Pajūrio naujienos
Help
2025 Kovas
Pi 310172431
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar reikia trumpinti mokslo metus?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Giedrius PETREIKIS

Kretingos rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas

Sausio mėnesio Kretingos rajono tarybos posėdyje į darbotvarkę nugulė sprendimo projektas dėl vieno pagrindinio Tarybos darbą reglamentuojančio teisės akto pakeitimo – Tarybai buvo pateiktas naujos redakcijos Savivaldybės tarybos veiklos reglamentas. Jo atnaujinimas prasidėjo dar pernai rugpjūtį, o patvirtintas jis buvo praėjus beveik pusmečiui. Bet tik dabar pradėjo aiškėti, kodėl taip ilgai užtrukta – reglamento rengėjai užsimanė vienu šūviu nušauti du zuikius: sukurti priedangą savo atsakymuose neretai besipainiojančiai Savivaldybės administracijos direktorei ir uždėti apynasrį rajono valdantiesiems neparankiam Kontrolės komitetui ir ypač jo pirmininkui.

Kaip ir buvo tikėtasi, nemažai diskusijų sukėlė atnaujinto reglamento redakcijoje dvigubinamas ankstesnis 10 darbo dienų terminas, per kurį Tarybos nariams administracija turi pateikti informaciją.

Kodėl Tarybos nariui greitai gauti informaciją yra taip svarbu? Pridėjus laisvadienius 20 darbo dienų, kaip dabar įtvirtinta atnaujintame reglamente, virsta beveik mėnesiu. Sulaukus gyventojų klausimų jiems išsamiai galime atsakyti tik turėdami tą informaciją, kurią dažniausiai valdo administracija. Kaip mes, Tarybos nariai, gyventojams galėsime padėti, jei patys iš administracijos tik po mėnesio gausime pirminę informaciją? Per tiek laiko, pagal dabar galiojančius teisės aktus, iš Savivaldybės atsakymą turėtų gauti kiekvienas pilietis ir nebūdamas išrinktas dirbti Savivaldybės taryboje. Kam tada Kretingos gyventojams reikalingi Tarybos nariai? Tokį valdančiosios daugumos patvirtintą reglamento pokytį vertinu kaip trukdymą atlikti Tarybos nario pareigas.

Su paklausimais į administraciją Tarybos politikai kreipiasi ne tik ieškodami atsakymų į gyventojų užduotus klausimus, kaip spręsti jų keliamas problemas, dirbant rajonui ir jo žmonėms – tų klausimų kyla ir patiems politikams. Esu turbūt daugiausiai paklausimų administracijai teikiantis Tarybos narys. Įsitikinau, kad rajono politikai privalo žinoti kaip įmanoma daugiau apie kiekvieną juos dominantį klausimą savivaldoje, o Savivaldybės administracija prašomą informaciją turi pateikti kuo greičiau. Tik žinodami, įsigilinę į dokumentus, skaičius, problemų esmę, nevilkindami jų sprendimo, mes galime tinkamai atstovauti rajono gyventojams. Dabar nustatytas terminas tik vilkins procesą.

Žinot, kam dėl prailginto 10 dienų termino tikrai neskauda galvos? Daugumai atstovaujantiems paklusniems balsavimo mygtukų kompiuteriuose spaudėjams, kurie posėdžių metu žodžio neištaria, lyg tylos įžadus davę būtų. Šiems kolegoms terminas administracijai dėl informacijos Tarybos nariui pateikimo galėtų būti ir metai laiko. Akivaizdu, kad toks informacijos vilkinimas nukreiptas į aktyvesnius Tarybos narius, neabejingus tam, kas ir kaip vyksta rajone.

Nuo 5 iki 10 darbo dienų prailgintas administracijos atsakymo laikas tarybos komitetams taip pat neprisideda prie sklandžios jų veiklos. Mano duomenimis, šioje kadencijoje su oficialiais raštais ir paklausimais į administraciją dažniausiai kreipiasi Kontrolės komitetas. Tad galima įtarti, kam skirta ir ši pataisa – Kontrolės komitetui, kad šis lėtintų savo apsukas. Prieš analizuojant antrąjį svarbų pakeitimą reglamente, leidžiantį neateiti į komitetus kviečiamiems administracijos specialistams, svarbu prisiminti priešistorę. Jau nuo kadencijos pradžios Kontrolės komiteto posėdžiai administracijos vadovams nebuvo malonūs. Ar merui gali patikti, kai komitetas ima domėtis jo vizitu atostogų metu į Pelucmurgių kaimą, kur prisipylė degalų už mokesčių mokėtojų pinigus? Kam malonu, kai nagrinėjama administracijos vadovės veikla dėl galimai jos viršytų įgaliojimų? Tačiau Kontrolės komitetas į šiuos klausimus atsakymus gauti privalo.

Praėjusių metų kovą Kretingos rajono savivaldybės meras kartu su savo ištikima bendražyge vicemere Vilija Palaitiene sukūrė tikrą pasaką apie tariamą mano mobingą komiteto sekretorės atžvilgiu. Tačiau buvo pamiršta, kad pasakos dažniausiai turi laimingas pabaigas. Rajono vadovų prie kryžiaus kalamą Kontrolės komiteto pirmininką išteisino Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, kuri panaikino savivaldybės tarybos Etikos komisijos sprendimą ir padėjo tašką šioje absurdiškoje istorijoje. Panašu, kad nuoskaudos dėl to valdančiosios daugumos aplinkoje išliko. Ir tuomet buvo sugalvotas naujas būdas, kaip kenkti visam Kontrolės komitetui – meras viešai pradėjo laidyti užuominas, kad administracijos specialistai Kontrolės komitete nesilankys. Štai ką rajono vadovas pasakė pernai rugpjūčio mėnesį vykusiame tarybos posėdyje: „Mano nuomone, prašysiu administracijos darbuotojų į Kontrolės komitetą, kol Kontrolės komiteto pirmininkas esate jūs (G. Petreikis, – aut. past.), neisime.“ Šitaip buvo duotas aiškus nurodymas administracijai nekelti kojos į Kontrolės komitetą, o pirmininkui taikomas akivaizdus mero spaudimas. Mero galvos sopulį dėl Kontrolės komiteto ir mano, kaip jo pirmininko, veiklos patvirtina ir sausio mėnesį jo paleista dar viena sparnuota frazė apie požiūrį į Kontrolės komitetą: „Mes radom būdą, kaip su tuo kovoti administracijai ir tikrai stengiamės taip daryti.“ Mero kalbos netaisiau. Nors mero viešo kalbėjimo stilius galėtų būti ir aiškesnis, esmę visi supratome – kviečiami į šio komiteto posėdžius administracijos specialistai dalyvauti juose bijo ar nenori ne tiek patys, kiek jiems ateiti į posėdžius draudžia pats meras.

Kretingos rajono savivaldybėje pasakoms tapus vienu populiariausių žanrų, mero aplinkoje kūryba ir toliau liejasi laisvai. Prieš sausio mėnesio Tarybos posėdį komitetuose buvo sekama mero pasaka, kad visi Savivaldybės administracijos skyrių vedėjai bijo eiti į Kontrolės komitetą ir net ima nedarbingumą, kad tik išvengtų šio komiteto posėdžių. Tačiau tokias pasakas griauna skaičiai. Neveltui jų ne itin sutiksi liaudies tautosakoje. Tad suskaičiuokim, nuo pernai kovo, kuomet prasidėjo šis mero šou, įvyko 7 Kontrolės komiteto posėdžiai. Į juos bendradarbiauti su komitetu administracijos direktorė Vilma Preibienė buvo pakviesta 4 kartus, dabar jau buvusi Savivaldybės vyr. architektė Reda Kasnauskė – 3 kartus. Kretingos muziejaus vadovas Romandas Žiubrys – 2 kartus, Tarybos sekretorė Viktorija Karčiauskienė – 2 kartus. Dar trys administracijos ir įstaigų darbuotojai buvo kviesti po kartą. Ir visi Kontrolės komiteto posėdžius ignoravo. Suprantama, kad dėl tokio Kontrolės komiteto ignoravimo, jo veiklos trukdymo, klausimų kyla ir visuomenei, ko bandoma išvengti, ko bijoma, jeigu dirbama sąžiningai, skaidriai rajono žmonėms?

Nori nenori peršasi prielaida, kad mero komanda atnaujintu reglamentu susikūrė priedangą.

Kiek dėl reglamento pataisų buvo padėta pastangų! Triūsė administracijos specialistai, valdančiosios daugumos Taryboje atstovai, vicemerė V. Palaitienė, kuri dėl savo abejonės vos darbo neprarado. Mano žiniomis, reglamento pataisų komisijoje savo nuožiūra išdrįsę balsuoti jos nariai ir net opozicijos atstovai buvo verčiami nuomonę keisti.

Neslėpsiu, kad visas tas šaršalas dėl reglamento keitimo savaip dargi pamalonino. Jei Savivaldybės vadovai su jiems tarnaujančių politikų užnugariu deda tiek pastangų suvaržyti Kontrolės komiteto ir jo pirmininko veiklą – Kontrolės komitetas dirba teisingai. Jeigu slapstosi nuo Kontrolės komiteto, reiškia, turi ką slėpti, ir ypač, kai reikia pridengti savus. Kontrolės komitetui ir be Savivaldybės tarybos reglamento pakeitimų nepavyko gauti informacijos apie Kretingos muziejaus vadovo, kitų šios savivaldybei pavaldžios įstaigos darbuotojų atlyginimus.

Nutildyti visus oponentus siekiantis A. Kalnius su Savivaldybėje šią kadenciją įsigalėjusiais jo bendražygiais, tikėtina, oponentams sumanys ir daugiau tramdomųjų marškinių, juk kadencija dar tik įpusėja. K


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas