Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ką daryti sergant stemplinės angos išvarža

  • Edita KALNIENĖ
  • Sveikata
  • 2023-06-02
Kretingos ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai endoskopuotojas Aleksandras Šalavėjus

Į redakciją paskambinusi moteris iškėlė klausimą, kaip reikėtų gydyti stemplės angos išvaržą. Pakomentuoti apie šią ligą sutiko Kretingos ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas endoskopuotojas Aleksandras Šalavėjus.

– Kas yra stemplės angos išvarža?

– Stemplė eina per krūtinės ląstą. Ten esanti diafragma skiria krūtinės ląstą nuo pilvo ertmės, kurioje yra tokia skylė – per ją eina stemplė ir ne tik ji. Tai – kaip raumeninis vožtuvas. Jis vaikui, jaunam, sveikam žmogui yra susitraukęs, tačiau, kai patenka maistas, jį įleidžia ir vėl užsidaro. Kai išsivysto patologija, tas raumeninis vožtuvas nevisai užsidaro. Skrandyje gaminama rūgštis, kartais, esant tam tikrai patologijai, dar prisideda ir tulžies rūgštis, ištikus stemplės išvaržai patenka į stemplę. Skrandis rūgšties nebijo, o stemplė tam yra jautri.

II laipsnio stemplinės angos išvarža atsiranda tada, kai anga pasidaro tokia didelė, kad net dalis skrandžio patenka į krūtinės ląstą. Tuomet jau siunčiame pacientus chirurgams, kurie ją operuoja.

– Kada dažniausiai jaučiami simptomai?

– Dažniausiai šis procesas įvyksta naktį arba, kai žmogui padidėja vidinis pilvo spaudimas, pavyzdžiui, nėščiosioms, dirbantiems sėdimą darbą. Ta skrandžio rūgštis patenka į stemplę ir tada žmogus pradeda jausti nemalonius pojūčius.

– Kokie simptomai yra jaučiami?

– Simptomų yra daug. Vienas dažniausių – stiprus gerklės skausmas. Naktį, kai žmogus miega, rūgštis labai lengvai nubėga iki pat gerklės ir chemiškai ją nudegina. Tada pabudęs žmogus, rytą jaučia didelį gerklės skausmą, nors būna niekur lyg ir nesušalęs.

Atsitinka, kad skauda krūtinės plote, žmogus galvoja, kad sutriko širdies veikla, tačiau patikrinus ir apžiūrėjus diagnozuojama stemplės išvarža.

– Kiek dažnai ji diagnozuojama?

– Stemplės išvarža yra dviejų laipsnių. Dažniausiai – beveik 99 proc. – paplitusi I laipsnio stemplės išvarža, II laipsnio diagnozuojama labai retai. Trečdaliui savo pacientų randame mažesnę ar didesnę stemplinės angos išvaržą.

– Ar stemplinės angos išvaržos operacijos yra efektyvios?

– Kai diagnozuojama II laipsnio stemplės išvarža, niekur nedingsi – tenka operuoti. Tačiau I laipsnio stemplinės angos išvaržai operacijos nėra tokios efektyvios.

Toks metodas yra sugalvotas ir kartais taikomas, kad šiek tiek sumažėtų ta anga, tačiau gali atsirasti kitų blogybių – stemplė praranda elastingumą, nebepatenka maistas, pradeda plėstis stemplės galas, nes nepraeina maistas, jis kaupiasi, kol išeina iš ten.

– Kaip atsiranda ši liga?

Priežasčių gali būti labai daug: ir genetinė, įgimtas raumenų, diafragmos silpnumas ir panašiai.

– Kaip gydyti?

– Pačiam gydytis tikrai nereikėtų. Pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris ir skirs gydymą, tam reikalingus medikamentus.

– Kokios dar ligos gali išsivystyti esant stemplinės angos išvaržai?

– Gastroezofaginis refliuksas, žmonių dar vadinamas refliuksu. Kai būna stemplinės išvaržos, tada ir refliuksas daug lengviau atsiranda.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas