Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Šalyje nuvilnijus žiniai apie tuberkuliozės protrūkį vienoje Radviliškio ugdymo įstaigų, „Pajūrio naujienų“ skaitytoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) sunerimo, o kokia gi padėtis yra mūsų rajone.

„Nuo seno žinome, kokia pavojinga ir klastinga liga yra tuberkuliozė. Būtų įdomu, ar Kretingoje gausu sergančiųjų šia užkrečiama liga ir kaip apskritai reikėtų jos išvengti“, – klausė skaitytoja.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistų teigimu, nors pastaruosius kelerius metus sergamumas tuberkulioze Lietuvoje mažėja, tačiau yra vienas didžiausių Europoje.

Apsisaugoti nuo šios ligos galima dviem būdais: paskiepyti naujagimius ir nepamiršti reguliarios sveikatos patikros. Siekiant išvengti tuberkuliozės plitimo, pirmiausia labai svarbu atkreipti dėmesį į savo sveikatos būklę, jaučiamus negalavimus. Kreiptis į gydytojus ir atlikti tyrimus reikėtų nedelsiant, jei asmuo dažnai serga viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, jaučia bendrą silpnumą, greičiau pavargsta, skundžiasi sumažėjusiu apetitu ir svorio kritimu, jaučia nuotaikų kaitą, taip pat – pastebėjus, kad kurį laiką, atrodo, be priežasties kūno temperatūra yra padidėjusi, naktį gausiai prakaituojama, vargina ilgai trunkantis kosulys.

Pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių Lietuvoje nemokamai nuo tuberkuliozės skiepijami 2–3 dienų naujagimiai. Siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze Lietuvoje, teisės aktų nustatyta tvarka atliekami tuberkulino mėginiai vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ar 7 metų amžiaus) ir rizikos grupių vaikams.

Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiosios slaugos administratorės DOTS kabineto prie Nakvynės namų projekto koordinatorės Renatos Eitavičienės pateiktais duomenimis, šiuo metu 4 Kretingos rajono gyventojai, sergantys tuberkulioze, gydomi stacionariai, 1 asmuo gydosi ambulatoriškai.

Kretingoje įkūrus Nakvynės namus, buvo įsteigtas ir DOTS kabinetas, kuriame sudarytos sąlygos tuberkulioze sergančiam pacientui antituberkuliozinius vaistus išgerti stebint asmens sveikatos specialistui, tai yra sergančiajam suteikiama ambulatorinės tęstinės pagalbos garantija. Ne per seniausiai šiame kabinete dar lankėsi 2 asmenys, tačiau jie gydymą baigė.

Tiesiogiai stebimas trumpo gydymo kursas (anglų k. – directly observed treatment short course (DOTS) – Pasaulio sveikatos organizacijos patvirtinta strategija, kurią Pasaulio bankas įvardijo kaip vieną ekonomiškai efektyviausių tuberkuliozės kontrolės priemonių, leidžiančių pasiekti geriausių tuberkuliozės (TB) gydymo rezultatų.

Tuberkuliozės gydymas yra ilgas procesas, trunkantis mažiausiai apie 6 mėn. Sergantis tuberkulioze žmogus turi griežtai laikytis gydymo reikalavimų – nustatytu laiku apsilankyti pas gydytoją, gerti vaistus, priešingu atveju ligonis neišgydomas, ir liga bus platinama toliau. Be to, nutraukus gydymą gali išsivystyti vaistams atspari tuberkuliozė. Tokių tuberkuliozės mikobakterijų sukeltą ligą išgydyti yra ypač sunku, gydymas gali trukti kelerius metus. Todėl sergantieji turėtų atsižvelgti į šiuos ypatumus ir stengtis ne tik apsaugoti save, bet ir aplinkinius.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas