Pajūrio naujienos
Help
2024 Rugsėjis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar turite atsargų ekstremalioms situacijoms?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Moliūgo šventė

Kuria sveiką emocinę ir psichologinę aplinką

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2023-04-07
„Šypsenos diena“ – geroms emocijoms kurti.

Nuo 2024-ųjų metų visų šalies ugdymo įstaigų laukia naujas iššūkis – įtraukusis ugdymas, kuris suprantamas kaip galimybė užtikrinti kokybišką ugdymąsi visiems visuomenės nariams, pripažįstant ir gerbiant įvairovę, atsižvelgiant į kiekvieno individualius gebėjimus ir poreikius, vengiant bet kokios diskriminacijos.

Šiai naujovei ugdymo įstaigos rengiasi jau dabar, ne išimtis – ir Marijono Daujoto progimnazija, kurioje ir mokyklos vadovybė, ir pagalbos mokiniui specialistų komanda, ir pedagogai, ir aktyvi mokinių taryba kryptingai stiprina požiūrį, kad kiekvieno asmens skirtybės yra ne problema, o pranašumas, kurį verta traktuoti kaip mokymosi ir tobulėjimo išteklius.

„Įtraukusis ugdymas nėra vien tik ugdymo prieinamumas ir įtraukimas. Tikroji įtrauktis – tai visuomenės vertybių, nuostatų, įsitikinimų kaita, tai tolerancija, pripažįstant ir gerbiant visuomenės narių įvairovę, kad mes visi – panašūs ir visi – skirtingi, bet dėl to nesame mažiau vertingi“, – Marijono Daujoto progimnazijos direktorė Raimunda Viskontienė akcentavo, kad progimnazijos pagalbos mokiniui specialistų komanda yra lyderiai, šviečiantys mokyklos bendruomenę, įkvepiantys ir vedantys ją vertybinių susitarimų įgyvendinimo link ir kad ši specialistų komanda daro viską, kad progimnazijoje būtų kuriama sveika emocinė ir psichologinė aplinka. Juolab kad ir pastangų rezultatai jau apčiuopiami, matomi, ir įdėtas darbas duoda teigiamų pokyčių.

Marijono Daujoto progimnazijos pagalbos mokiniui specialistės: (iš kairės) specialioji pedagogė Renata Galdikienė, socialinė pedagogė Vilija Lupeikienė, specialioji pedagogė-logopedė Šarūnė Venckuvienė ir logopedė Eglė Genčiuvienė pasidžiaugė kūrybinių darbų parodos „Lašelio kelionė“ sėkme.

Susibūrusios į bendraminčių komandą Marijono Daujoto progimnazijos socialinė pedagogė Vilija Lupeikienė, specialioji pedagogė Renata Galdikienė, specialioji pedagogė-logopedė Šarūnė Venckuvienė, logopedė Eglė Gaučiuvienė kovą paskyrė sąmoningumo didinimo mėnesiui „Be patyčių“, kuris į vienį sutelkė gausybę renginių, skatinusių į kitokį bendruomenės narį pažvelgti tolerantiškai, su atjauta ir noru padėti.

Mokykloje V–VIII klasių mokiniams vyko užsiėmimai „Patyčios ar konfliktai“, per kurį mokiniai mokėsi valdyti pyktį, mokiniai šventė ir Tarptautinę šypsenos dieną, Skirtingų kojinių dieną „Nenurašyk, o palaikyk“, Pasaulinei autizmo supratimo dienai paminėti buvo paskelbta respublikinė mokinių kūrybinių darbų paroda „Lašelio kelionė“ – žinią apie supratimą ir toleranciją kitokiems vaikams nešė būtent lašelio simbolis, neatsiejamas nuo „lietaus vaikų“.

„Mėlynoji banga“ – autistiškiems vaikams ir jų šeimoms palaikyti.

„Rengiant parodos nuostatus, jos pavadinimą ir susiejome su „Lietaus vaikų“ asociacijos simboliu skėčiu“, – paaiškino viena parodos organizatorių Š. Venckuvienė, pasidžiaugusi, kad progimnazija sulaukė 150 kūrybinių darbų iš įvairių Lietuvos miestų ir rajonų: be Kretingos, iš Elektrėnų, Šakių, Panevėžio, Šilalės, Gargždų, Šiaulių, Klaipėdos, Anykščių, Šilutės, Kauno, Jonavos, Ukmergės, Jurbarko, Mažeikių, Vilniaus, Varėnos, Tauragės, Marijampolės, Raseinių, Ignalinos. Š. Venckuvienė ypač pasidžiaugė bendryste su Ventos socialinės globos namų bendruomene, jų užimtumo specialiste Zita Staškiene, kuri perdavė vaikų norą dalyvauti „Lašelio kelionėje“. „Nes pagal šios įstaigos specifiką ten globojami vaikai turi nedaug galimybių dalyvauti parodose, nes daugumoje renginių nuostatų įprastai nurodoma, kad dalyvauti gali bendrojo lavinimo, progimnazijų ar gimnazijų mokiniai“, – pastebėjo Š. Venckuvienė.

Parodos organizatorės vylėsi, kad, pabuvojusi progimnazijos fojė, paroda galbūt iškeliaus ir į kitas įstaigas, kurioms taip pat svarbu ugdyti supratingumą ir atjautą kitokiems vaikams.

Skirtingų kojinių dieną taip pat buvo mokomasi tolerancijos.

Šią parodą vainikavo viktorina „Mėlynoji banga“, skirta Pasaulinei autizmo supratimo dienai paminėti, išreiškiant supratimą ir toleranciją tokiems vaikams ir jų šeimoms. „Viktorinai vaikai atsakingai rengėsi – išklausė asociacijos „Kretingos lietaus vaikai“ įkūrėjos ir vadovės Rimos Neverauskytės-Brundzienės paskaitos apie autistiškus vaikus“, – kad šia viktorina bendruomenei buvo perduota žinia, jog autizmas – ne liga, teigė specialioji pedagogė R. Galdikienė, kurios pastebėjimu, mokinių supratimas apie autizmą, Dauno sindromą ar sutrikusį elgesį keičiasi į gera, mokiniai pradeda atpažinti kitokį vaiką, suklūsta, kai apie tai kalbama, nes būna, jog tokių vaikų yra ir artimoje aplinkoje.

V. Lupeikienės teigimu, mokykloje tolerancijos kitokiam vaikui daugėja, vis daugiau atsiranda suvokimo, globos, rūpesčio tokiais vaikais pavyzdžių. „Svarbiausia, kad kitokio vaiko tėvai jau irgi pradeda pasitikėti mokykla – kad joje vaikas jausis saugus, suprastas, jam bus pagelbėta įvairiose situacijose“, – sakė ji, išvardinusi ir daugiau renginių, akcijų, kurios skirtos kitokiam vaikui atpažinti ir pažinti.

Rengiantis įtraukiajam ugdymui Marijono Daujoto progimnazijoje tobulinama ir aplinka, kurioje specialiųjų poreikių vaikai jaustųsi kuo geriau. „Padedant Jungtinėse Amerikos Valstijose veikiančiai organizacijai „Saulutė“, jos vadovei Dainai Siliūnas, mūsų kraštiečiui Artūrui Žiliui, mokyklą pasiekė 15 tūkst. Eur parama, iš kurios baigiamas įrengti sensorinis ir specialiojo pedagogo kabinetas – liko tik kelios smulkmenos“, – teigė mokyklos direktorė R. Viskontienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas