Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rūšiuoti maisto atliekas verčia ekologinė ir ekonominė nauda

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2023-10-27

SĮ „Kretingos komunalininkas“ direktorius Paulius Ruškus teigė, kad maisto atliekų rūšiavimas duoda dvigubą naudą – ekologinę ir ekonominę.

Savivaldybės įmonė (SĮ) „Kretingos komunalininkas“ per lapkritį–gruodį Kretingos miesto gyventojams pasirengusi išdalinti 7 tūkst. po 7 l talpos kibirėlių maisto atliekoms rūšiuoti. „Ruošiamės naujam atliekų rūšiavimo etapui – nuo kitų metų pradžios visoje Lietuvoje maisto atliekos bus surenkamos atskirai nuo kitų atliekų, ir tai daryti mus įpareigoja Europos Sąjungos direktyva, pagal kurią reikalaujama iš bendro atliekų srauto atskirti maisto ir virtuvės atliekas“, – kalbėjo SĮ „Kretingos komunalininkas“ direktorius Paulius Ruškus.

Be kibirėlių daugiabučių namų gyventojams, Kretingoje, šalia buitinių atliekų konteinerių, atsiras ir 240 l talpos konteineriai maisto ir virtuvės atliekoms iškratyti – numatyta pastatyti 105 tokius konteinerius. „Kol kas maisto ir virtuvės atliekas surinksime tik Kretingos mieste – gyvenvietėse, kuriose nėra 2 tūkst. gyventojų, šių atliekų rinkti kol kas nenumatyta, individualių namų valdoms bus parūpinti 120 l talpos konteineriai ir kibirėliai“, – paaiškino „Kretingos komunalininko“ vadovas, kurio pastebėjimu, turimas kibirėlių ir konteinerių kiekis turėtų patenkinti kretingiškių poreikius.

Kad maisto, virtuvės atliekos negestų ir nesmirdėtų, gyventojų bus prašoma jas į kibirėlius, po to – į konteinerius išmesti užrištuose maišeliuose.

Miestiečių išrūšiuotos maisto ir virtuvės atliekos pateks į Klaipėdos regioninį atliekų tvarkymo centrą (KRATC), kuris šiuo metu stato įrenginį, padėsiantį maišelius atskirti nuo atliekų.

„Didžiausias iššūkis mums, komunalininkams, – šviesti ir išaiškinti gyventojams, kas sudaro maisto ir virtuvės atliekas, kad žmonės, tarkim, neišmestų raugintų agurkų su visu stiklainiu ir skysčiu, o viską išrūšiuotų: skystis – į kriauklę, stiklainis – į stiklo konteinerį, likę agurkai – į maisto atliekų kibirėlį, – vieną pavyzdžių pateikęs P. Ruškus sakė, kad esama dar vienos problemos – kad skirtingi Lietuvos regionų atliekų tvarkymo centrai iki galo nesutaria, kas gi sudaro maisto ir virtuvės atliekas. – Tačiau pritariu tiems, kurie griežtai draudžia į maisto atliekų konteinerius mesti žaliąsias atliekas – tarkim, nurovus gėlynus ar sugrėbus lapus.“ Į maisto ir virtuvės atliekų konteinerius gyventojai turėtų mesti: naudojimui netinkamus vaisius ir jų likučius, bulvių, morkų, kitų daržovių lupenas, arbatos tirščius ir pakelius, kavos tirščius ir jų popierinius filtrus, riebalais ir kitais maisto produktais suteptą popierių, popierinius rankšluosčius. Jokiais būdais negalima mesti maisto kartu su pakuotėmis – jas reikia atskirti ir išmesti į pakuočių konteinerius.

Vienas pirmųjų kibirėlius išdalinti paėmė ne vienos daugiabučių namų bendrijos primininkas Albertas Butenis.

P. Ruškus įvardino kelias priežastis, dėl kurių gyventojų prašoma atskirti maisto ir virtuvės atliekas: „Jos, patekusios į bendrus konteinerius, užteršia perdirbimui ir pakartotiniam naudojimui tinkamas antrines žaliavas. Tarkim, maisto atliekomis suteptas popierius, plastikas kartais išvis nebetinka perdirbti.“ Apdorojus maisto atliekas jos pūdomos, šio proceso metu išgaunamas biometanas – gamtinių dujų analogas, naudojamas energijai gaminti ar kaip kuras transportui. Likusi masė tinka kompostui.

Dar viena maisto atliekų rūšiavimo nauda – ekologinė: maisto atliekoms patekus į sąvartyną, pūdamos jos į atmosferą išskiria didžiulius metano kiekius, ir šios dujos sparčiai didina šiltnamio efektą, dėl kurio kinta klimatas. „Maisto atliekas jau daugelį metų rūšiuoja didelė dalis Vakarų Europos šalių gyventojų. Lietuvoje taip pat yra sėkmingų pavyzdžių – Alytaus regiono gyventojai maisto atliekas rūšiuoja penktus metus“, – kad rūšiuoti maisto atliekas nebus taip sudėtinga, kaip atrodytų iš pirmo žvilgsnio, tvirtino P. Ruškus.

---

Išsamesnė informacija teikiama:

tel. (8 445) 78608 arba el. p. atliekos@kretkom.lt .

---

Į maisto atliekų konteinerį galima ir reikia mesti:

*Mėsos, žuvies atliekas ir kaulus

*Vaisių ir daržovių likučius, žieves, lupenas, nuopjovas

*Pieno produktus, kiaušinių lukštus

*Vienkartinius popierinius puodelius, popierinius rankšluosčius, staltieses, servetėles, riebalais suteptą popierių

*Arbatos tirščius, pakelius, kavos tirščius, jos filtrus

*Naudojimui netinkamus maisto produktus


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas