Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Du dešimtmečiai „Lakštingelės“ giesmės

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2010-11-26

Remonto darbai nesugadino šventinės nuotaikos – šį šeštadienį jubiliejinis liaudiškos kapelos „Lakštingelė“ koncertas įvyks ne puošnioje aktų salėje, o šokių salėje. „Kaip ir prieš 20 metų – kai pirmąjį kartą koncertavome žiūrovams, - linksmai į šią situaciją pažvelgė kapelos vadovas Pranas Razmus ir ilgametė kapelos vokalistė Diana Žukauskaitė. - Tuomet įvyko kalėdinis vakaras, kuriame ir sudalyvavo ką tik suburtas mūsų, kultūros centro, „administracinis“ kolektyvas iš keturių narių“.

Gerbėjų valia „Lakštingelės“ vardu pavadinta kapela jau dvidešimt metų garsina Kretingos vardą koncertuose ir festivaliuose Lietuvoje bei Latvijoje. Nuotraukoje (iš kairės stovi) Raimondas Grabys, Skaistė Jurgaitytė, Diana Žukauskaitė, Valdonė Piatkovskė, Rasa Zulumskytė-Trumpenskienė, vadovas Pranas Razmus, Vytautas Kubilinskas, Rūta Lukauskienė, Aidas Lukošius; priekyje – Gintautas Pazdrazdis, Zinaida Daukantienė, Stasys Viršilas.

Kolektyvas „administraciniu“ tąkart šmaikščiai pavadintas dėl to, kad jame muzikavo Kultūros centro darbuotojai – buvusi direktorė Konstancija Macienė, direktoriaus pavaduotojas Pranas Razmus ir sekretorė Diana Žukauskaitė. O ketvirtąjį komandos narį – Vytautą Kubilinską – į naujai buriamą kolektyvą atviliojo P.Razmus, su kuriuo jie duetu grodavo per šokių vakarus. Dabar „Lakštingelės“ kolektyvas – trigubai didesnis, nors, pamena kolektyvo senbuviai, kad kolektyvo narių yra buvę ir dar daugiau – beveik 20.

„Pastebiu, kad vis dažniau liaudies kapelose groja ir jaunimas. Ne išimtis - ir mūsų kolektyvas“,- sakė P.Razmus, ne tik vadovaujantis kapelai, bet ir joje grojantis mušamaisiais. Šiuo metu be senbuvių – vokalistės D.Žukauskaitės, akordeonininko V.Kubilinsko - „Lakštingelės“ giesmę kuria vokalistės Zinaida Daukantienė, Skaistė Jurgaitytė, Rūta Lukauskienė, Rasa Zulumskytė-Trumpenskienė ir kolektyvo solistė Valdonė Piatkovskė, akordeonistas Raimondas Grabys, tūba grojantis Aidas Lukošius, trimitininkas Gintautas Pazdrazdis, klarnetistas Stasys Viršilas.

Dainos atitinka liaudies dvasią

Liaudiškos kapelos statusą turinti „Lakštingelė“ nesiorientuoja tik į folklorinę muziką. „Mums svarbiausia, kad kūriniai būtų kuo labiau artimi liaudžiai – juk ir mes esame jos dalis. Kas žino, gal dar po 50 metų folkloru taps tai, ką mes dabar dainuojame“,- mintimis pasidalijo P.Razmus.

D.Žukauskaitė pamena, kad veiklos pradžioje kolektyvas, kol dar neturėjo savo dainų kraitės, atlikdavo net ir populiariosios estrados kūrinius, o vienu metu panašėjo į miestietiško romanso ansamblį.

Pasak P.Razmaus, visi „Lakštingelės“ kolektyvo nariai turi muzikinio išsilavinimo pagrindus, o dauguma jų yra profesionalūs muzikantai. Todėl kolektyvui įveikiami sudėtingesni kūriniai ar „Dainų šventei“ parengiamos programos - šioje šventėje kretingiškiai dalyvavo 1998, 2007 ir 2009 metais.

Dainų badą užpildo sava kūryba

Nors dabar „Lakštingelė“ turi dainų, kurių užtektų bent trijų valandų koncertui, tačiau, P.Razmus pripažįsta, Lietuvos liaudiškos kapelos jaučia kūrinių badą. „Dažniausiai kapelų repertuarą kuria vadovai, nes mes neturime galimybės atlikti tarptautinių kūrinių, kaip tai daro chorai ar teatrai“,- apgailestavo P.Razmus.

Kita vertus, dainų poreikis skatina P.Razmų pačiam imtis kūrybos – daugumai „Lakštingelės“ kūrinių jis sukūrė muziką. Žodžius dainoms rašo poetės Aušrinė Zulumskytė ir Nijolė Rimkienė. Knygose surastų skambių poezijos posmų P.Razmui atneša ir D.Žukauskaitė bei nuolatinė „Lakštingelės“ koncertų vedėja Birutė Laučienė.

Prieš trejus metus „Lakštingelė“ išleido savo kūrybos kompaktinį diską „Daina Gimtinei“, kurioje įrašyta 19 kūrinių.

Kaskart – nauja programa

Geležinis „Lakštingelės“ principas – parengti naują programą kiekvienam didesniam koncertui, festivaliui. „Jei vykstame į dar nebūtą miestą, „vežamės“ ir senesnių dainų – kodėl jų nepagroti, jei jos yra vertos žiūrovų dėmesio,- kalbėjo P.Razmus. – Seniau prieš vykdami į koncertus dalyviai turėdavo iš anksto atsiųsti kūrinių sąrašą – apsidraudžiant, kad programoje skambės skirtingos dainos. Bet mes galėdavome to sąrašo ir nesiųsti – per 20 metų toks sutapimas yra pasitaikęs tik kartą.“

Naujų dainų Kretingos rajono žiūrovai išgirdo ir per dvidešimtmečiui skirtą „Lakštingelės“ koncertinį turą Kūlupėnuose, Kalniškiuose, Kurmaičiuose ir Lazdininkuose. Kretingos miesto publika nauja programa nemokamai galės pasigėrėti per finalinį koncertą rytoj.

„Kretingoje - puiki publika, bet rajono kaimuose mus nustebino dar didesnis žiūrovų palaikymas ir „siautėjimas“,- pasakojo D.Žukauskaitė.

Įvairių Lietuvos miestų šventėse dalyvaujanti „Lakštingelė“ yra sukūrusi ir savo tradicinį festivalį „Grok, žemaiti!“, kuris šį rudenį įvyko jau 18-ąjį kartą. Kretingiškius sieja bendrystės ryšiai ir su muzikantais iš Latvijos – Jakabpilio, Rygos.

Paklausti, ar niekada kolektyvo nebuvo apėmusi kūrybinė krizė, P.Razmus ir D. Žukauskaitė papurto galvas. „Gal tik tada, kai iš kolektyvo išėjus vienam muzikantui, reikdavo skubiai ieškoti naujo. O jį turėdavome vėl iš naujo visą repertuarą mokinti. Bet tai – tik laikinos problemos. Visai nutraukti veiklą ir skirstytis – to niekada nesvarstėme“,- pasakojo D.Žukauskaitė.

Ir kaip skirstysies, jei į „Lakštingelės“ koncertus susirenka pilnos salės kretingiškių, o ansamblio muzikinį braižą lengvai atpažįsta ir respublikinių festivalių publika.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas