Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas

Nubaudė už nežinojimą?

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2023-02-14

Darbėniškis Algirdas Sudavičius redakcijai guodėsi neva buvęs apgautas ir kelissyk nubaustas už vieną ir tą patį nusižengimą – kad vairavo neblaivus. Vyras sakė sumokėjęs didelę baudą, konfiskavo jo automobilį „Nissan Almera Tino“ ir dar už jo saugojimą aikštelėje likęs skolingas antstoliams.

Pinigai kapsėjo kasdien

Vyras neslėpė nemalonaus įvykio detalių, kai praėjusią vasarą girtavo su draugu Bajoruose, po to sėdo į automobilį – susiruošė grįžti namo. Tikino sustojęs pakeliui namo, prie civilinių kapinių, dar išgėręs ir pajudėjęs. Neįvardinti jaunuoliai, supratę, kad už vairo sėdi gerokai išgėręs žmogus, užblokavo jam kelią.

„Atvyko policijos pareigūnai, į matuoklį įpūčiau 3,2 promilės, pasakė – konfiskuos automobilį. Policijos nuovadoj pasakė, kad galiu pasirinkti bausmę: arba 1 mėnesį kalėti Šiaulių kalėjime, arba 6 mėn. vaikščioti su apykoje, arba sumokėti 1 tūkst. Eur baudos. Pasirinkau baudą. Tačiau teismo metu prokurorė pasiūlė 5 tūkst. baudą, tokią man ir paskyrė. Apgavo policija: jeigu būčiau žinojęs apie tokią baudą, būčiau geriau apykoję užsidėjęs“, – apmaudą liejo vyras.

Negana to, toliau pasakojimą tęsė A. Sudavičius, jam teko suploti nemažai pinigų: 125 Eur – už transporto priemonės nutempimą į saugomą aikštelę ir dar už automobilio saugojimą – po 9 Eur už parą. „Aikštelės savininkas Arvydas Bružas nepaaiškino, kad mašiną galiu pasiimti. Kasdien kapsėjo pinigai – už saugojimą spalio 31 d. susidarė jau 315 Eur. Atėjo keli raštai, kad esu skolingas, sumokėjau 440 Eur, bet vėl – nė žodžio, kad galiu atsiimti automobilį, skola vėl augo. Spalio 4 d. įvykęs teismas nusprendė konfiskuoti automobilį. Argi A. Bružas negalėjo žmoniškai paaiškinti: vežkis mašiną namo, kol ją paims. Galvojau, kad Valstybinė mokesčių inspekcija jau anksčiau ją konfiskavo – nutempė į Tauragę. Dabar man aiškina, kad per antstolius išsireikalaus skolą – susidarė keli šimtai“, – kalbėjo apgautu besijaučiantis darbėniškis.

Klientai moka už saugojimą

Su šiuo nusiskundimu supažindintas bendrovės „Okreta“, kurios aikštelėje saugotas A. Sudavičiaus automobilis, vadovas Arvydas Bružas sakė gerai žinąs situaciją, nes po teismo sprendimo dėl automobilio konfiskavimo kalbėjosi su jo savininku – šis pats paskambinęs dėl skolos, kurią jam vis dėlto teksią susimokėti.

„A. Sudavičius negalėjo nežinoti situacijos: jam policija davė leidimą atsiimti automobilį iki teismo sprendimo – iki nutarties įsigaliojimo jis tebebuvo to automobilio savininkas. Tačiau neatsiėmė, ir už kiekvieną laikymo dieną kaupėsi įsiskolinimas. Po to įvyko teismas, ir po jo Valstybinės mokesčių inspekcijos įgalioti asmenys išgabeno automobilį“, – situaciją paaiškino A. Bružas.

Paklaustas, kur VMI deda konfiskuotus automobilius, A. Bružas atsakė, kad inspekcija yra sudariusi sutartis su tam tikromis įmonėmis, kurios juos realizuoja – parduoda arba nebetinkančius eksploatuoti panaudoja kaip metalo laužą.

„Didžioji dauguma vairuotojų, kurių automobiliai policijos pareigūnų nurodymu nutempiami į saugojimo aikštelę, juos atsiima. „Mūsų įmonei nerūpi teismo sprendimai ir mes neprivalome žinoti – konfiskuota transporto priemonė ar ne. Mums klientai turi susimokėti tik už transportavimą ir saugojimą“, – tikino bendrovės „Okreta“ vadovas.

---------

Teisininkės Lauros Sereckės komentaras

Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 281 1 straipsnyje numatyta baudžiamoji atsakomybė už motorinės transporto priemonės, traktoriaus ar savaeigės mašinos vairavimą neblaiviam, kai vairuotojui nustatytas 1,51 ir daugiau promilių neblaivumas. Atsakomybė pagal šį straipsnį taikoma ir tais atvejais, kai asmuo, kuriam nustatytas 1,51 ir daugiau promilių neblaivumas, mokė kitą asmenį praktinio vairavimo, arba kai asmuo vengė neblaivumo patikrinimo, arba vartojo alkoholį po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo.

Už transporto priemonių vairavimą neblaiviam, kai nustatytas 1,51 ir daugiau promilių neblaivumas, gali būti skiriama nuo 2 tūkst. 500 Eur iki 100 tūkst. Eur bauda, arba areštas nuo penkiolikos iki devyniasdešimt parų, arba laisvės atėmimas iki vienerių metų. Kai asmuo vengia savo noru sumokėti baudą ir nėra galimybės ją išieškoti, teismas gali pakeisti baudą laisvės apribojimu, o, jeigu asmuo neturi lėšų sumokėti teismo paskirtą baudą, teismas, nuteistajam sutikus, gali šią bausmę pakeisti viešaisiais darbai. Konkrečią bausmės rūšį ir jos dydį parenka ir skiria teismas.

Be to, kartu su bausme (bauda, areštu arba laisvės atėmimu) gali būti skiriama viena arba kelios baudžiamojo poveikio priemonės, padedančios įgyvendinti bausmės paskirtį. Už transporto priemonės vairavimą, kai vairuoja neblaivus asmuo, kuriam nustatytas 1,51 ir daugiau promilių neblaivumas, teismas dažniausiai skiria uždraudimą naudotis specialia teise, t.y. draudimą tam tikrą laiką vairuoti transporto priemones, ir turto, t.y. automobilio, kuriuo buvo padaryta nusikalstama veika, konfiskavimą. Kai automobilis, kuriuo buvo padaryta nusikalstama veika, priklauso kitam asmeniui, teismas konfiskuoja automobilio vertę atitinkančią pinigų sumą.

Galimam turto konfiskavimui užtikrinti, prokuroro nutarimu, paprastai skiriamas laikinas nuosavybės teisės apribojimas, ir automobilis, į kurį nuosavybės teisė laikinai apribota, perduodamas saugoti savivaldybės institucijos atstovui arba šio turto savininkui, jo šeimos nariui ar artimam giminaičiui arba kitam asmeniui, išaiškinant atsakomybę už šio turto iššvaistymą arba paslėpimą.

Įsiteisėjus teismo nuosprendžiui, konfiskuotas automobilis perduodamas valstybei ir yra parduodamas aukciono būdu (https://www.vmi.lt/evmi/aukcionai-/e-parduotuve).


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas