Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Pokyčiai keliuose – daugiau aiškumo

  • Edita KALNIENĖ
  • Aktualijos
  • 2023-05-02

Nuo vakar įsigaliojus Kelių eismo taisyklių patikslinimams, vairuotojams turėtų būti daugiau aiškumo, kaip automobilyje galima naudotis mobiliaisiais telefonais, iki kokio amžiaus vaikus vežti automobilinių kėdutėse, kokia atsakomybė grės lenkiant per ištisinę liniją, eismo tvarka gyvenamojoje zonoje ir automobilių stovėjimo aikštelėse ir panašiai.

Svarbiausius pokyčius keliuose „Pajūrio naujienoms“ apžvelgė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos tarnybos Veiklos organizavimo ir prevencijos poskyrio vyresnysis specialistas Aurelijus Jankauskas: „Įstatymų leidėjai, manau, eina ta linkme, kad keliuose būtų dar saugiau.“

Išaiškino mobiliųjų naudojimosi tvarką

Nuo gegužės 1 d. iš esmės pasikeitė mobiliojo ryšio priemonių naudojimo tvarka vairuojant automobilį. Kelių eismo taisyklėse dabar įvardinta, kad mobiliaisiais telefonais draudžiama naudotis laikant rankose, išskyrus stovint transporto priemonei. „Išimtys negalioja sustojus spūstyje, prie raudono šviesoforo signalo, praleidžiant pėsčiuosius ir panašiai“, – akcentavo A. Jankauskas.

Nuo šiol bus galima naudotis mobiliaisiais juos valdant laisvų rankų įranga, telefoną įtvirtinus specialiame laikiklyje, ko ankščiau nebuvo aptarta Kelių eismo taisyklėse, bei naudotis telefonu, kai laisvų rankų įranga yra integruota į automobilį. Anot specialisto, šie pakeitimai prisitaiko prie šiuolaikiško gyvenimo ir technologijų, aprašyti tie būdai, kada galima naudotis mobiliaisiais automobilyje: „Taisyklėse ankščiau buvo parašyta, kad draudžiama rankomis naudotis mobiliosiomis ryšio priemonėmis, nebuvo pasakyta, kokiu būdu tomis rankomis negalima naudotis. Ankščiau, kai telefoną įsidėję į specialų laikiklį, paspausdavome „atsiliepti“ ant vairo esančioje valdymo panelėje ar telefono ekrane, tai buvo traktuojama kaip Kelių eismo taisyklių pažeidimas. Dabar aptarta, kad laikiklyje esantį telefoną bus galima paliesti ir paspausti mygtuką, pavyzdžiui, atsiliepti.“ Vis dėlto naršyti socialiniuose tinkluose ar kitaip aktyviai naudotis telefonu negalima. „Reikia suprasti, kad visa veikla, nesusijusi su vairavimu, yra draudžiama, jokia veikla negali pakenkti vairavimui. Bet šiuo metu turime įrangos, kuria naudojantis, nebūtinai bus trukdoma vairavimui“, – į ką svarbu atkreipti dėmesį, sakė A. Jankauskas.

Policija tiek kontaktiniu, tiek nekontaktiniu būdu nustato daug pažeidimų, kuomet vairuojant yra naudojamasi mobiliaisiais telefonais. „Tai yra tarsi mada, kuri šiandien neatsietina nuo mūsų gyvenimo. Šitie daiktai nėra paliekami kažkur bagažinėje, jie būna automobilio salone“, – kalbėjo A. Jankauskas.

Kuomet įvyksta eismo įvykiai naudojantis mobiliaisiais telefonais, policijos pareigūnams tai įrodyti yra sudėtinga. „Vairuotojai dažnai nepripažįsta, kad naudojosi telefonais, todėl negalime pasakyti, kad dėl to įvyko eismo įvykis, bet galime daryti prielaidą. Kartais būna sudėtinga pasakyti, kodėl įvyksta kai kurie eismo įvykiai: arba jau nebėra, kieno klausti, arba nepripažįsta. Tačiau galime pasvarstyti, kodėl vairuotojas lygiame kelyje, esant geroms oro sąlygoms išvažiuoja į priešpriešinę eismo juostą, kai nieko nelenkia ir nedaro jokių kitų veiksmų, tai rodo, kad buvo vykdoma veikla, nesusijusi su vairavimu, pavyzdžiui, kalbėtasi telefonu, valgyta, rūkyta ir panašiai“, – paaiškino specialistas.

Bus galima laisviau judėti

Papildytos Kelių eismo taisykles ir dėl eismo tvarkos gyvenamojoje zonoje, stovėjimo aikštelėse – draudžiama lenkti gyvenamojoje zonoje, daugiabučių namų kiemuose, stovėjimo aikštelėse, tarp jų ir prekybos centrų automobilių stovėjimo aikštelėse, kuriose eismas vyksta priešingomis kryptimis. „Jose judant kitai transporto priemonei bus draudžiama ją lenkti“, – sakė A. Jankauskas.

Taip pat Kelių eismo taisyklės papildytos tuo, kad kelių ruožuose, kurie pažymėti kelio ženklais „Lenkti draudžiama“ arba „Krovininių automobilių lenkimas draudžiamas“ ir kuriuose, pavyzdžiui, ištisine linija, užbrūkšniuotais plotais, išskiriamas priešingų krypčių eismas, dabar bus priskiriama nebe prie kelio ženklinimo reikalavimo nevykdymo, o prie draudimo lenkti, dėl ko atsakomybė už šį pažeidimą didėja. „Ankščiau, kur buvo geras matomumas, kelio savininkai sureguliavę taip eismą, kad ištisine linija pažymėjo kelio ruožą, bet nebuvo įrengę Kelio ženklų, draudžiančių lenkti, nebuvo galima lenkti per ištisinę liniją, bet atsakomybė buvo vertinama kaip kelio ženklinimo reikalavimo nevykdymas. Dabar, jeigu išvažiuosime ir tuo pat metu lenksime automobilį, bus vertinama, kaip lenkimo draudimo atsakomybė – administracinė atsakomybė padidėja“, – tikino A. Jankauskas.

Atsinaujina tvarka ir gyvenamojoje zonoje. Dabar netaikomas reikalavimas dviratininkams judėti viena eile ir kuo arčiau eismo juostos dešiniojo krašto. Dviratininkai gali judėti netrukdant kitam transportui visame gatvės plote. Pėstieji taip gali judėti važiuojamąja kelio dalimi visoje automobilių stovėjimo aikštelėje, tačiau netrukdydami transporto priemonių eismui.

Visoje aikštelėje pėstieji turi pirmumo teisę, kaip ir buvo ankščiau. Vis dėlto, esant pėsčiųjų perėjai gyvenamojoje zonoje ar automobilių stovėjimo aikštelėje, privalu ja naudotis.

Labiau išaiškintas pėsčiųjų judėjimas dviračių takais. Kelių eismo taisyklėse nebuvo aprašyta, kada pėstiesiems buvo galima kirsti dviračių taką. „Pėstiesiems bus leidžiama pereiti į kitą dviračio tako pusę, jeigu nėra šaligatvio ir pėsčiųjų tako, netrukdant dviratininkams“, – atkreipė dėmesį specialistas.

Sugriežtino ir rekomenduoja

Siekiant išvengti pasitaikančių piktnaudžiavimų, KET nustatomas aiškus ir vienareikšmis draudimas sustoti ir stovėti stovėjimo vietoje, skirtoje tik transporto priemonėms, pažymėtoms skiriamuoju ženklu „Neįgalusis“ arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele.

„Ankščiau buvo draudžiama toje vietoje stovėti, o dabar ir sustoti, ir stovėti. Nebelieka galimybėms jokioms interpretacijoms – negalės niekas naudotis nei prekėms iškrauti, nei išleisti keleivį ir t. t.“, – sugriežtėjusią tvarką apibūdino A. Jankauskas. Atsiranda rekomendacija, kad vaikas specialioje sėdynėje būtų vežamas kaip įmanoma ilgiau. Rekomenduojama, kad vaikas specialioje sėdynėje, atsuktoje prieš automobilio važiavimo kryptį, būtų vežamas kaip galima ilgiau, kaip nurodo sėdynės gamintojas. Taip vežti vaiką naujesnio tipo sėdynėse galima gerokai ilgiau – bent iki 15 mėn. amžiaus – dėl saugumo būtina atsižvelgti į sėdynių gamintojų nurodomus reikalavimus ir rekomendacijas. Svarbu, kad vaikas būtų vežamas specialioje jo ūgiui ir svoriui pritaikytoje sėdynėje.

„Tėvai turi laikytis maksimalių saugumo priemonių veždami vaikus automobilyje, juolab žinant, kokie trapūs esame“, – akcentavo A. Janauskas.

Suvienodinti reikalavimai ir visų rūšių keturračių vairuotojams. Nustatyta, kad ratinio traktoriaus (T3b kategorijos), kuris pagamintas keturračio konstrukcijos pagrindu ir neturi kėbulo – kabinos, vairuotojui taikomi keturračių vairuotojams keliami reikalavimai: privaloma dėvėti šalmą ir vairuoti abiem rankomis, draudžiama važiuoti automagistrale ir greitkeliu, vežti vaikus iki 12 metų.

Įsigalios lapkričio 1 d.

Kelio ženklų pakeitimai įsigalios nuo lapkričio 1 d. Atsižvelgiant į naujus eismo dalyvių poreikius, KET įtvirtinamas naujas įspėjamasis kelio ženklas Nr. 152 „Raiteliai“ – jis įspės apie kelio ruožą, kuriuo dažnai joja raiteliai ar vedami žirgai. „Tokių kelio ruožų yra Palangoje, Klaipėdos rajone“, – įvardino A. Jankauskas.

Tačiau atsisakoma pasenusių neaktualių paslaugų kelio ženklų mėlyname fone Nr. 706 „Telefonas“ ir Nr. 725 „Lankytina vieta“. Ženklas „Telefonas“ tapo neaktualus Lietuvoje nebelikus taksofonų, o lankytinos vietos jau žymimos kitokiais kelio ženklais rudame fone su rodykle į lankytiną vietą arba su lankytinos vietos pavadinimu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas