Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Techniką ūkininkai gali įsigyti palankiomis sąlygomis

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-08-18

Ūkininkai Sigita ir Robertas Lukauskai iš Baublių šiemet jau šienavo su naujai įsigyta žemės ūkio technika. Naują traktorių „New Holland“ ir šienapjovę „Kunh“ su plaušintuve jie įsigijo pasinaudodami parama ūkiams modernizuoti.

Konsultuojama Laimos Drungilienės (kairėje), ūkininkė Sigita Lukauskienė su vyru nutarė imti ilgalaikę paskolą su Žemės ūkio paskolų garantijų fondo garantija. Šis kelias, kaip tvirtina L.Drungilienė ir S.Lukauskienė, yra pats tinkamiausias modernizuojant ūkį.

Patarė imti ilgalaikę paskolą su fondo garantija

Pasak ūkininkės S.Lukauskienės, jiedu su vyru ūkį nusprendė modernizuoti ne tik dėl to, kad jau reikėjo keisti pasenusią rusišką techniką. Jauni žmonės norėjo ir palengvinti sau darbą, ir apsieiti be pagalbininkų šienaujant. Nauja technika pateisino lūkesčius – šiemet ūkininkas šienavo vienas. Pasak S.Lukauskienės, sutuoktinis labai džiaugėsi nauja technika, šienaudamas per pačius karščius. Kondicionierius gynė nuo svilinančio karščio, o patogi vairuotojo vieta ūkininkui, pratusiam prie rusiškos technikos, buvo nelygu poilsis.

Nutarę įsigyti naujos žemės ūkio technikos, Lukauskai kreipėsi į L.Drungilienės konsultavimo ir apskaitos biurą. Pirkdami naują traktorių „New Holland“ ir šienapjovę „Kunh“ su plaušintuve, Lukauskai būtų turėję sumokėti 154 tūkst. Lt, o dirbant ūkyje apyvartinių lėšų paprastai trūksta. Todėl jiems reikėjo patarimo, iš kur ir kuo palankesnėmis sąlygomis paimti kreditą. L.Drungilienė jiems patarė imti ilgalaikę paskolą penkeriems metams - su Žemės ūkio paskolų garantijų fondo garantija. Tokiu atveju ūkininkas moka 10 proc. pirkinio vertės, o likusi dalis – banko paskola, kurios grąžinimą garantuoja minėtas fondas. Šis fondas dengia ir 40 proc. palūkanų, kurios ūkininkui grąžinamos kiekvienų metų pabaigoje.

„Taigi pačios paskolos palūkanų lieka vos 2-3 proc. metinių palūkanų“, - sakė L.Drungilienė.

Nuo paraiškos padavimo bankui dienos iki naujos technikos gavimo dienos, pasak S.Lukauskienės, praėjo tik dvi savaitės.

Pasak L.Drungilienės, šis kelias, norint modernizuoti ūkį, yra pats paprasčiausias ir greičiausias.

Kas gali pretenduoti į paramą ūkiui modernizuoti

„Paramos ūkiams modernizuoti tikslas yra didinti ūkių, galinčių konkuruoti Lietuvos ir užsienio rinkoje, veiksmingumą, sudaryti geresnes sąlygas paprastesne tvarka žemdirbiams apsirūpinti žemės ūkio technika“, - sakė Konsultavimo ir apskaitos biuro savininkė L.Drungilienė, konsultavusi ūkininkus šiems įsigyjant naują techniką.

Pagal paramos ūkiams modernizuoti 2006 m. taisykles, specialios kaimo rėmimo programos lėšos naudojamos iš dalies atlyginti naujų traktorių ir naujų savaeigių ar prikabinamų javų kombainų įsigijimo išlaidas, turėtas nuo 2006 m. sausio 1 d. iki 2006 m. spalio 20 d. Paramos gavėjai yra žemės ūkio subjektai, išskyrus kooperatyvus. Žemdirbiams, nusipirkusiems naujus traktorius ar javų kombainus, bus atlyginama 20 proc. įsigytos technikos kainos. O jeigu šie ūkininkai yra iki 40 metų, jiems atlyginama 25 proc. išlaidų.

Kaip sakė L.Drungilienė, bendra paramos suma vienam paramos gavėjui pagal vieną mokėjimo už naują traktorių paraišką negali būti didesnė kaip 10 tūkst. Lt, o ūkininkams iki 40 metų – 15 tūkst. Lt. Paramos suma vienam paramos gavėjui už naują javų kombainą negali būti didesnė kaip 30 tūkst. Lt.

„Pagal šias taisykles per metus gali būti teikiama tik viena paramos gavėjo mokėjimo paraiška paramai gauti ir tik už vieną žemės ūkio technikos vienetą“, - priminė L.Drungilienė.

Parama skiriama naujų traktorių ir javų kombainų įsigijimo išlaidoms iš dalies padengti. Traktorių varikliai turi atitikti reikalavimus, nurodytus 2000 m. gegužės 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2000/25 EB. Traktoriai turi turėti atitikties sertifikatus, patvirtinančius, kad traktorių variklių išmetamų teršalų kiekiai neviršija nustatytų normų.

Paramos gavėjas bus pripažintas tinkamu, jeigu jis vykdo ūkinę veiklą kaimo vietovėje, nėra skolingas biudžetui, „Sodrai“, jeigu naują žemės ūkio techniką įsigijo nuo 2006 m. sausio 1 d. iki 2006 m. spalio 20 d. Taip pat gavėjas bus pripažintas tinkamu, jeigu pastaruosius trejus metus negavo paramos naujam traktoriui ar javų kombainui pirkti iš SAPARD, struktūrinių fondų, nacionalinio biudžeto.

Mokėjimo paraiškos ir dokumentai teikiami Nacionalinės mokėjimų agentūros Kontrolės departamento teritoriniams skyriams nuo 2006 m. rugsėjo 1 d. iki spalio 20 d.

Pelnas mažėja dėl sausros

Paskola ūkiui modernizuoti nėra vienintelė, kurią ėmė ūkininkai Lukauskai. Tačiau pastaroji yra pati didžiausia. Lįsti ar ne į skolą, ūkininkai ilgai nesvarstė. Pirmąsias dvi paskolas jie sėkmingai grąžino, o be kreditų vystyti verslą, koks ir yra ūkininkavimas, neįmanoma.

Lukauskai vysto gyvulininkystės ūkį, kuriame vyrauja pieno gamyba. Ūkininkai turi 70 galvijų, iš kurių 33 yra melžiamos. Lukauskai ūkininkauja 90 ha plotuose. Jų ūkyje įdiegtas užbaigtas gamybos ciklas – nuo pašarų gamybos iki produkcijos pardavimo supirkėjui.

Dėl šiųmetinės sausros ūkininkai patyrė nuostolių, teks rūpintis grąžinti paskolą, bet bankrotas negresia. Lukauskai pateikė prašymą kompensacijai gauti, nes patyrė 60-65 proc. nuostolių.

„Dėl sausros gausime mažesnį pelną, teks apkarpyti šeimos narių poreikius, - sakė ūkininkė. – Tačiau bankrotas negresia - tikime sulaukti valstybės paramos“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas