Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas

„Gerokai didesnį šilumos energijos vartojimą, tuo pačiu ir mokestį lemia pastato ir šildymo sistemų būklė“, – teigė bendrovės „Kretingos šilumos tinklai“ direktorius Dainius Budrys.

Nors žiema traukiasi nenoriai, už lango dar vis balta, gyventojai skaičiuoja savaites, kada gi baigsis pinigines tuštinantis šildymo sezonas.

– Kaip pagal oro sąlygas ir pagal sunaudojamos šilumos kiekį, palyginus su ankstesniu, jį vertina šilumininkai? Kiek megavatų šilumos „Kretingos šilumos tinklai“ pagamino ir vartotojams pateikė per valandą šaltuoju laiku?

Į šiuos ir kitus klausimus atsakė bendrovės „Kretingos šilumos tinklai“ direktorius Dainius Budrys:

– Iki šios dienos šilumos energijos esame pagaminę ir pardavę 7 proc. mažiau negu 2021–2022 m. šildymo sezoną. Lauko oro temperatūra taip pat buvo šiltesnė. Neigiama lauko oro temperatūra buvo tik gruodį –1,9 laipsnio, tad ir šilumos energijos pagaminta daugiausiai. Pagrindinėje katilinėje Nr. 2 Melioratorių g. 10 Kretingoje maksimali šilumos galia siekė per 9 MW, šiuo metu – apie 6,0 MW.

– Gera žinia: Lietuvos energetikos agentūra (LEA) skelbia, kad degalai Lietuvoje pinga, kaina pastaruoju metu mažiausia Baltijos šalyse. Biokuro kaina tarptautinėje biržoje „Baltpool“ irgi mažėja kelintą savaitę iš eilės. Kaip tai atsilieps šilumos vartotojams?

– Dar 2022 metų vasarą „Baltpool“ biržoje sudarytų ilgalaikių ir šiais metais sudaromų trumpalaikių sandorių vidutinė kaina vasario ir kovo mėnesiais – 40 Eur/MWh, tad kovo ir balandžio mėnesiais šilumos kaina dėl biržoje pingančio biokuro nemažės. Esant biokuro kainai biržoje 27,74 Eur/MWh, gegužės mėnesio šilumos kaina mažėtų 13 proc. lyginant su kovo mėnesio šilumos kaina.

– Pasikeitus teisės aktams, šilumos kainą pradėta perskaičiuoti kiekvieną mėnesį. Sąskaitas gavę gyventojai mėgsta palyginti dviejų šalia esančių mėnesių šilumos kainas. Kokia ji už kilovatvalandę be PVM buvo nustatyta Kretingos rajone sausį ir vasarį? Kiek ir dėl kokių priežasčių skyrėsi šių dviejų mėnesių šilumos kaina? Kokia ji buvo pernai tuo pat laikotarpiu ir kokia prognozuojama kovą?

– Šilumos kaina kas mėnesį skaičiuojama nuo 2009 m. lapkričio. Vidutinės svertinės kuro kainos pagal planuojamą kuro struktūrą ir kuro kainos taikymas skaičiuojant šilumos kainas pradėtas nuo 2022-ųjų spalio. Šį pakeitimą reglamentuoja Šilumos kainų nustatymo metodikos, patvirtintos Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos nutarimu. 2023 m. vasario šilumos kainoje įvertinta dujų įsigijimo kaina buvo 45 proc. mažesnė negu 2023 m. sausio mėnesį, tai daugiausia ir lėmė 16,3 proc. mažesnę vidutinę svertinę kuro kainą, tuo pačiu ir 9,8 proc. mažesnę vasario mėnesio šilumos kainą (žiūr. lentelėje).

– Kokią vietą pagal šilumos kainą sausį Kretingos šilumos tinklai užėmė rajonų grupėje ir tarp aplinkinių rajonų?

– UAB „Kretingos Šilumos tinklai“ centralizuotai šilumos energiją tiekia vartotojams Kretingos mieste, Salantuose, Vydmantų gyvenvietėje. Bendrovė tiekia šilumos energiją rajono biudžetinėms įstaigoms, esančioms Darbėnuose, Jokūbave, Laukžemėje, Grūšlaukėje, Rūdaičiuose, Kartenoje, Kūlupėnuose, Kurmaičiuose, Baubliuose.

Katilinė Nr. l, esanti Žalioji g. 3 Kretingoje, tapo rezervine. Pertvarkius šilumos tinklą, 2012 metų rugpjūčio l4 dieną Kretingos rajono savivaldybė bendrovės nuosavybei perdavė katilines Nr. 9, Nr. l0, Nr. 11, esančias Klaipėdos gatvėje Kretingos mieste. Kretingos rajono savivaldybės tarybos 2013 metų birželio 2l d. sprendimu perduotas turtas: Šukės katilinės patalpa, Kurmaičių pradinės mokyklos katilinė su įranga, Laukžemės katilinės patalpa ir Grūšlaukės inžineriniai tinklai.

Pagal paslaugos sutarties papildomą susitarimą, pasirašytą su Kretingos rajono savivaldybės administracija, bendrovė neatlygintinai eksploatuoja katilines su joms priklausančiais įrenginiais ir šilumą tiekia Raguviškių k. Žalgirio seniūnijoje esantiems kultūros namams ir Kartenos kultūros namams.

Pagal realizuojamą šilumos kiekį bendrovė priklauso IV grupei, 2023 m. sausio šilumos kaina tarp trylikos IV grupės tiekėjų buvo devinta, vasarį – aštunta. Vienanarė šilumos kaina Kretingos rajone buvo 11,51 ct, kai, pavyzdžiui, „Šilalės šilumos tinklų“ tiekiama šiluma kainavo 8,34, „Anykščių šilumos“ – 12,43, o „Nemėžio komunalininko“ – 16,98 ct. Palyginimui – šilumos kainos tarp aplinkinių rajonų 2023 m. vasario mėnesį: Palangoje – 11,31; Kretingoje 11,51; Plungėje 10,77; Skuode 10,37; Klaipėdoje 9,79 ct/kWh be PVM.

– Įdomu ir, kokie skirtumai tarp Kretingos gyvenamųjų namų – kuriuose šildymas kainuoja brangiausiai ir kuriuose pigiausiai? Gal galėtumėte išvardinti kelis iš brangiausių ir iš pigiausių – kiek žmonės mokėjo už 1 kv. m ploto apšildymą? Kiek mokėjo (moka) už standartinio 60 kv. m ploto buto apšildymą?

– Turbūt nieko nuostabaus, kad mažiausiai šilumos energijos suvartoja naujos statybos arba renovuoti pastatai, kuriuose nuostoliai per išorines atitvaras yra mažiausi. Be to, šių pastatų butuose galima individualiai nustatyti patalpų temperatūrą. Tokių daugiabučių namų yra nemažai, būtų galima paminėti Melioratorių g. 55, Savanorių g. 54 ir 43, kur mokėjimai už buto šildymą sausį buvo 0,8–0,9 Eur/kv. m arba 48–54 Eur už 60 kv. m butą. Be abejo, daugiausiai šilumos suvartoja senos statybos, nerenovuoti pastatai, kaip Laisvės g. 8, Savanorių g. 22, Atžalyno g. 9 – 2,6–5 Eur/kv. m, arba 156–300 Eur už 60 kv. m ploto butą. Skirtumas akivaizdus, gerokai didesnį šilumos energijos vartojimą, tuo pačiu ir mokestį lemia pastato ir šildymo sistemų būklė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas