Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Apie partizanų būtį ir buitį pasakojo rekonstruktorius salantiškis Aurimas Rapalis.

Septintą kartą Darbėnuose rengiama Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos šventė šiemet buvo išskirtinė: tradiciniu pėsčiųjų žygiu pagerbti Žemaičių apygardos Kardo rinktinės partizanų kovų susirinko per pusę tūkstančio žygeivių.

Devynių kilometrų maršrutu autentiškomis partizanų kovos vietomis žygiavo gimnazistai iš Darbėnų, Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės, Skuodo rajono Mosėdžio, Klaipėdos „Varpo“, Joniškio r. Skaistgirio gimnazijų ir Lietuvos šaulių sąjungos Vakarų (Jūros) šaulių 3-osios rinktinės 305 kuopos jaunieji šauliai. Kartu su jaunimu žygyje dalyvavo gausus būrys darbėniškių ir svečių iš viso Klaipėdos regiono: į būrelius jungėsi ir vyresnio amžiaus žmonės, ir šeimos su vaikais, tiek ėjusiais pėstute, tiek žygį įveikusiais ant tėvų rankų.

Iškilmės šventiškai padabintame Darbėnų miestelio centre prasidėjo Darbėnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje. Skambant Kretingos rajono kultūros centro kamerinio choro „Kristale“ atliekamoms giesmėms šv. Mišias aukojo Lietuvos kariuomenės vyriausiasis kapelionas pulkininkas leitenantas Rimas Venckus, asistavo Darbėnų parapijos klebonas Viktoras Dirvonskis. Sakydamas pamokslą kapelionas akcentavo, kad kariuomenės ir visuomenės vienybė svarbi ne tik karo, bet ir taikos metu. Vienybė palaikė pokario partizanus, vienybė dabar palaiko kovojančiuosius Ukrainoje.

Prie paminklo Žemaičių apygardos Kardo rinktinės partizanams – trys atminimo ir pagarbos salvės.

Po šv. Mišių iškilminga eisena per miestelį patraukė paminklo Žemaičių apygardos Kardo rinktinės partizanams link. Pakeliui Garbės sargybos kuopos kariai prie Nepriklausomybės paminklo ir prie kryžiaus NKVD-MVD-MGB Darbėnų poskyrio būstinės kiemelyje padėjo Lietuvos trispalvės spalvų gėlių kompozicijas. Plazdant Lietuvos, Žemaitijos, Kretingos, Darbėnų ir Ukrainos vėliavoms, tylos minute, lydima skaidria trimito atliekama dainos „Tu neverk, motušėle“ melodija, ir trimis atminimo salvėmis pagerbti žuvusieji Žemaičių apygardos Kardo rinktinės partizanai.

Žygeivius ir prie paminklo susirinkusius šventės svečius giliai sujaudino vieno Kardo rinktinės įkūrėjų, pirmojo jos vado Jurgio Ožeraičio sūnėno Zenono Šalnos kalba. Z. Šalna, Kauno Lietuvos šaulių sąjungos Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės Aleksoto kuopos įkūrėjas, priminė dėdės gyvenimo kelią, ano meto didvyriškas kovas ir kvietė būti vieningiems, pasirengusiems atremti šių dienų iššūkius.

Partizano Donelio kovos kelią priminė Stanislovas Burba.

Nuskambėjus Kretingos kultūros centro Darbėnų skyriaus liaudiškos kapelos „Ontrep“ atliktai partizanų dainai, sveikinimo žodį tarė Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos viceministras Žilvinas Tomkus. Būtent Ž. Tomkus, per susitikimą su Darbėnų gimnazijos direktore Sonata Litviniene sužinojęs, kad miestelyje jau kelerius metus rengiamas žygis Kardo rinktinės partizanams pagerbti, prie šiemet Lietuvos kariuomenės ir Krašto apsaugos ministerijos Klaipėdoje surengtos Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos šventės pasiūlė prijungti ir žygį Darbėnuose. Viceministras palinkėjo žygiu apmąstyti ir kasdien puoselėti istoriją, suteikiančią stiprybės ateičiai.

Kretingos rajono meras Antanas Kalnius priminė žodžius, kuriais vadovavosi pokario metų tėvynės gynėjai ir palinkėjo visiems vadovauti šūkiu „Vardan Tėvynės“. LR Seimo narys Antanas Vinkus pacitavo pirmojo Jungtinės Kęstučio apygardos vado Juozo Kasperavičiaus-Visvydo dienoraščio ištrauką ir akcentavo, kad nemirtingų laisvės kovotojų žygdarbių laikas nesunaikins. Po iškilmingosios šventės dalies žygeiviai patraukė į kelią. Pirmosios į praeitį nukeliančios stotelės jų laukė pačiame miestelyje: Darbėnų gimnazijos mokytojai, padedami seniūnijos ir miestelio, pokario istorijos žinovų, parengė teatralizuotus pasakojimus prie Nepriklausomybės paminklo, kur jų laukė susitikimas su Prezidentu Antanu Smetona, prie NKVD-MVD-MGB Darbėnų poskyrio būstinės, kurioje buvo tardomi ir kankinami Žemaičių apygardos Kardo rinktinės partizanai, prie XIX a. medinės architektūros paminklo, vadinamojo „mėlynojo namo“, kur supažindinta su Darbėnų štetlu, prie grafų Tiškevičių dvaro komplekso.

Septintą kartą surengtame žygyje dalyvavo per 500 žygeivių.

Pakeliui iki memorialinio kryžiaus, pastatyto partizano Donelio žūties vietoje, žygeivių dar laukė unikalios partizanų karo rekonstrukcijos, juos pasitiko Jurbarko kultūros centro aktoriai, tapę aštuoniais partizanų vadais, pasirašiusiais Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos Nepriklausomybės 1949-ųjų metų deklaraciją. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kariniame sunkvežimyje įrengė šviesos instaliaciją – parodą apie partizanų asmenybes, jų kasdienybę ir idėjas.

Visą 9 kilometrų atstumą su draugų būreliu nužygiavusi klaipėdietė Ilona Rinkevičienė sakė, kad tokio turtingo įspūdžių ir istorijos žinių žygio seniai nepatyrusi. Jai ir bičiuliams itin patiko kariškos vaišės ir kiškio kopūstų sriuba, kurią Darbėnų seniūnijos darbuotojos pagamino pagal autentišką partizanų receptą, gilų įspūdį paliko partizanų žeminės maketas, instaliacijos.

Žygio maršrutas tęsėsi 9 km nuo Darbėnų iki Sausdarvų.

Kartu su jaunaisiais šauliais ir kitų mokyklų gimnazistais žygyje dalyvavusi Darbėnų gimnazijos IIG klasės mokinė Rugilė Rimkutė sakė, kad šiemet didžiausią įspūdį paliko tai, kad žygiuota buvo kariškai: atitinkamu žingsniu ir ritmu, rikiuotėje. Patiko ir užduotys, kurioms buvo rimtai rengiamasi dar prieš žygį, ir estafetės, kurias organizavo Vakarų (Jūros) šaulių 3-osios rinktinės 305 kuopos šauliai, Klaipėdos regioninis Karo prievolės ir komplektavimo skyrius, Darbėnų gimnazijos mokytojai.

Prie užpernai pastatyto kryžiaus, žyminčio vietą, kur 1950-aisiais žuvo partizanas Jurgis Augutis-Donelis, žygeivius pasitiko Kardo rinktinės istorijos tyrinėtojas darbėniškis Stanislovas Burba, kurio iniciatyva Darbėnų gimnazijoje įkurtas Rezistencijos muziejus, pastatytas paminklas Kardo rinktinės partizanams ir čia pradėta švęsti Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena. Jo papasakotą kovotojo Donelio žūties istoriją iliustravo autentiškos medinės sodybos durys – jas perskrodusios stribų kulkosvaidžio kulkos nukovė partizaną.

Iki pavakarių užsitęsusi šventė užbaigta patriotinėmis dainomis, kurias žygeiviai traukė kartu su Darbėnų gimnazijos bendruomene.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas