Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Bulvė šiemet švenčia 200 - ąjį jubiliejų

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-09-15

Šiemet bulvių kainos pirkėjų nedžiugina – nors ir prasidėjo bulviakasis, kilogramas bulvių kainuoja nuo pusantro iki dviejų litų. Praėjusiais metais tuo pačiu laiku kilogramas bulvių turguje kainavo 0,4 – 1 Lt.

Gerokai brangesnės - ekologiškai augintos bulvės. “Maximoje” lietuviškų ekologiškų bulvių kilogramas kainuoja 2,99 Lt. Nepaisant šiemet šoktelėjusių kainų, sukanka 200 metų, kai bulvės atkeliavo į Žemaitiją.

Pasak Juozo Pilibaičio, šiemet bulvių derlius menkesnis ir pačios bulvės mažesnės.
Derliumi nesiskundžia

Pasak kretingiškės Zuzanos Pilibaitienės, šiemet jiems dėl bulvių didelės bėdos nėra. Nors ankstesniais metais užaugintos bulvės ir būdavo didesnės, tačiau ir šiemet užsiaugintų bulvių savo reikmėms tikrai užteks. Vieną kitą maišiuką nuveža ir į turgų.

- Bulves rūšiuoju. Už didžiąsias prašau 1,5 Lt, mažesnes parduodu po 1 Lt, o pačias mažiausias pasilieku sėklai,- sakė pašnekovė, pridurdama, jog šiemet bulvės tikrai brangios, tačiau dėl kainos žmonės turguje nesideri.

Anot Z.Pilibaitienės, jos auginamos bulvės skanios ir geros, vadinamos bananinėmis. Sėklos atsivežė iš Klaipėdos rajono. Turėjo pasisodinusi ir ankstyvųjų bulvių.

Kad šiemet bulvių derlius menkesnis, įtakos turėjo ir sausra. Pasak Z.Pilibaitienės, sausra išdegino ir kviečius, miežius, tačiau rugiai neblogai užderėjo.

- Iš šviežių bulvių jau virėme didžkukulius, “durniukus”, kepėme kugelį,- sakė septyniasdešimt aštuntus metus einantis Juozas Pilibaitis.

Žmogus prisipažino, jog jo tėvai turėjo žemės, todėl ir jis nuo jaunų dienų “priaugęs prie žemės”.

Z.irJ.Pilibaičiai bulvėmis yra užsisodinę 25 arus. Nors ir turi technikos, be talkos neapsieina. Rugsėjo pabaigoje bulviakasį tikisi užbaigti.

Bulvei – žemaičių karalienei - paminklo teks palaukti

Tai, kad žemaičiams bulvė tolygi duonai, parodė ir savaitgalį Nasrėnuose įvykusi Bulvės šventė. Ji buvo skirta 200 metų jubiliejui paminėti. Šventėje, į kurią susirinko daugybė žmonių, pirmą kartą buvo atliktas himnas bulvei. Himną atliko Salantų klubo “Paveiziek” nariai Lena ir Vaclovas Kaubriai.

- Šiemet bulvė turi vertę ir kaip niekad yra išaukštinta,- sakė Lena Kaubrytė, sukūrusi himno žodžius.

Tačiau žadėtas paminklas bulvei nebuvo atidengtas. Pasak Nasrėnų Motiejaus Valančiaus muziejaus direktoriaus Algirdo Čėsnos, tautodailininkas Alfonsas Skiesgila, vėlokai gavęs ąžuolą, nebesuspėjo jo padaryti.

- Mačiau paminklo eskizą – statinę su moters galva. Galva turės veidus iš abiejų pusių. Plaukai simbolizuos bulvių laiškus. Paminklas turėtų būti apie 1,3 m aukščio. Tris šimtus litų ąžuolui įsigyti skyrė Šventosios kavinės “Paršelio rojus” savininkas Gintautas Rekašius,- sakė A.Čėsna.

Anot jo, pirmą mintį, jog bulvei būtų galima pastatyti paminklą, jis išgirdęs iš skuodiškio Juozo Vyšniausko.

Šventėje dalyvavo ir biomedicinos mokslų daktaras Kestutis Rainys, kuris papasakojo, iš kur bulvė atkeliavo, ir atsakinėjo į gausius susirinkusiųjų klausimus apie bulves.

Šventės dalyviai turėjo progos paragauti ir įvairiausių patiekalų iš bulvių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas