Pajūrio naujienos
Help
2024 Gruodis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Komentarų topas

Dovanojo Kretingai vitražų pasakas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2012-09-21

Trečiadienį Kretingos kultūros centre, iškilmingai atidengus restauruotą legendinio dailininko Stasio Ušinsko vitražą „Eglė - žalčių karalienė“ bei atidarius šešėlinių-vitražinių lėlių parodą iš teatrų archyvų, buvo pradėtas XV teatrinio meno festivalis „Kaukutis“.

Garsųjį menininko Stasio Ušinsko vitražą atkūrė restauratorius Virginijus Bizauskas.

Išsaugojo vitražo autentiką

„Nuo šio „Kaukučio“ dauguma kretingiškių sužinos, kokį unikalų meno kūrinį turi Kretinga. Prieš 41 metus atkeliavęs į kultūros rūmus, vitražas nuo laiko dūlėjo, seno, sukrypo jo rėmas. Todėl, vykdant kultūros centro renovaciją, buvo ieškota būdų, kaip šį vitražą atkurti“, - kalbėjo Kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vita Urbonienė.

Už 10 tūkst. Lt šį darbą atlikti sutiko Vilniaus dailės akademijos docentas, klaipėdietis dailininkas restauratorius Virgilijus Bizauskas. Į šventę atvykęs menininkas pasidžiaugė, kad Kretinga turi S.Ušinsko darbą, kurio pavydėtų bet koks prestižinis šalies ir užsienio muziejus.

„Džiaugiuosi ir aš galėjęs prikišti prie jo savo nagus. Pagal modernistinį mąstymą ir išraišką S.Ušinską galima prilyginti M. K. Čiurlioniui. Nors daug detalių sutrūniję, stengiausi maksimaliai išsaugoti jų autentiką, - tvirtino V.Bizauskas. – Vario rėmas greit įgaus seno daikto vaizdą, nes varis linkęs oksiduotis. Taigi pati gamta pasirūpins, kad paveikslas atrodytų natūraliai“.

Restauratorius pabrėžė, jog vitražo specifika reikalauja, kad ant jo iš apačios kristų šviesa. Todėl šį kūrinį palikti taip, kaip dabar – neapšviestą - nederėtų, nes jo grožis išryškėja tik per šviesą. V.Bizauskas palinkėjo šiam paveikslui ilgo ir prasmingo gyvenimo, kad jis džiugintų kretingiškių širdis.

Į festivalio „Kaukutis“ atidarymą susirinkusius dalyvius bei jo organizatorių režisierių Algimantą Verbutą pasveikinusi Kretingos rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Reimunda Ruškuvienė pasidžiaugė, jog per sunkmečius išsaugota ir festivalio tradicija, ir unikali vertybė – vitražas, kurio apšvietimui kitąmet pažadėjo surasti lėšų.

Lėlės atgijo šešėliuose

Vitražinių-šešėlinių lėlių parodą iš Kauno valstybinio lėlių teatro bei Vilniaus „Lėlės“ teatro archyvų atgabeno „Lėlės“ teatro vadovas Juozas Marcinkevičius bei režisierius Rimantas Driežis. R. Driežis taip pat džiaugėsi, kad Kretinga gali nustebinti viešose erdvėse retai kur beaptinkamo legendinės asmenybės - Amerikoje gimusio, Paryžiuje mokslus ėjusio ir sugrįžusio į Lietuvą - bei įvairialypio menininko, išbandžiusio save vitražo, scenografijos, tapybos srityse, sukūrusio lėlės teatrą - Stasio Ušinsko palikimu.

„Lietuva – stebuklų žemė, ir Kretinga man – stebuklas, kad išsaugojote šedevrą. Net S.Ušinsko dukra Rasa ir jos artimieji negalėjo patikėti, kai pasakiau, kad jos tėvo darbas kabo Kretingoje. Dauguma menininko vitražų išgraibstyti ar dūli muziejų skryniose“, - teigė R.Driežis.

Režisierius susirinkusiuosius nukėlė į vaikystę, vedžiodamas tarp parodos stendų ir, rodydamas istorines lėles - lyg sektų menininkų įspūdingai perteiktas gerai žinomas pasakas.

„Įprastai vaidinimams skirtos lėlės yra saugomos, bet mes sulaužėme tradiciją, atveždami jas į „Kaukutį“, - akcentavo jis, pristatydamas ekspozicijas iš šiuo metu „Lėlės“ teatre sukurtų dviejų šešėlių spektaklių „Karalių pasaka“ pagal M. K.

Čiurlionio paveikslus bei „Baltos pasakos“ pagal H. K. Anderseną. Pastarasis, anot jo, yra toks išgrynintas ir sutaurinantis sielą, jog jį per Kalėdas gali žiūrėti visa šeima: „Tai – net ne spektaklis, tai reginys, prilygstantis Kalėdų „plotkeliui“, - akcentavo režisierius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas