Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Šiais metais įsigaliojo Lietuvos Respublikos civilinio kodekso pakeitimas santuokos nutraukimo bylose – juo tikimasi sumažinti teismų darbo krūvį ir supaprastinti skyrybų procesą. Sutuoktiniai, kurie neturi bendrų nepilnamečių vaikų, norėdami nutraukti santuoką bendru sutuoktinių sutikimu, turės kreiptis į bet kurį Lietuvoje dirbantį notarą. Tokia santuokos nutraukimo tvarka jau beveik dešimtmetį galioja kaimyninėse Estijoje ir Latvijoje, ir ten tokia praktika pasiteisino.

Santuoką nutraukti pas notarą galima tik esant keletui sąlygų. Kaip ir anksčiau, taip ir dabar, norint nutraukti santuoką bendru abiejų sutuoktinių sutikimu, turi būti praėję daugiau negu vieneri metai nuo santuokos sudarymo dienos, sutuoktiniai turi būti veiksnūs šioje srityje ir sudarę sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Su nauju reglamentavimu atsirado kelios papildomos būtinosios sąlygos – norint nutraukti santuoką pas notarą, sutuoktiniai turės daugiau negu metus netvarkyti bendro ūkio, negyventi santuokinio gyvenimo ir neturėti bendrų nepilnamečių vaikų. Nesant bent vienos šių sąlygų, sutuoktiniai santuoką turės nutraukti teisme.

Kreipiantis į notarą dėl santuokos nutraukimo bendru abiejų sutuoktinių sutikimu reikės pateikti sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Tokioje sutartyje turi būti aptarti sutuoktinių vienas kito išlaikymo klausimai ir kitos turtinės teisės bei pareigos, jei šie klausimai nėra aptarti vedybų sutartyje ir (ar) jeigu turtas, kuris yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, nepadalintas bendru jų susitarimu, patvirtintu notarine tvarka ar teismo sprendimu, kreditorinių įsipareigojimų pasidalinimas. Taip pat turi būti nurodyta, kokios bus sutuoktinių pavardės po santuokos nutraukimo.

Dėl santuokos nutraukimo kreipdamiesi į notarą sutuoktiniai turės pateikti rašytinį patvirtinimą, kad jie daugiau negu metus netvarko bendro ūkio ir negyvena santuokinio gyvenimo. Civilinis kodeksas nedetalizuoja, koks tiksliai turėtų būti tokio patvirtinimo turinys ir kokiais kriterijais bus remiamasi vertinant jo tinkamumą, tačiau manytina, kad tokiu rašytiniu patvirtinimu galėtų būti sudarytos nuomos sutartys, duomenys apie darbo santykius kitame mieste ar kitoje valstybėje ir kita.

Kaip ir anksčiau, reikės informuoti raštu visus žinomus bendrus jų abiejų ar vieno jų kreditorius apie santuokos nutraukimo procesą notarine tvarka, išsiunčiant jiems pranešimą ir sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių projektą. Šiuos duomenis apie tai, kad tinkamai yra informuoti kreditoriai, sutuoktiniai privalės pateikti notarui. Taip pat kreditoriams reikės nurodyti notaro, į kurį ketinama kreiptis, kontaktinius duomenis. Todėl rekomenduojama prieš išsiunčiant dokumentus kreditoriams pirmiausiai susisiekti su notaru ir įsitikinti, kad būtent šis notaras tvirtins sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Notaras klausimą dėl santuokos nutraukimo bendru sutuoktinių sutikimu sprendžia ne anksčiau negu pasibaigia 30 dienų terminas – pagal įstatymą 30 dienų terminas skaičiuojamas ne nuo pranešimo išsiuntimo, o nuo to momento, kai kreditorius gauna pranešimą.

Kreditoriai turi teisę per 30 dienų nuo pranešimo gavimo dienos sutuoktiniams ir pranešime nurodytam notarui raštu pateikti motyvuotus prieštaravimus dėl santuokoje įgyto turto padalinimo būdo ar kitų santuokos nutraukimo pasekmių nuostatų, galinčių pažeisti sutuoktinių bendrų kreditorių ar vieno jų kreditorių interesus. Kartu su prieštaravimais turi būti pateikti pasiūlymai dėl santuokos nutraukimo pasekmių sutarties sąlygų. Jeigu kreditoriai pateikia savo prieštaravimus, į kuriuos sutuoktiniai nesutinka atsižvelgti ir pagal juos pakeisti sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių sąlygas, notaras sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių netvirtina ir sutuoktiniai turi teisę dėl santuokos nutraukimo kreiptis į teismą. Vieno ar abiejų sutuoktinių kreditoriai, kurie nebuvo informuoti apie sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių sudarymą ar šios sutarties pakeitimą ir kurių teisės buvo pažeistos dėl sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių sąlygų, turi teisę per vienerius metus nuo dienos, kurią sužinojo apie sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių sudarymą ar jos pakeitimą, šias sąlygas ginčyti teismo tvarka ir reikalauti atkurti pažeistas teises.

Notaras, prieš tvirtindamas sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių, įvertina, ar sutartis iš esmės nepažeidžia vieno iš sutuoktinių teisių ir teisėtų interesų ir neprieštarauja viešajai tvarkai.

Iš esmės pasikeitus aplinkybėms (buvusio sutuoktinio liga, nedarbingumas ar kt.), buvę sutuoktiniai gali keisti sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių sąlygas. Sutartis dėl sutarties santuokai nutraukti pasekmių sąlygų pakeitimo taip pat turi būti sudaryta notarine tvarka. Vieno iš buvusių sutuoktinių reikalavimu sutartis dėl santuokos nutraukimo pasekmių gali būti pakeista teismo sprendimu.

Vienas pranašumų, kai santuoka nutraukiama pas notarą, yra greitesnis procesas. Sutuoktinių pateiktas prašymas dėl santuokos nutraukimo notaro gali būti nagrinėjamas iškart (kai sutuoktiniai neturi kreditorių) arba praėjus 30 dienų nuo sutuoktinių kreditorių informavimo. Taip pat greitesnis sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių įsigaliojimo terminas. Ankstesniu reglamentavimu santuoka buvo laikoma nutraukta nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos, tai yra praėjus 30 dienų nuo teismo sprendimo priėmimo. Nutraukiant santuoką pas notarą, santuoka bus laikoma nutraukta jau nuo kitos darbo dienos po sutarties dėl santuokos nutraukimo patvirtinimo.

Kitu pranašumu laikoma tai, kad sutuoktiniai turi galimybę pasirinkti norimą notarą, patogų laiką, kada gali atvykti įforminti santuokos nutraukimą bendru abiejų sutuoktinių sutikimu. Teisme teisėjo pasirinkti neįmanoma, jis parenkamas atsitiktine tvarka, teismo posėdžiai yra derinami prie teisėjo darbo grafiko.

Dar vienas pranašumas – konfidencialumas. Teismo posėdžiai įprastai yra vieši, jeigu teismas nėra numatęs uždaro teismo posėdžio. Santuokos nutraukimas pas notarą vyksta dalyvaujant tik sutuoktiniams.

Tačiau santuokos nutraukimas pas notarą turi ir minusų. Santuoką nutraukiant bendru sutuoktinių sutikimu nereikėjo mokėti žyminio mokesčio. Sutuoktiniai patirdavo išlaidas už sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių parengimą, jei buvo kreipiamasi į teisininkus, taip pat už pažymas. Santuoką nutraukiant pas notarą reikia sumokėti notarinį atlygį, apmokėti kitas papildomas išlaidas, pavyzdžiui, už pažymų užsakymą ir kita.

Nuo šių metų notarai atlieka daugiau funkcijų, kurioms iki šiol reikėjo teismų leidimų: jiems pavesta keisti vedybų sutartis, spręsti dėl tėvų sudaromų sandorių, susijusių su nepilnamečio vaiko turtu, taip pat dėl nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, sandorių.

Eglė ŠIUGŽDINYTĖ

Lietuvos jaunųjų advokato asociacijos narė, advokato padėjėja, mediatorė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas