Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Laikino atokvėpio paslauga teikiama ir Kretingoje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2023-06-02
Esant reikalui, artimieji gali atsikvėpti nuo savo artimo neįgalaus žmogaus priežiūros. Tam Savivaldybėje yra suteikiama laikino atokvėpio paslauga.

Nuolatinės priežiūros reikalaujančių vaikų ir suaugusių žmonių su negalia artimieji dėl asmeninių reikalų – ligos, išvykų ir kt. – tam tikrą laiką negalintys slaugyti savo prižiūrimo artimojo ar norėdami pailsėti nuo nuolatinės jo priežiūros, gali gauti laikino atokvėpio paslaugą.

Laikino atokvėpio paslauga gali būti teikiama žmonių namuose, dienos centre ar socialinės globos įstaigoje. Dažniausiai laikinas atokvėpis teikiamas kaip socialinė globa (97 proc.), itin retai – kaip socialinės priežiūros paslauga (3 proc.). Nors laikino atokvėpio paslaugos poreikis Lietuvoje vis labiau auga, tačiau Kretingos rajone ši paslauga nėra populiari: Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, pernai šalies savivaldybėse ją gavo 780 asmenų, ir tai yra beveik šešis kartus daugiau negu 2021 m., kai paslauga pasinaudojo 139 žmonės. Pernai ji buvo teikiama 40 savivaldybių gyventojams. Daugiausia – 521, arba 67 proc. – visų laikino atokvėpio gavėjų buvo Vilniaus miesto savivaldybėje, 20 savivaldybių nurodė, kad šios paslaugos nebuvo teikiamos, nes nebuvo pageidaujančių jas gauti. Kretingos rajone šia paslauga tepasinaudojo nedaug asmenų.

Tesikreipė vos keletas

Kretingos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Kristinos Gimžauskaitės-Mažonienės žodžiais, mūsų Savivaldybėje laikino atokvėpio paslauga teikiama Padvarių socialinės globos namuose. Per 2022 metus dėl laikino atokvėpio (globos) paslaugos kreipėsi ir buvo patenkinti 6 asmenų prašymai, 2023 metais – 2 asmenų prašymai.

Kiekviena šeima turi teisę per metus gauti 720 val., arba 30 parų laikino atokvėpio paslaugą.

Vaiką su negalia, suaugusį asmenį su negalia ar senyvo amžiaus asmenis prižiūrintys, globojantys artimieji gali derinti šias laikino atokvėpio formas pagal savo poreikius – vieną kartą rinktis pagalbą namuose, kitą kartą – dienos globą arba trumpalaikę globą. Jei prižiūrintiems asmenims nėra poreikio gauti pagalbos į namus ar dienos socialinės globos, šios valandos gali būti perkeltos į trumpalaikę socialinę globą ir atvirkščiai. Svarbiausia, kad bendra paslaugų trukmė vienai šeimai per metus negali viršyti 30 parų. Tik išimtiniais atvejais, esant krizinei situacijai (skyrybos, darbo praradimas, artimojo netektis ir kt.), socialinės globos laikino atokvėpio paslauga gali būti nepertraukiamai teikiama iki 90 parų.

Kiek kainuoja ši paslauga

Jei laikinas atokvėpis teikiamas kaip socialinės priežiūros paslauga, reikia mokėti iki 20 proc., jei kaip dienos arba trumpalaikė socialinė globa – iki 50 proc. asmens pajamų. Asmenims ar šeimoms, gaunantiems socialinę pašalpą, arba, jei pajamos yra mažesnės už valstybės remiamų pajamų dvigubą dydį, socialinė priežiūra teikiama nemokamai. Savivaldybė turi teisę atleisti žmogų ar šeimą nuo mokėjimo už socialines paslaugas. Slaugomų ar nuolatinės priežiūros reikalaujančių vaikų su negalia, suaugusių neįgaliųjų ar senyvo amžiaus žmonių artimieji dėl laikino atokvėpio paslaugos gali teikti prašymus Kretingos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriui. Paslauga jiems gali būti teikiama asmens namuose ir socialinės globos įstaigoje.

Kretingos rajono savivaldybės vyriausiosios gydytojos Zitos Abelkienės teigimu, kadangi tai yra labiau socialinės globos paslauga, Kretingos rajono gydymo įstaigos jos neteikia.

„Savivaldybės sprendimas dėl laikino atokvėpio paslaugų suteikimo galioja 24 mėnesius. Tai reiškia, kad šeima dvejus metus be jokių papildomų rūpesčių gali naudotis laikino atokvėpio paslaugomis: planuoti asmeninį ir darbinį gyvenimą, išvykas, jai nereikia nuolat kreiptis į Savivaldybę“, – teigė K. Gimžauskaitė-Mažonienė.

Pakeičia budinčius globotojus

Kretingos socialinių paslaugų centro vadovė Danutė Skruibienė sakė, kad šiuo metu jų centras teikia laikino atokvėpio paslaugą tik budintiems globėjams, kurie laikinai globoja iš šeimų paimtus vaikus. „Kelis kartus budintys globėjai, prireikus gydytis ar išvykti, prašė, kad juos pavaduotų kitas budintis globėjas – vaikas tuomet yra perduodamas kitam šią paslaugą teikiančiam asmeniui.“

Jos žodžiais, nors anksčiau buvo pateikti Socialinių reikalų ministerijos ir Savivaldybės aprašai, tačiau tvarka, kaip ir kam ją teikti, nebuvo reglamentuota. „Savo įstaigoje šios paslaugos neteikiame, o tam, kad mūsų žmonės galėtų ją suteikti kliento namuose 24 val. per parą, iškyla ir darbuotojų, ir jų saugumo, higienos ir kitokios problemos“, – teigė D. Skruibienė.

Salantuose – trumpalaikė globa neįgaliajam

Dienos veikos centro Salantų padalinyje, pasak centro vadovės Birutės Viskontienės, yra teikiamos trumpalaikės socialinės globos paslaugos – iki 6 mėn. – neįgaliems asmenims, o ne jų artimiesiems. Ši paslauga reikalinga neįgaliems žmonėms, kada jų artimieji išvyksta, gydosi arba kai pačiam reikia sulaukti, kol tvarkomi jo dokumentai patekti į nuolatinę globos įstaigą“, – sakė B. Viskontienė.

Jos žodžiais, ši trumpalaikės globos pasauga, arba laikino apgyvendinimo paslauga, yra teikiama neįgaliesiems ir iš kitų miestų, rajonų – Plungės, Palangos, kur ši paslauga neteikiama. Tam Salantų padalinyje skirtos 6 vietos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas