Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Kretingos ligoninės vyriausiojo gydytojo Romaldo Sakalausko teigimu, naujoji įranga, kurią ligoninė įsigijo padedant Europos Sąjungai, pasitarnaus ne tik Kretingos rajono, bet ir Palangos miesto, Klaipėdos, Skuodo, Plungės rajonų pacientėms.

Paskutiniosiomis liepos dienomis Kretingos ligoninę pasiekė labai laukta medicininė diagnostinė įranga – skaitmeninė mamografijos sistema. Ir nors įrangą parengti naudojimui dar šiek tiek užtruks, dar šiemet rentgenologinio krūtų tyrimo mamografu paslaugos, itin svarbios ankstyvai krūties vėžio diagnostikai, bus atliekamos jau ir Kretingos rajone.

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Kasmet krūties vėžiu pasaulyje suserga apie 1 mln. moterų, Europoje – gerokai per 400 tūkst., Lietuvoje diagnozuojama apie 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Deja, dalis jų būna jau pažengusios stadijos, kai reikia intensyvesnio gydymo ir tikimybė pasveikti yra mažesnė.

Medikų skaičiavimais, net apie 95 proc. pirmosios stadijos ir 85 proc. II stadijos krūties vėžio atvejų galima visiškai išgydyti, kai diagnozavus III stadijos susirgimą išgyvenamumas bėra 50 proc., IV stadijos – 18 proc.

Kadangi sergamumas piktybiniais navikais ir mirtingumas nuo navikinių susirgimų yra viena aktualiausių sveikatos srities problemų, piktybiniais navikais sergančiųjų kasmet daugėja, o mirtingumas nuo jų išlieka viena dažniausių mirties priežasčių, Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad ligų profilaktika ir žmogaus gyvybės išsaugojimas turi būti vienas svarbiausių sveikatos sistemos prioritetų.

Vėžio profilaktika – tai priemonių, padedančių saugoti, stiprinti ir atkurti sveikatą bei išvengti vėžio ligos, visuma. Manoma, kad apie 50 proc. visų piktybinių navikų būtų galima išvengti, nuosekliai įgyvendinant vėžio profilaktikos priemones. Krūties vėžys šiuo metu yra dažniausias moterims nustatomas vėžys. Sumažinti mirtingumą nuo krūties vėžio gali padėti sisteminės patikros, ankstyvosios diagnostikos būdai ir optimalus gydymas. Lietuvoje nuo 2005 m. vykdoma Moterų mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa, kurios uždavinys – patikrinti tam tikro amžiaus moteris, nustatyti, kurioms yra krūties vėžio požymių, ir skirti gydymą, siekiant sumažinti mirtingumą nuo krūties vėžio.

„Šiandien niekas neabejoja, kad tiksli ankstyva diagnostika – efektyviausia krūties vėžio prevencijos priemonė“, – teigė Kretingos ligoninės vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas.

Kretingos ligoninėje šiuo metu instaliuojama pripažinto gamintojo GE Healthcare (JAV) mamografijos sistema „Senographe Pristina“. Kartu su mamografijos sistema bus įrengta ir specializuota gydytojo radiologo darbo vieta.

Labiausiai prieinamas – mamografu atliekamas tyrimas

Šiuo metu dažniausiai naudojamas ir plačiausiai prieinamas tyrimas krūties vėžiui diagnozuoti – mamografu atliekamas rentgenologinis krūtų tyrimas, arba mamografija, leidžianti aptikti net labai mažų matmenų navikinį darinį krūtyje, maksimaliai sutrumpinti diagnozės nustatymo laiką ir tausoti pacienčių sveikatą.

Pasak Kretingos ligoninės vyriausiojo gydytojo R. Sakalausko, ligoninėje instaliuojama pripažinto gamintojo GE Healthcare (JAV) mamografijos sistema „Senographe Pristina“, plačiai naudojama universitetinio lygio gydymo įstaigose tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje.

„Dėl unikalios technologijos šia sistema pacientės galės būti ištirtos ypač tiksliai. Skaitmeninis detektorius užtikrina, kad diagnostinė vaizdo kokybė yra labai aukšta, o rentgeno spinduliuotės kiekis – itin mažas“, – įsigytos skaitmeninės mamografijos sistemos pranašumus įvardino R. Sakalauskas.

Kartu su mamografijos sistema Kretingos ligoninėje įdiegiama specializuota gydytojo radiologo darbo vieta, todėl atliktas krūties vėžio patikros tyrimas galės būti nedelsiant įvertintas.

Anot R. Sakalausko, Prancūzijoje kuriant „Senographe Pristina“ itin didelis dėmesys buvo skiriamas pacientės patirčiai ir patogumui: „Sistema yra itin ergonomiška, todėl Kretingos ligoninės pacientės gali būti tikros, kad tyrimas atliekamas greitai, nekelia jokio diskomforto, o mamografijos procedūra – neskausminga.“

R. Sakalausko teigimu, gyventojų amžiui kasmet ilgėjant, ligoninėje skiriamas ypatingas dėmesys medicininei paslaugų kokybei bei jų prieinamumui įvairių amžiaus grupių žmonėms.

Finansavo Europos Sąjunga

Skaitmeninę mamografijos sistemą Kretingos ligoninė įsigijo įgyvendindama Europos Sąjungos finansuojamą projektą „Aukštos kokybės priežiūros ir palaikomosios medicinos pagalbos paslaugos pagyvenusiems žmonėms“.

Dvejų metų trukmės projekte tai – ne vienintelė ligonines įsigyta medicininė įranga.

Siekdama pagerinti pagyvenusių žmonių slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų kokybę ir prieinamumą Kretingos ligoninė jau įsigijo ir kitą medicininę įrangą, skirtą ankstyvam senyvo amžiaus ligų diagnozavimui ir palaikomajam gydymui, taip pat patobulino infrastruktūros elementus (įrengė liftą). Buvo parengtos metodinės rekomendacijos, mokymo programos, organizuojami seminarai gydytojų specialistų kvalifikacijai kelti ir padidinti senyvo amžiaus žmonių ligų prevenciją.

Projektas įgyvendinamas pagal Europos kaimynystės programą ir finansuojamas Europos Sąjungos. Kretingos ligoninei projekto įgyvendinimui skirta Europos Sąjungos finansavimo suma – 565784,6 Eur.

Ši publikacija parengta padedant Europos Sąjungai. Už publikacijos turinį atsako tik VšĮ Kretingos ligoninė, ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas