Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas
Prie Vaidilos skulptūros, kur įvyks bardų muzikos vakaras, sumontuota kraštiečio menininko Alfonso Lekavičiaus erdvinė kompozicija „Baltos svajonės“.

Pasitinkant šį savaitgalį švenčiamą Kretingos miesto 770-ąjį jubiliejų, savo kūrybines idėjas projekte „Dėlionė miestui / Kretingai 770“ konkrečiais darbais ėmėsi realizuoti Kretingos krašto menininkai: birželio 9-ąją bus pristatytas dailininko Alfonso Lekavičiaus meninis performansas „Baltos svajonės“, o birželio 10-ąją Rotušės aikštėje rengiamas istorinis-meninis performansas „Kūlgrindoj įmintos pėdos“. Per miesto šventę įgiję pagreitį, jubiliejiniai „Dėlionė miestui / Kretingai 770“ renginiai vyks iki pat metų pabaigos. Kompozicija primins kabantį sodą

Pasak projekto „Dėlionė miestui / Kretingai 770“ sumanytojos Kretingos rajono kultūros centro direktoriaus pavaduotojos Vitos Urbonienės, kuri šią idėją kristalizavo išvien su Egidijaus Radžiaus teatro vyriausiuoju režisieriumi Nerijumi Gedminu, dar metų pradžioje brandinę mintį, kaip jubiliejaus proga Kretingai ir jos žmonėms padovanoti kuo įdomesnę ir prasmingesnę kultūrinės raiškos dėlionę.

„Iškristalizavę mintį, projektą pateikėme Lietuvos kultūros tarybai ir gavome lėšų – 13,8 tūkst. Eur, Kretingos rajono savivaldybė prie jo prisidėjo dar 5,9 tūkst. Eur. Tuomet pradėjome dirbti su menininkais: vienas pirmųjų buvo Alfonsas Lekavičius, Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos pedagogas, kuris sutelkė mokinių komandą ir išvien su klaipėdiečiais, o taip pat – ir Kretingos meno mokyklos, Simono Daukanto ir Marijono Daujoto progimnazijų mokiniais dalijosi meniniais sumanymais, užduotimis, kartu improvizavo ir kūrė. O bendras jų rezultatas – meninė kompozicija-performansas ties Vaidilos skulptūra, prie Kretingos rajono kultūros centro“, – kalbėjo V. Urbonienė.

Paklaustas, ką vaizduoja tarp medžių jau iškabinta jo sukurtoji modernaus meno erdvinė kompozicija „Baltos svajonės“, A. Lekavičius tikino, kad ji primena lietuvių liaudies dailės kūrinį – šiaudinį kabantį sodą: „Pastarieji savo etnografine ir vaizdine prasme perteikia labai gilią visatos struktūros kosmologinę koduotę. Projekto metu su jaunimu eskizavome, kūrėme tarpusavyje susišaukiančias, įvairiausias geometrines ornamentų struktūras. Vieningoje kompozicijoje ir bandėme jas sutalpinti į tobulo apskritimo formą, primenančią Žemės siluetą, bei mus supančias planetas.“

Menininkų darbai – ne vienadieniai

Menininko žodžiais, ši kompozicija, talkinat Kultūros centro darbuotojams ir komunalininkams, atvykusiems su bokštiniu kranu, jau įtvirtinta, „paleista į kosmosą“.

V. Urbonienės žodžiais, kompozicija bus pristatyta, vykstant tradiciniam bardų muzikos vakarui „Baltas paukštis“, o ligi tol prie Kultūros centro rengiamas improvizuotas šokio vakaras, kurį sukurs Kretingos meno mokyklos choreografės Kristinos Gudelytės vadovaujama šokių grupė ir Egidijaus Radžiaus teatro aktoriai.

„Menininkų darbai bus tarsi apžaisti muzikos. To ir siekėme bendru projektu: kad kūrėjas neliktų vienišas, kad menininkų darbai būtų pažinūs ir matomi ne tik tą vakarą, bet ir visą vasarą – liepą prie Vaidilos skulptūros dar esame numatę surengti kamerinių renginių“, – tikino projekto idėjos autorė.

Nuo piliakalnio atneš ugnį

Birželio 10-osios rytą prie Kretingos miesto įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus paminklo Rotušės aikštėje įvyks kitas šio projekto renginys – performansas su istoriniu atspalviu „Kūlgrindoj įmintos pėdos“.

„Kretinga pirmiausiai yra Andulių piliavietė: ten miesto pradžia, kur gyveno galinga ir turtinga kuršių gentis, ilgainiui išnaikinta, bet neištrinta iš istorijos. Iš ten miestas, galingo karvedžio J. K. Chodkevičiaus dėka, atkeliavo čia, kur ir dabar stovi. Į aikštę atjos raiteliai, nuo Andulių piliakalnio atnešdami ugnį į miestą, vyks muzikos, šokio ir vaidybos programa. Ji žiūrovus nukels į praeitį, suteiks peno pamąstyti, koks kažkada buvo mūsų miestas, kaip jis augo ir koks yra dabar“, – vieną pagrindinių šventės renginių pristatė V. Urbonienė.

Tačiau sulig jubiliejiniu savaitgaliu projektas „Dėlionė miestui / Kretingai 770“ neužsibaigs: spalį Egidijaus Radžiaus teatro kvietimu, į Kretingą atvyks Agnijos Šeiko šokio teatras, kuris atveš spektaklį „Bolero–Extended“.

O gruodį projektą-dėlionę užbaigs teatrinė muzikinė programa „Holivudo žvaigždės“, kurioje skambės gražiausios kino filmų dainos, bus pasakojamos istorijos. Šio renginio, sutapsiančio su akcija „Palaiminki gerumą“, metu kretingiškių surinktos aukos tradiciškai bus skiriamos tiems, kam to labiausia reikia, šįkart – onkologiniams ligoniams.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas