Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ūkininkai ruošia ratus pavasariui

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2023-01-27

Pasak Rajono Žemės ūkio vyriausiojo specialisto Andriaus Abelkio, anksčiau žemės ūkio technikos techninės apžiūros buvo atliekamos kasmet, dabar kas dveji, jei technika nauja, – pirmoji techninė apžiūra po trejų metų.

„Roges ruošk vasarą, o ratus – žiemą“, – tokia tautos išmintimi vadovaujasi ir dauguma rajono ūkininkų, kurie, tik nuėmę derlių ir rudenį pabaigę darbus laukuose, techniką iškart ima ruošti būsimam naujam sezonui.

Grafiką paskelbs vasarį

Specialisto atliekama žemės ūkio technikos apžiūra startuos kovą, tačiau grafikai viešai bus paskelbti netrukus, vasarį. Juos taip pat turės ir ūkininkams paplatins seniūnijų žemės ūkio specialistai. Pagal grafiką atliekama vienos savaeigės mašinos ir traktoriaus apžiūra rajone kainuoja 6,80 euro, priekabos – 5,50 euro, o jei apžiūrėti atvykstama ne pagal grafiką – beveik 10 eurų. Miesto savivaldybėje šios paslaugos brangesnės.

Kaip sakė už technines apžiūras ir technikos registraciją atsakingas Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Andrius Abelkis, žemės ūkio technikos rajone kasmet daugėja. Vien nuo jo darbo pradžios prieš metus su trupučiu iki šiol užregistruota 200 daugiau, ir dabar iš viso kartu su įmonių naudojama komunaline, statybine, miškų ūkio, kelių tiesimo technika yra 6 tūkst. 509 vienetai. Daugiausiai užregistruota traktorių – 3 tūkst. 768, priekabų – 1 tūkst. 700, javų kombainų – apie 160.

Nemažai žemdirbių dirba dar su sena rusų laikų technika. Andriaus žodžiais, meškos paslaugą čia gali daryti ir paramos, kiek ūkininkams lėšų skiriama įsikurti arba smulkiesiems ūkiams. Esą žmogus perka, kas už tuos 15-a tūkstančių, kuriuos gauna, išeina.

„Bet aš stebiuosi, kokie vis dėlto mūsų ūkininkai yra nagingi ir sumanūs, kaip jie sugeba nusidėvėjusią techniką prikelti „naujam gyvenimui“, susitvarkyti taip, kad neprikibsi, nes techninei apžiūrai keliamus reikalavimus atitinka“, – kalbėjo A. Abelkis.

Techninė apžiūra – dėl saugumo Artėjanti žemės ūkio technikos apžiūra A. Abelkiui bus antroji dirbant šiose pareigose, tačiau jis teigė spėjęs pajausti, kad tarp žemdirbių pasitaiko nesuvokiančių, kam to reikia, kad apžiūra – ir dėl pačių, ir dėl kitų eismo dalyvių saugumo. „Jie sako, ai, aš niekur nevažiuoju, tik čia pat, iki miško...“ Bet, jeigu technika dalyvauja viešame eisme, tai ji privalo būti įregistruota, turėti galiojantį techninės apžiūros dokumentą ir būti apdrausta civiliniu draudimu“, – dėstė pašnekovas. Anot jo, technika gali būti neregistruota, jeigu naudojama uždaroje teritorijoje, bet už techninę būklę vis tiek atsako valdytojas.

Nors ne visi ūkininkai patenkinti, nuo 2021-ųjų Žemės ūkio skyriuje dėl svorio ribojimo nebegalima registruoti motorinių transporto priemonių kategorijai priskiriamų priekabų, šią paslaugą suteikia VĮ Regitra. Kaip sakė 15 metų šioje valstybės įmonėje transporto priemonių registravimo specialistu dirbęs A. Abelkis, daugelyje užsienio šalių motorinių transporto priemonių ir žemės ūkio technikos registrai yra bendri, tad administruoti paprasčiau. „Yra buvę pamąstymų sujungti ir pas mus, Lietuvoje, bet tos kalbos nublėso“, – pastebėjo pašnekovas.

Daugiau naujovių

Nuo 2021 m. rugsėjo pabaigos, atliekant žemės ūkio technikos techninę apžiūrą, registre privaloma įrašyti motovalandas; į registrą privalo būti įkeliamos pirmą kartą registruojamos technikos nuotraukos. Jas taip pat reikia įkelti ir keičiant duomenis. Nufotografuoti į vietą atvyksta pats specialistas. Nuo tų pačių metų sausio 1-osios registruojant ar perregistruojant žemės ūkio veiklai naudojamus ne keliais judančias transporto priemones, kai keičiasi savininkai, taikomas taršos mokestis, kurį automatiškai suskaičiuoja LR traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų registras. Transporto priemonę galima registruoti arba perregistruoti tik sumokėjus taršos mokestį. „Pagal Vyriausybės nutarimą, mažiausiu 40 eurų tarifu apmokestinamos nuo 71 iki 90 kW galios žemės ūkio mašinos. Taršos mokestis 40 eurų didėja kas 19 kW iki maksimalios 600 eurų ribos – tokį mokestį registruojant reikės mokėti už didesnės, kaip 351 kW galios žemės ūkio techniką“, – sakė A. Abelkis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas