Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Didžioji vaško kandis gali būti ir gyduolė, ir didelis parazitas, naikinantis bičių ūkį.

Į savo tradicinį kasmetinį sambūrį suėję Kretingos bitininkų draugijos, vadovaujamos Violetos Šedienės, nariai išklausė vertingų įžvalgų apie bičių vaško ir didžiosios vaško kandies lervučių poveikį žmogaus sveikatai. Jomis pasidalino mūsų krašto bitininkų bičiulė iš Šiaulių patyrusi bitininkė Roma Mačienė, kuri, viena pirmųjų Lietuvoje pradėjusi specialiai auginti vaško kandies lervas ir aktyviai bendradarbiaudama su Lietuvos apiterapeutų asociacija, noriai pasidalino savo patirtimi ir pastebėjimais.

Sveikatai tinka ne bet koks vaškas

R. Mačienė paaiškino, kad skiriamos trys vaško rūšys: korių dangtelių, bitininkų dar vadinamo atakiavimo vašku – jis išgaunamas mechaninėmis priemonėmis atskiriant korių dangtelius nuo medaus pripildyto korio; spaustas vaškas, kuris išgaunamas lydant panaudotus korius ir – techninis vaškas, kuris išgaunamas panaudojant naftos produktus. „Trečios rūšies vaškas nei gydymo, nei kosmetikos tikslais nenaudojamas“, – R. Mačienė akcentavo, kad pats geriausias ir naudingiausias žmogaus sveikatai yra atakiavimo vaškas, kadangi jis yra ne tik labai grynas – į jį nepatenka jokie šalutinių produktų (vaistų, pesticidų ir pan.) likučiai. Toks vaškas turi fermento lizocimo – hidrolazių klasės fermento, kuris organizme veikia kaip nespecifinis antibakterinis barjeras, turintis didelės įtakos mūsų imunitetui. Bitės lizocimu tarsi užkonservuoja medų koriuose.

Svarbiausia tai, kad iš korių išsuktame meduje lizocimo iš esmės nelieka, kadangi jis iš korio pasišalina nupjaunant ar kitaip atveriant užakiuotų, tai yra dengtų, korių akutes. „Jeigu korių dangteliuose išsaugome iki 204 mg/1 g lizocimo, tai išsuktame meduje jo – 20 kartų mažiau“, – patyrusi bitininkė paaiškino, kad lizocimo nelieka, produktą perkaitinus, tarkim, korių dangtelius išlydžius.

Kuo gi žmogaus sveikatai galėtų pagelbėti korių dangtelių vaškas?

Mokslininkų požiūriu, jis efektyvus gydant bakterijų ir virusų sukeltas ligas, ligų sukėlėjai šiam produktui neįgyja atsparumo, kaip dažnai atsitinka su cheminiais vaistais, kadangi korių dangtelių vaško sudėtis kaskart yra skirtinga – tai priklauso nuo bičių šeimos stiprumo, kilmės, oro sąlygų, augalų, kurie žydi per medunešį, ir kitų aplinkybių.

Korių dangtelių vaškas turi įtakos imuninei sistemai, neleidžia vystytis pūlingoms infekcijoms, skatina ląstelių regeneraciją, tokio vaško aplikacijos gelbsti esant sąnarių patologijai, ištikus radikulitui ar kitoms skaudamoms vietoms nuraminti, padeda pasireiškus žarnyno disbakteriozei, sinusams ir „užgulusiai“ nuo slogos nosiai išvalyti, dantenoms stiprinti, peršalimo simptomams mažinti.

„Amerikiečių gydytojas Džarvinas rekomenduoja atakiavimo vašką vartoti su natūraliu obuolių actu šienligei mažinti. Tai ypač aktualu šiuo laikmečiu, kai tokiais dideliais tempais daugėja alerginių reakcijų“, – R. Mačienė rekomendavo obuolių sidro actą su korių dangtelių vašku pradėti vartoti likus 2 mėnesiams iki augalų, sukeliančių alergiją, žydėjimo.

O daugelio negalavimų prevencijai korių dangtelių vašką reikėtų pakramtyti 10–15 min. kasdien, galima ir kelis sykius, vaško likučius išspjauti. Jeigu ir nurysime kokį gabaliuką, nieko tokio – vaškas veikia kaip absorbentas ir, sugėręs nuodingąsias medžiagas, iš žarnyno pasišalina organizmui nepakenkdamas.

„Yra mėgėjų pjaustyti ir kramtyti korį su medumi. Tai – ne tas pats, kas korių dangtelių vaškas. Šis yra gerokai „stipresnis“, vadinasi, veiksmingesnis“, – kalbėjo bičiulė, pastebėjusi, kad mažesnėmis dozėmis galima palengvinti ir įvairius vaikų negalavimus.

Vaško kandis – naujos eros negandoms išsklaidyti

„Pastebime, kad po 2000-ųjų įžengus į naują erą, gausėja įvairių negandų, mažėja atsparumas susirgimams. Ir, jeigu mikroorganizmai, vabzdžiai ir gyvūnai prisitaiko greičiau, žmogui to padaryti nepavyksta. Vadinasi, kuo toliau, tuo daugiau jam reikia biologiškai aktyvių medžiagų. O kur gi jų rasti? Pasirodo, kad mes, bitininkai, turime didžiulį tokių medžiagų aruodą – didžiąją vaško kandį, kuri, būdama avilio ir bitininko priešas, geba padėti žmogui“, – R. Mačienė pasidalino, kad didžioji vaško kandis – beje, tik jos lervutės ir tinka gydomiesiems antpilams ruošti, avilyje suėda visas jo atliekas, o lervutės organizme besigaminanti cerazė – vašką ir į vašką panašias medžiagas skaidantis fermentas – ir yra ta biologiškai aktyvi medžiaga, galinti pasitarnauti ypač sunkioms ligoms gydyti, tokioms, kaip plaučių, kaulų, inkstų tuberkuliozė. „Vienu žodžiu, lervose esantis fermentas padaro tai, ką tegalėtų padaryti naftos produktai“, – R. Mačienė paaiškino, kad būtent cerazė vaško kandims ir leidžia maitintis vašku, jų nepražudant.

Susirgus kai kuriomis ligomis žmogaus organizme taip pat kapsuliuojasi tam tikros ląstelės, ir tą apvalkalą gali ištirpdyti raštingai sukurti ir parinkti vaško kandies preparatai.

„Iš tiesų tie, kas pirmąkart išgirsta apie vaško kandies lervučių poveikį, nustemba, tarsi būtų išgirdę didelę naujieną. Gi vaško kandies lervutėmis žmonės gydėsi jau prieš kelis tūkstančius metų Graikijoje ar Egipte, kur šitą vabzdį vadino „auksiniu drugeliu“ ir naudojo ne tik tuberkuliozei gydyti, bet ir organizmui atjauninti“, – papasakojo bitininkė, kuri ir pati išbandė, ir su bičiuliais pasidalino patarimais, kaip reikėtų specialiai užauginti vaško kandis, kaip teisingai – gydomiesiems preparatams ruošti kandies lerva turi būti tam tikros stadijos – jas surinkti, kaip teisingai naudoti užpilams: surinkus lervas, jas reikia iškart dėti šaldyti – tai yra pats humaniškiausias būdas jas paruošti. Gera ir gydymui tinkanti lerva – tokia, kuri vystydamasi gavo visko: medaus, bičių duonelės, vaško, kitų maistinių medžiagų. Štai kodėl gydymui visiškai netinka žvejybai auginamos vaško kandies lervos.

Vaško kandies lervutės gali būti panaudojamos išeminei širdies ligai, širdies infarktui, hipertonijai, bronchitui, kitoms plaučių ligoms, kepenų uždegimui ir cirozei, pankreatitui gydyti, vartojant lervučių užpilą galima palengvinti gijimą po operacijų – geriau gyja randai, tinka užpilas ir odos problemoms spręsti, jėgų suteikia ne tik ligoniams, bet ir didelius krūvius turintiems atlaikyti sportininkams. Padeda esant nevaisingumui, lytinei vyrų potencijai skatinti.

Be vaško kandies lervučių, gydymui naudojami ir jų „kakučiai“, turintys tų pačių savybių, kaip ir jų šeimininkės. „Tačiau yra vienas „bet“: nesigydykite patys ir negydykite kitų – savigyda dar niekam neatnešė naudos. Bet koks bičių produktų preparatas turi „pereiti“ per gydytojų žinias, suvokimą ir patirtį, dar geriau – jeigu šiame procese kartu su bitininkais dalyvaus gydytojai apiterapeutai“, – R. Mačienė paaiškino, kad jau yra šalių, kuriose vaško kandies užpilai, tinktūros gaminamos oficialiai, pavyzdžiui, Ukraina, Uzbekistanas, jose taip pat oficialiai leidžiama pardavinėti ir vaško kandies ekskrementus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas