosi mintimis apie dovanas, jų reikšmę ir šventiniu laikotarpiu užgriuvusius rūpesčius.

Kalėdos – stebuklų metas, kai daugiau galvojama apie kitus, o ne save“, – apklausos anketoje rašo 19-metė.

Vieniems tai – šeimos šventė, kai nors kartą metuose susirenka visi mylimi ir artimi žmonės, dalijasi įspūdžiais, ramiai šnekučiuojasi, kai džiaugiamasi buvimu kartu. Kiti, ypač vaikai iki 14 metų, prisipažįsta: Kalėdų žavesys slypi dovanose. Lietuvių liaudies išmintis sako: vaikų lūpomis kalba tiesa. Kokios Kalėdos be dovanų? Juk tai metas, kai gali dalintis, kai pildosi svajonės, už kampo tyko stebuklai.

Turbūt kiekvienas sutiksite, kad sunkiausias, atsakingiausias darbas yra išrinkti dovaną: ramybės neduoda klausimas, ar ji patiks, ar bus praktiška ir naudinga. Rūpintis dovanomis kiekvienas pradeda skirtingai: vieni tam ruošiasi visą Advento laikotarpį, jau nuo gruodžio pradžios, kai parduotuvių vitrinose pasirodo šventinė atributika. Kiti į pirkinių krepšį dovanas deda likus 2 savaitėms iki Kalėdų, o treti jas perka keletą dienų iki šventės.

Štai keletas citatų iš 10-12 metų amžiaus apklaustųjų atsakymų į klausimą „Kokias dovanas vertini labiausiai?“: „brangias“, „kad atsipirktų“, „aš dovanas vertinu ne pagal kainą, o kad ji man patiktų“.

Vyresnio amžiaus mokinių atsakymai daugmaž vienodi. Daugelis vertina rankų darbo dovanas, nes jas dovanojantysis daro iš širdies, įdeda daug pastangų, be to, tokios dovanos atspindi jausmus, mintis apie žmogų, kuriam skirta dovana. Ji tampa tam tikru simboliu.

„Juk pačiam padaryti dovaną yra daug sunkiau, negu ją nupirkti,“ – rašo viena 17-metė.

Kristina Ročkutė, 18-metė XII klasės mokinė, prisiminė pernai metų Kalėdas. Draugė Kalėdų proga nutapė merginos portretą. „Tokios dovanos labai šiltos ir malonios,“ – sako Kristina.

Į klausimą „Ką šiais metais norėtumėte gauti dovanų?“, atsakymai buvo įvairiausi, kai kurie sunkiai išpildomi Kalėdų senio, nebent jis šiemet turėjo pakankamai storą piniginę.

Merginos, kaip įprasta, atsakė, jog norėtų papuošalų, kosmetikos priemonių. Kai kurie mokiniai buvo labai išradingi: po Kalėdų eglute jie tikėjosi rasti „šuniuką Sparkį“, bilietą į „One Direction“ koncertą, automobilį, vairuotojo teises. Vieni norėjo gauti rūbų, kiti prašė „ko nors naudingo, tik ne rūbų“. 10-metis teigė norintis gauti pinigų, nes taupo kompiuteriui.

Viktoras Girdenis, Pranciškonų gimnazijos abiturientas, prisipažino jau kelerius metus ant eglutės randantis piniginę dovaną.

„Tiesą sakant, ši dovana jau nusibodo. Norisi gauti tai, kas nustebintų, ką pakuodamas galvotum, kas tai, o ne kasmet atsikėlus žinotumei, jog tavęs laukia į šventinį vokelį įdėti pinigai,“ – pasakojo 18-metis.

Kai kuriems jaunuoliams materialių dovanų iš Kalėdų senio šiemet nereikėjo: puikiausia dovana jiems – dar daugiau sniego, artimųjų šypsenos.

Šventinis dovanų metas daugeliui apklaustųjų tęsiasi ne vieną rytą, o kelias dienas ar net visas atostogas. Dovanos laukia ne tik per Kalėdas namuose, bet jas atveža ir seneliai, kiti giminės, keičiamasi dovanėlėmis su draugais ar šeimos nariais. Kai kurie viso Advento laikotarpiu tampa draugo, kurio vardą išsitraukia, Angelu ir stebina jį maloniomis staigmenomis.

Dovanų vertė priklauso nuo to, kam ji dovanojama. Apklaustieji atsakė, kad draugams jos kaina svyruoja nuo 10 iki 30 Lt, giminėms vertė siekia apie 20 Lt, o tėvams pirkdami dovaną pinigų neskaičiuoja, tačiau dažniausiai jai išleidžia 60 - 100 Lt. Vienas 12-metis anketoje rašo: „Pirkdamas atsižvelgiu į kainą ir kaip dovana atrodo. Aš visiems perku brangias dovanas“. Dovanų pirkimas reikalauja daug dėmesio ir laiko, tačiau viską atperka artimųjų padėkos ir šypsenos, džiaugsmas, jog visi mylimi žmonės yra šalia.

"P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas