Pajūrio naujienos
Help
2022 Sausis
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Orų prognozė
Dieną3°C debesuotumas 78 %
Naktį3°C debesuotumas 100 %
Apklausa

Ar visuomeniniai rinkimų komitetai turėtų būti prilyginami politinėms partijoms?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Mirusieji – ant Darbėnų kelio

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2011-09-13
Kapinių prižiūrėtojas Antanas Raudonis suskaičiavo, kad perkėlus kapinių tvorą dviračių tako link atsiras apie 100 naujų kapaviečių.

Kažkada kretingiškių mėgstamas posakis „ant Darbėnų kelio“ reiškė paskutinę kelionę į naująsias Kretingos kapines, esančias pakeliui į Darbėnus. Tačiau dar šį rudenį žmonės iš tiesų bus laidojami už tvoros, prie pat kelio į Darbėnus. Taip nusprendė Kretingos rajono vadovai, kai naujosiose kapinėse ėmė trūkti laidojimo vietų, o Petrikaičių kapinių statyba dar nepradėta .

Vietos - šimtui kapaviečių

„Naujųjų kapinių tvora bus perkelta ne į kaimo turizmo sodybos „Vienkiemis“ pusę, nes ten prasideda privačios valdos, o – į kelio Kretinga - Darbėnai. Naujosios kapavietės atsiras dabartinėje žaliojoje zonoje“, - kalbėjo būsimas kapinių ribas aprodydamas kapinių prižiūrėtojas Antanas Raudonis.

Ši teritorija prasidės už paminklų dirbtuvių ir tęsis ligi galinės kapinių tvoros. Nuo dviračio tako liks apie pusantro, o nuo gatvės – apie 2,5 m. Tam reikės išrauti gyvatvorę bei trukdančius medžius, o kelią nuo kapų teskirs tik metalinė tvora.

Anot A.Raudonio, tame 5,5 x 60 m dydžio plote planuojama laidoti dviem eilėmis.

Kretingos miesto seniūnijos seniūnas Stanislovas Juknevičius tvirtino, jog papildomame kapinių plote atsiras 100 kapaviečių, kurios formuojamos standartinių dydžių – 2,5x 2,8 m arba 7 kv. m. Jos skirtos laidoti po du asmenis.

„Reikėjo sugalvoti, kaip išspręsti labai rimtą problemą, nes kapinėse visiškai nebebuvo laisvų laidojimo vietų. Jau išnaudotos ir rezervinės vietos prie vandens bokšto, kurios buvo skirtos laidoti žmones iš Padvarių pensionato. Sunku įsivaizduoti, kaip būtume išsivertę, jeigu ne šis sprendimas – panaikinti žaliąją zoną ir joje įrengti kapavietes“, - tvirtino seniūnas.

Leidimai pratęsti kapines į kelio pusę, S.Juknevičiaus žodžiais, yra suderinti su Kelių direkcija, šiuo metu tvarkomi žemės sklypo įteisinimo dokumentai. Automobilių aikštelė prie paminklų dirbtuvių bus palikta.

Laidojo 50 metų

Naujosios Kretingos kapinės veikia nuo 1961 m. Jų bendras plotas – 5,8 ha.

„Nėra tiksliai žinoma, kiek asmenų į jas atgulė per 50 metų. Sovietmečiu čia palaidoti mirusieji buvo registruojami, tačiau tie žurnalai nėra išsaugoti“, - kalbėjo A.Raudonis.

Jo manymu, kapaviečių yra 12-14 tūkstančių, į kai kurias iš jų mirusieji jau atgulę keliomis eilėmis.

Kretingos savivaldybės administracijos direktorės Jolitos Vaickienės žodžias, sprendimas praplėsti naująsias kapines buvo priimtas prieš mėnesį. „Ieškojome galimybių praplėsti netgi senąsias Kretingos kapines. Ir visgi apsisprendėme praplatinti naujųjų kapinių ribas. Mintis, kad kapai atsiras kone prie pat kelio iš pradžių man pasirodė atgrasi. Bet kai nuvykau pasižiūrėti į vietą, reali situacija nebeatrodė baisiai, nes ir pačioje kapinių pradžioje kapavietės suformuotos palei kelią“, - sakė ji.

Sprendimas laidoti buvusioje žaliojoje zonoje galios tol, kol bus atidarytos kapinės Petrikaičių kaime.

Pradės statyti naujas kapines

Anot J.Vaickienės, kapinių Petrikaičiuose statyba strigo dėl ekonominės situacijos: buvo parengtas 20 mln. vertės šių kapinių projektas, kurį Savivaldybė buvo priversta taisyti. Buvo atsisakyta koplyčios bei laidojimo namų su erdviomis salėmis, o trūkstant pinigų, kapines nuspręsta statyti etapais.

Kapinėms įrengti Savivaldybė paėmė 2,5 mln. Lt paskolą ir darbai pagaliau pajudės šį rudenį. Jau yra paskelbtas darbų rangovas – kapines statys bendrovė iš Alytaus „Algraižė“, pasiūliusi pigiausias kainas.

Pirmajame darbų etape yra numatyta įrengti įvažiavimą, suformuoti infrastruktūrą, aptverti kapines. Šiame etape bus įrengtas ir kolumbariumas. Šiemet reikės atlikti darbų už 1,5 mln., o kitąmet – už 1 mln. Lt.

Pirmąją kapinių dalį bendrovė „Algraižė“, pasirašiusi sutartį rugpjūčio pabaigoje, įsipareigojo įrengti per 18 mėnesių. Petrikaičių kapinės turėtų pradėti veikti 2013-ųjų pavasarį.

Pirmajame etape numatyta įsisavinti dalį kapinių, užimsiančią apie 8 ha ploto.

Galutinai užbaigtos Petrikaičių kaimo kapinės bus trigubai didesnės, negu dabar veikiančios Darbėnų kelyje, – jos užims 17 ha.

Petrikaičių kaimas įsikūręs už 5 km nuo Kretingos, pakeliui į Jokūbavą. Kaimas priklauso Žalgirio seniūnijai. 2009 m. jame gyveno 33 žmonės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas