Pajūrio naujienos
Help
2021 Spalis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Orų prognozė
Dieną10°C debesuotumas 4 %
Naktį9°C debesuotumas 36 %
Apklausa

Ar Kretinga turi politinį lyderį?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nausėdų kaimas supyko dėl žvyro karjero

  • Audra VENCKUVIENĖ
  • Problema
  • 2008-10-31

Sužinoję apie ketinimą Nausėduose (Darbėnų seniūnija) eksploatuoti žvyro karjerą, šio kaimo gyventojai piktinasi, jog kai kurios procedūros jau vykdomos, o su jais žvyrą ketinanti kasti bendrovė „Alveta“ nieko nederino.

Nausėdiškė Irena Gricienė tikino, kad kelią iki savo sodybos ji nusitiesė pati per savo žemę.

Nausėdų gyventojus papiktino Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento priimta atrankos išvada, kad, „Alvetai“ rengiantis ūkinei veiklai jų kaime, poveikio aplinkai vertinimas - neprivalomas. Iš 120 kaime gyvenančių žmonių dauguma yra įsitikinę, jog pažeidžiami jų interesai, kurie, tiriant poveikį aplinkai, išaiškėtų.

„Sunkiasvoris transportas išmauros kaimo kelius, vaikams bus sunku eiti į mokyklą, darydami gręžinius sulaužė melioracijos įrenginius“, - aiškino Ieva Buivydienė.

Dariaus Paulausko pastebėjimu, kelias, kuriuo žadama vežti žvyrą, didelėms mašinoms - per siauras, kai kurie keliai yra privačiose valdose.

Emilijos Bružienės žodžiais, žvyrą ketinanti kasti Juozo Motijausko bendrovė „Alveta“ pirmiausia turėjo išklausyti gyventojų. Moteris išsiaiškinusi, jog Sveikatos apsaugos ministerija aplink taršą keliantį ūkinės veiklos objektą yra nustačiusi tam tikrą sanitarinę zoną: „Dėl intensyvaus transporto eismo atsirandančios dulkės, vibracija, tarša – juk tai žmonių sveikatą žalojantys faktoriai“.

Irena Gricienė, kurios sodybą nuo naujojo kaimyno žemės skiria vos 50 metrų, susirūpino, jog, kasant žvyrą, jos šulinys gali visai nusekti. Esą, šitaip atsitikę prie Darbėnų žvyro karjero. I.Gricienė taip pat tikino mačiusi planą, kuriame jos pačios savo valdose pasidarytas kelias jai nebepriklauso. Jos, kaip kaimynės, buvo prašyta pasirašyti, tačiau ji nesutiko.

Šias ir kitas baimes į Nausėdų kaimo centrą susirinkę ir išsakę kelios dešimtys gyventojų pabrėžė, kad jie prieš verslą nenusiteikę, tačiau neleis jo vystyti kaimo interesų sąskaita.

Surinkę maždaug 60 parašų, nausėdiškiai kreipėsi į Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo institutą ir pareiškė nesutinką, kad karjero eksploatacija būtų pradėta be poveikio aplinkai vertinimo. Apie kaimui kilusį rūpestį pranešė ir seniūnui Edvardui Stalmokui.

Dirbs pagal įstatymą

„Alvetos“ savininkas J.Motijauskas nustebo sužinojęs, kad žmonės pirmiausia kreipėsi ne į jį, kurio bendrovė jų kaime vykdys veiklą, o važiuoja skųstis į Klaipėdą.

Jis tikino, jog pagal įstatymą karjero klausimus pirmiau derino su atitinkamomis institucijomis. „Kas iš to, kad žmonėms apsiskelbsi, o eksploatuoti karjero neleis“, - paaiškino „Alvetos“ direktorius Stepas Dokšus.

Anot J.Motijausko, kaimas turės naudos. „Mes padedame įsisteigti kaimo bendruomenei. Parūpiname jai patalpas. Bus sukurta iki 20 darbo vietų. Sutvarkysime ir prižiūrėsime kelią, kuriuo vešime žvyrą“, - tikino bendrovės savininkas.

Verslininkas taip pat tikino, jog viską daro ir darysiąs pagal įstatymą, kad privačių valdų nepaliesiąs. Anot jo, palei I.Gricienės valdas einantis kelias nuo senovės yra servitutinis, ir, jei I.Gricienės šulinyje dingtų vanduo, jis padarys gręžinį. Taip pat sakė, kad buvo užsukęs pas keletą nausėdiškių, kurie jokių pretenzijų jam neturėjo.

Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto mokslo darbuotojas Feliksas Anusauskas sakė, kad nausėdiškių pretenzijos yra analizuojamos ir galimas persvarstymas. Taip pat gali tekti vertinti poveikį visuomenės sveikatai, tačiau tai priklausys ir nuo ūkio subjekto.

„Kadangi žvyro ištekliai yra būtent Nausėduose, reikėtų žmonėms eiti į kompromisą - galbūt susitarti dėl kompensacijų. I.Gricienės sodyba - taip pat ant žvyro išteklių. Anksčiau ar vėliau, pasiūlius patrauklų variantą, gali būti tariamasi ir su ja“, - sakė mokslo darbuotojas.

Pažadais netikima

Iškilus nesusipratimams, ant pieno supirktuvės durų atsirado skelbimas, kviečiantis kaimo gyventojus spalio 29 dieną 16 valandą susirinkti dėl Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto parengto poveikio aplinkai vertinimo.

Nepaisydami lietaus ir darbo laiko, susirinko apie 40 vietinių gyventojų. Jie rengėsi J.Motijauskui išdėstyti visas pretenzijas dėl planuojamo karjero. Tačiau nei nurodytu laiku, nei vėliau J.Motijauskas į Nausėdus neatvyko.

Pavėlavęs 35 minutes, prisistatė „Alvetos“ direktorius S.Dokšus. Jis bandė išklausyti pasipiktinusius gyventojus bei atsakyti į opius jiems klausimus. Jis tvirtino, kad poveikio aplinkai vertinimo dokumentai yra paruošti ir kad karjerams, priklausomai nuo ploto, yra keliami skirtingi reikalavimai: karjerui iki 25 ha – vienokie reikalavimai, didesniam – kitokie. „Kadangi Nausėduose planuojamas karjero plotas – 2 ha, todėl ir priimta tokia poveikio aplinkai vertinimo išvada“, - aiškino direktorius.

Žmonės klausė, kaip gali būti parengti dokumentai, neatlikus tyrimų.

„Kelias, kuriuo planuojame vežti žvyrą, eina ne per privačias valdas, tuo įsitikinti jūs galite Žemėtvarkos departamente“, - aiškino direktorius.

Jis kalbėjo, kad keliai bus ištirti ir pagal projektą sutvarkyti pirmiausia, nes ir bendrovė nenori laužyti mašinų. „Į jūsų reikalavimus atsižvelgsime: apsaugos zonos ribos, leistini triukšmo rodikliai, kelio priežiūra ir kiti dalykai pagal įstatymą atsispindės detaliajame plane“, - tikino direktorius.

Tačiau žmonės sakė, jog netiki jokiais pažadais ir kad netikėti jie turi pagrindo.

Gyventojai siūlė „Alvetai“ nusitiesti kelią, kuriuo vežtų žvyrą, aplink arba per mišką, o siaurais ir sunkiasvoriam transportui nepritaikytais bei nuosavais kaimo keliais jie važiuoti neleisią, juos užtverdami.

Vakar iš pat ryto Nausėdų kaimo atstovai dėl problemų, susijusių su planuojamu karjeru, kreipėsi į rajono Savivaldybę.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas