Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Renkami prašymai nuostolius kompensuoti

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-10-20

Šiuo metu seniūnijų žemės ūkio specialistai renka paraiškas iš žemės ūkio subjektų, patyrusių nuostolius dėl vasaros sausros.

Rajono Žemės ūkio skyrius rekomendacinį raštą dėl Nepalankių meteorologinių reiškinių žemės ūkiui padarytos žalos apskaičiavimo iš Žemės ūkio ministerijos gavo rugpjūčio mėnesį. Tačiau mūsų rajone šie duomenys buvo pradėti rinkti jau liepos mėnesį. Pasak rajono Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyresniosios specialistės Ingridos Augutienės, mūsų rajono ūkininkai yra aktyvūs – jie patys inicijavo ankstyvą paraiškų dėl nuostolių atlyginimo teikimą. Tad kai skyrius gavo Žemės ūkio ministerijos rekomendacinį raštą, paraiškų rinkimas rajone buvo jau įpusėjęs.

Prašymus dėl padarytos žalos atlyginimo reikia teikti seniūnijose dirbantiems žemės ūkio specialistams. Pagrindinis dokumentas, kurį turi atsinešti ūkininkai, kreipdamiesi dėl žalos atlyginimo, yra pasėlių deklaracija. Kurie veda dvejybinę buhalteriją, atsineša jau užpildytas paraiškas, nes šiuos ūkininkus paprastai aptarnauja konsultantai. Tiems, kurie veda paprastąją buhalteriją arba buhalterijos visai neveda, paraiškas užpildo seniūnijų darbuotojai. Paraiškose pateikiami vidutiniai rajono pasėlių derlingumo rodikliai.

Vakar dienos duomenimis, paraiškas jau pateikė per 1,6 tūkst. žemės ūkio subjektų. Pasak I.Augutienės, manoma, kad paraiškas galėtų teikti dvigubai daugiau žemės ūkio subjektų – per 3 tūkstančius.

Spalio viduryje Žemės ūkio ministerija pratęsė terminą, per kurį galima pateikti prašymus atlyginti nuostolius dėl nepalankių meteorologinių reiškinių 2006 m. Dėl to paraiškas žemės ūkio subjektai gali pateikti iki spalio 30 d. Ministerijai Žemės ūkio skyrius jas turi pateikti iki lapkričio 6 d.

„Paraiškų priėmimo terminas buvo pratęstas dėl to, kad prie duomenų apie nuostolius, patirtus dėl vasaros sausros, pridedami ir duomenys apie žalą, patirtą žiemą“, - sakė I.Augutienė.

Anksčiau minėtame ministerijos rekomendaciniame rašte dėl Nepalankių meteorologinių reiškinių žemės ūkiui padarytos žalos apskaičiavimo, pasak specialistės, buvo nurodyti tik kai kurių vasarinių kultūrų atsėjimo įkainiai vienam hektarui.

Į nuostolių, patirtų žiemą, atlyginimą gali pretenduoti tik tie ūkininkai, kurie buvo rašę prašymus ir nurodę atsėjimo kitomis kultūromis faktą.

Stambieji rajono ūkininkai, Žemės ūkio skyriaus duomenimis, jau pateikė paraiškas nuostoliams atlyginti. Liko vidutinieji ir smulkieji ūkio subjektai.

Pasak I.Augutienės, Žemės ūkio skyrius gavo taisyklių projektą, bet tai nėra galutinis variantas. Žemės ūkio ministerija žada, kad netrukus turėtų būti patvirtintos šios taisyklės. Tačiau Žemės ūkio skyriaus specialistai nesiima atsakomybės žmonėms pasakyti, kad paraiškų tikslinti nebereikės.

„Žmonės parašė prašymus, o po ministerijos rekomendacinio rašto savo prašymus turėjo dar papildyti nurodydami, kiek nuėmė derliaus - tai yra faktinis derlius“, - sakė I.Augutienė.

Prašymus dėl Nepalankių meteorologinių reiškinių žemės ūkiui padarytos žalos apskaičiavimo renka šeši žemės ūkio specialistai, dirbantys seniūnijose. Vakar dienos duomenimis, daugiausiai paraiškų pateikė Darbėnų seniūnijos ūkininkai – per 600. Specialistai yra priversti lūkuriuoti, nes rajone nėra visų būtinų duomenų. Nėra, pavyzdžiui, statistikos apie vidutinį krapų, kmynų derlingumą. Specialistai laukia respublikinių duomenų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas