|
Sąnarių mobilumas – raktas sveikesniems sąnariams senatvėje
„Užtikrinkite sąnarių mobilumą ir džiaukitės sveikesniais sąnariais vyresniame amžiuje. Sąnarių keitimo (protezavimo) operacijų, kuomet kitos priemonės jau nebepadeda, atliekama vis dar labai daug. Tai – viena dažniausių operacijų, ir statistika rodo, kad, nors apie profilaktiką yra kalbama labai daug, tačiau žmonės nepakankamai dėmesio jai skiria – sportui, kūno svorio kontrolei. Sąnarių ligos dėl nejudraus gyvenimo būdo, viršsvorio, medžiagų apykaitos sutrikimų pasireiškia vis jaunesniame amžiuje. Sąnarių sveikata reikėtų pradėti rūpintis jau nuo 30 metų“, – sakė „Atostogų parke“ įsikūrusio medicinos centro „Natura Termo SPA“ vadovas gydytojas Nerijus Kemeklis. Senėjimo procesai Tad kaip užtikrinti gerą sąnarių sveikatą ir išvengti sąnarių skausmo vyresniame amžiuje? Sąnarys yra gana sudėtinga struktūra. Jį sudaro daug struktūrų: raiščiai, kraujagyslės, sausgyslės, kremzlės ir kt. Su amžiumi mažėja sąnarinio skysčio, keičiasi jo struktūra, veikliųjų medžiagų santykis. Šis skystis atlieka svarbią amortizacinę funkciją. Atliekant tempimo, balansinius pratimus, didėja sąnarių mobilumas. Vadinasi, sąnarių skysčio mažėja, jo struktūra kinta ne taip greitai, kaip reguliariai nesimankštinant. Taip pat užkertamas kelias sąnarį supančių sausgyslių standėjimui, randėjimui, gerėja kraujotaka aplink sąnarį esančiose kraujagyslėse. Bu?tent judesio metu sąnarys pasimaitina ir iš jo pašalinamos nereikalingos medžiagos, procesas vyksta kempinės principu, kai išsiplečiant medžiagos sugeriamos, susitraukus pašalinamos.
Traumų prevencija Neaprūpinant sąnario jam reikalingomis medžiagomis, pradeda vystytis artrozė – kremzlės pažeidimo sąlygoti pakitimai. Kremzlei dylant, kauliniai galai pradeda kontaktuoti vienas į kitą. Atsiranda sąnarių mobilumo pakitimai – sąnarys darosi mažiau lankstus, paslankus, gali atsirasti kaulinės išaugos, kurios traumuoja aplinkinius audinius ir sukelia skausmą. Nesant sąnarių mobilumui, surandėjus sąnarį supančioms sausgyslėms, kyla rizika patirti traumą. „Atsiradus sąnario pažeidimui mes negalime įveiklinti sąnario. Nukenčia ir pagrindiniai raumenys, nes jie negauna pakankamo fizinio krūvio. Vienos sąnarių grupės pažeidimų sąlygoja ir kitų sąnarių pažeidimą. Pažeidžiama anatominė ašis, keičiasi apkrova. Tad, jeigu atsiranda skausmas viename sąnarių, kitas sąnarys apkraunamas siekiant išvengti šio skausmo. Tuomet vystosi pakitimai ir priešingos pusės sąnaryje. Pavyzdžiui, turint klubo sąnario pažeidimą, kelio sąnarys taip pat bus pažeidžiamas. Po kelio sąnario kenčia ir čiurnos sąnarys. Problema tik gilėja“, – paaiškino gydytojas N. Kemeklis.
Reabilitacinės priemonės Stuburas taip pat yra sąnarinių paviršių sistema. Apatinės nugaros dalies skausmas atsiranda būtent dėl šių priežasčių – nesant mobilumui, tinkamai nesimankštinant. Giliesiems nugaros raumenims įveiklinti skiriami tempimo ir balansiniai pratimai. „Medicinos centre „Natura Termo SPA“ turime inversinę lovą, kurioje atliekamas pasyvus nugaros tempimas savo kūno svoriu. Tai ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje plačiai taikoma terapija. Taip pat čia atliekamos gydomosios mankštos vertikalioje vonioje, galimos ir individualios vandens ir sausumos mankštos su kineziterapeutu“, – galimybes pagerinti sąnarių būklę vardijo gydytojas. „Atostogų parko“ baseinuose keturis kartus per dieną vyksta grupinės mankštos vandenyje. Sąnariams saugūs ir plaukimo pratimai, kuriuos galima atlikti plaukimo baseine. Esant sąnarių skausmui, patinimui rekomenduojamos šildančios ir atpalaiduojančios procedūros – sapropelio aplikacijos, masažai ir mineralinio geoterminio baseino procedūra „Mineralų jūra“. „Procedūrų veikimo principas toks pat kaip vaistų – atpalaiduoti raumenis ir mažinti uždegimą. Tad kam vartoti vaistus, kai skausmą galima malšinti ir gydyti natūraliomis priemonėmis – didinti sąnarių mobilumą, maitinti sąnarį ir atpalaiduoti raumenį“, – teigė gydytojas N. Kemeklis.
„Atostogų parko“ informacija
|