Pajūrio naujienos
Help
2023 Kovas
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar šiuolaikiškai atnaujintoje Vilniaus gatvėje tiktų atstatyti senąsias medžio skulptūras?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atnaujintus statinius – tvartelį (kairėje) ir viralinę (dešinėje) aprodė Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus vadovė Violeta Čėsnienė.

Nasrėnų kaime, pusiaukelėje tarp Kretingos ir Salantų, kone prieš 300 metų suręsta vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtoji sodyba praturtėjo renovuotų statinių: be pagrindinio namo ir senosios klėtelės, kuriuose įkurdinta muziejaus ekspozicija, jaujos, kur vyksta klojimo teatro renginiai, šiemet atkurti dar trys pastatai – tvartas, viralinė ir rūsys, pastatyta nauja stoginė, įrengtas amfiteatras.

Naujose erdvėse numatyta vykdyti edukacijas, populiarinančias žemaitiškas tradicijas, ir nacionalinių valgių degustacijas. Pirmais renginys čia įvyks vasario 21-ąją, kur švęsti Užgavėnes kvies Kretingos turizmo informacijos centras.

Siūlys sočiai užkąsti ir pernakvoti ant šieno

Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus direktorė Violeta Čėsnienė, aprodydama sodybos teritoriją su atkurtais statiniais, džiaugėsi, kad nuo šiol tvartelyje įrengtose edukacinėse erdvėse vyks audimo pamokos, bus atidaryta amatų ir tautodailės dirbinių ekspozicija, rengiamos paskaitos, o šio pastato pastogėje ant šieno galės pernakvoti po mūsų kraštą dviračiais ar pėsčiomis keliaujantys piligrimai, svečiai, vasaros stovyklų dalyviai – šių vienu metu galėtų tilpti apie 20. Tame pat pastate įrengti ir du sanitariniai mazgai su dušais tam, kad galėtų išsimaudyti nakčiai apsistoję svečiai ar stovyklautojai.

Tvartelio edukacinėse erdvėse vyks audimo pamokos, veiks parodos.

Kitame pastate, vadinamojoje viralinėje, įrengtos kitokio pobūdžio edukacinės erdvės – šiuolaikiška virtuvė su įranga, stalai ir suolai. Čia bus gaminami žemaitiški patiekalai: kastinis su bulvėmis, cibulynė, pusmarškonė košė, raugiama gira ir kt. Muziejus jau užpernai už žemaitiškus valgius įgijo Nematerialaus paveldo sertifikatą, valgius gamins vietinės šeimininkės Regina Simaitienė ir Sofija Galdikienė. Viralinės interjerą papuošė vienos edukatorių S. Galdikienės vašeliu apnertos lino užuolaidos ir muziejaus ūkvedžio Arvydo Zaleckio drožiniai.

Trečiasis renovuotas statinys – rūsys, kuriame mūsų senoliai peržiem laikydavo daržoves. Jame, V. Čėsnienės žodžiais, edukacijos tikslais bus raugiamos daržovės – agurkai, kopūstai, obuoliai, o rūsio palėpėje – džiovinamos vaistažolės ir prieskoninės žolelės, surinktos iš aplinkinių pievų ir užaugintos sodyboje. Greta – naujai suręsta stoginė, kur vasarą turistai ar stovyklautojai galės prisėsti pailsėti, užkąsti.

Iš konferencijų salės laiptai veda į palėpę, kur svečiams bus siūloma nakvynė ant šieno.

Sutvarkė parką, įrengė amfiteatrą

Statinių sienos apkaltos pilkomis lentelėmis, kad spalva derėtų su senaisiais sodybos statiniais ir kraštovaizdžiu, viralinės stogas užlotas skardinėmis skiedrų imitacijomis, kad tiktų prie anksčiau – 2017-aisiais – renovuoto tvartelio stogo.

Sodybos statinius atkūrė kretingiškių bendrovė „Arkosta“, muziejui įgyvendinat du Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai finansuojamus projektus, kurių vertė – 180 tūkst. Eur. Lėšomis – apie 60 tūkst. Eur – prie renovacijos prisidėjo ir Kretingos rajono savivaldybė, padengusi nuo 2020-ųjų išaugusius darbų kaštus. Sodybos viršukalnėje išvalytas senas parkas, įrengtas amfiteatras, kur numatyti įvairūs renginiai. Aplink amfiteatrą suguldyti masyvūs akmenys, tapsiantys natūraliais suolais žiūrovams, o priešais įkurdinta kretingiškių skulptorių Rasos ir Gedimino Staškauskų iškalta „Knygnešio“ skulptūra.

„Pasinaudodami proga, kad buvo suvaryta technika, Savivaldybės prašėme lėšų ir parkui sutvarkyti: rajono politikai pritarė mūsų sumanymui ir papildomiems darbas dar skyrė 5,8 tūkst. Eur. Dabar turime puikias erdves stovyklautojams, turistų grupėms ir pavieniams svečiams apsistoti pas mus poilsiui. Paslaugų kainas dar turės patvirtinti rajono taryba“, – atsinaujinusia sodyba, kuri, kaip tikimasi, pritrauks į šį kraštą jo istorija, paveldu, senaisiais papročiais besidominčius žmones, džiaugėsi V. Čėsnienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas