Pajūrio naujienos
Help
2024 Spalis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar balsuojate Seimo rinkimuose?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pacientų mažėja, bet auga paslaugų apimtys

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2023-09-22

Įstaigos patalpas atnaujino, bet jos liko per ankštos, pacientų mažėja, tačiau jiems reikia vis daugiau paslaugų, o šeimos gydytojų trūksta, – tokias opiausias problemas išsakė VšĮ Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) vyriausiasis gydytojas Arnas Juškys ir vyriausioji slaugos administratorė Renata Lukauskienė trečiadienį į PSPC atvykusiems Kretingos rajono savivaldybės tarybos Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto nariams, išvažiuojamajame komiteto posėdyje dalyvavusiam mero Antano Kalniaus patarėjui Albertui Barauskui.

„Pradėtas kasmetinis patalpų remontas virto kapitaliniu, nes reikėjo dalį patalpų atiduoti greitajai medicinos pagalbai (GMP) ir remonto projekto pokyčiai buvo neišvengiami“, – neseniai užbaigto patalpų remonto iššūkius rajono valdžios atstovams aiškino A. Juškys, akcentavęs, kad šiandieną susispaudus, racionaliai išnaudojus kiekvieną patalpų kvadratinį metrą įstaiga dar išsitenka, tačiau vykdant sveikatos apsaugos reformą darbuotojų daugės, atsiras naujų socialinių darbuotojų, gydytojų padėjėjų ir patalpų trūks. „Pirmame aukšte dar yra galimybė įrengti medicinos kabinetus 9 kv. m plote, bet tai problemos neišspręs“, – sakė R. Lukauskienė. Komiteto narė, praeitoje kadencijoje laikinai vadovavusi Savivaldybės administracijai, ilgesnį laiką dirbusi administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė patvirtino, kad buvo svarstomos galimybės patalpų GMP žvalgytis miškų urėdijos pastatuose, GMP pritaikyti buvusio gaisrinės pastato patalpas Kęstučio gatvėje. Valdžios pažadą dabartines GMP patalpas atiduoti PSPC patvirtino ir ankstesnėje Tarybos kadencijoje Sveikatos ir socialinių reikalų komitetui vadovavęs buvęs meras Juozas Mažeika. „Tada A. Kalnius taip pat buvo pripažinęs, kad PSPC patalpų trūksta. Kas pasikeitė?“ – klausė jis. „Valdančioji dauguma“, – pašmaikštavo V. Turauskaitė ir paaiškino, kad PSPC patalpų remonto projektas pirmame pastato aukšte įkurdinant GMP gimė mero A. Kalniaus kabinete, meras kategoriškai prieštaravęs GMP patalpų atidavimui PSPC.

PSPC vadovai nepraranda vilties atgauti dabar GMP užimtas patalpas pirmame pastato aukšte, kurias centrui buvo pažadėjusi praėjusios kadencijos Savivaldybės valdžia. A. Juškys, R. Lukauskienė siūlė GPM iškeldinimą iš pirmojo aukšto spręsti planuojant statyti ligoninės priėmimo skyrių. „Racionalu, kad GPM ir ligoninės priimamasis būtų po vienu stogu, ligonius atvežę greitosios pagalbos ekipažai nestovėtų eilėje, kad atgautų savo įrangą“, – įžvalgomis dalijosi R. Lukauskienė.

A. Juškys skundėsi dėl neteisybės – patalpų remontui įstaiga išleido per dešimtmetį uždirbtus ir sukauptus pinigus. Kai, jo turimomis žiniomis, kitos Savivaldybės sveikatos priežiūros įstaigos lėšų tam gauna ir iš Savivaldybės biudžeto.

Kretingos PSPC trūksta šeimos gydytojų, ir jų mažės, nes nemažai yra pensinio amžiaus.

Pacientų pamėgti gydytojai dirba dvigubu krūviu, turi ir po 2 tūkst. 200 prisirašiusiųjų. „Blokuojame netgi registraciją pas juos, esame „lubas“ uždėję“, – teigė A. Juškys, pripažinęs, kad suvaldyti šį procesą nėra paprasta, gydytojus pacientas gali keisti nors ir kasdien.

A. Juškio pastebėjimu, Savivaldybės programa šeimos gydytojams į rajoną privilioti nėra efektyvi. „Kviečiame gydytojus, vedame su jais derybas, bet jų sąlygos dažnai neatitinka mūsų galimybių, realybės, o jiems darbo ir kitur netrūksta. Savivaldybės siūlomos vienkartinės išmokos jų nedomina, juos viliotų čia ir dabar solidus mėnesinis atlyginimas. Negali jiems mokėti daugiau negu tiems, kurie mūsų įstaigai ištikimi, kantriai dirba daug metų“, – kalbėjo A. Juškys.

A. Barauskas pažymėjo, kad į rajoną nustatytą laiką dirbti atvykstantiems gydytojams yra numatyta 30 tūkst. eurų vienkartinė išmoka.

Kretingos PSPC pacientų skaičius yra sumažėjęs nuo 19,5 tūkst. 2015 m. iki 17 tūkst. šiandieną, tačiau smarkiai išaugo pacientų srautai. „Daugėja vienam žmogui suteikiamų paslaugų, vis daugiau tyrimų skiriama siunčiant pacientus operacijoms, žmonės patys nori išsitirti“, – aiškino A. Juškys. Eiles pas šeimos gydytojus ilgina ir antrojo lygio ligoninės ambulatorijos gydytojai, kai iš paciento reikalauja šeimos gydytojo siuntimo ir rekonsultacijai, kai pakartotinai konsultuojama gavus ambulatorijos gydytojo paskirtų tyrimų rezultatus. A. Juškys patvirtino, kad tokia tarp dviejų Savivaldybės gydymo įstaigų nusistovėjusi tvarka yra ydinga ir jau pradėta ją išgyvendinti.

Savivaldybei pavaldus Kretingos PSPC pagrindines pajamas gauna iš Teritorinės ligonių kasos už prisirašiusius pacientus. Papildomai uždirba už mokamas paslaugas, tačiau šias kainas viešosioms gydymo įstaigoms reguliuoja Vyriausybė, ir PSPC negali jų didinti vien savo nuožiūra. Privačioms pirminės sveikatos priežiūros įstaigoms tokio kainų stabdžio nėra, todėl Savivaldybės įstaiga čia joms pralaimi, nes kai kurios laboratorijos už tyrimus ima ir didesnę už Vyriausybės užbrėžtą jų kainą. „Savivaldybės, kaip steigėjo, priedermė – padėti savo įstaigai konkuruoti su privačiu verslu, tuo pačiu Savivaldybė visiems savo gyventojas turi užtikrinti pirminės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą“, – sakė J. Mažeika.

A. Juškio pastebėjimu, šeimos medicina Lietuvoje nauja, pacientai per mažai pasitiki šeimos gydytojais ir neretai dėl lengvų negalavimų reikalauja siuntimo pas antro lygmens specialistus, kaip antai, akių, LOR, chirurgus, kitus, tai taip pat nepadeda trumpinti eilių pas gydytojus. Jis pripažino, kad šeimos gydytojai būna priversti siuntimus rašyti ir lengva ranka, kad neprarastų pacientų.

„Jei matysite, kad tikrai įstaigai lėšų trūksta, teikite prašymą skirti jų iš Savivaldybės biudžeto, svarstysime“, – tarė Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Jolanta Girdvainė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas