Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Savivaldybės posėdžių salėje įvyko neeilinė diskusija: po neseniai Kretingoje organizuotų iš namų išėjusio ir negrįžusio Valdo paieškų pradėta svarstyti, ar padaryta pakankamai ir kaip būtų galima pagerinti rajone dingusių žmonių paieškas. „Ieškoti žmonių pareigūnams tenka dažnai. Vien per šiuos – 2023-iuosius – metus ieškojome ne vieno iš namų išėjusio ir negrįžusio žmogaus“, – sakė Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas.

Neišvengė klaidų

Susirinkusieji apibendrino įvykusią situaciją, analizavo, kokios priemonės buvo pasitelktos paieškai, ar jos buvo veiksmingos. „Ką galime padaryti, kad ateityje tokie įvykiai nesikartotų, kad greičiau išspręstume kilusias problemas“, – pradėdamas diskusiją klausė rajono meras Antanas Kalnius.

Kad per Valdo paiešką klaidų nebuvo išvengta, pripažino ir A. Pužauskas: „Apžvelgėme, kuriose vietose galime pasitempti, kur galėjome padaryti daugiau.“ Paieškai pareigūnai pasitelkė privačių namų valdose įrengtų kamerų užfiksuotais kadrais, kurie padėjo numatyti, kokia kryptimi ėjo žmogus. Sudėtingiausia šioje situacijoje – sužinoti, į kurią pusę vyras nuėjo.

Rasti dingusį kretingiškį pareigūnai pasitelkė ir kinologus, tačiau jie nepadėjo. „Kiek esame vykdę paieškų, iš kokių penkių tik per vieną situaciją šuo yra suradęs žmogų. Dažniausiai šunys yra mokomi ieškoti narkotinių medžiagų“, – teigė A. Pužauskas.

Teritorija taip pat buvo žvalgoma ir dronais, tačiau šios priemonės yra brangios ir turi tam tikrų trūkumų ieškant žmonių. „Jų veikimo laikas yra trumpas. Šioje paieškoje taip pat naudojome droną, kurį pasiskolinome iš kolegų Klaipėdoje. Toje pusėje, kur rastas vyras, teritoriją apžiūrėjome dronu, tačiau kodėl nepastebėjome žmogaus, sudėtinga atsakyti – galbūt tam trukdė sudėtingos oro sąlygos, – kalbėjo komisariato viršininkas, vardindamas ir kitas paieškai panaudotas priemones. – Pirminė informacija parodė, kad vyras galėjo būti mieste, todėl paieškai nebuvo pasitelktas sraigtasparnis iš Vilniaus. Jeigu būtume turėję informacijos, kad galime dingusįjį rasti laukuose, galimai jį būtume pasitelkę.“

Anksčiau dingusių asmenų policijos pareigūnai pradėdavo ieškoti praėjus vienai parai, dabar, kaip ir Valdo atveju, visi dingusieji yra ieškomi iš karto. „Su artimaisiais pareigūnai bendrauja iš karto, aiškinasi informaciją, kur galėtų būti žmogus, ar turi mobiliojo ryšio telefoną ir panašiai. Kai žmogus nieko neturi, policijos pareigūnai orientuojasi į turimą tyrimo medžiagą ir ją renka“, – kaip vyksta žmonių paieškos paaiškino A. Pužauskas.

Daugiau kamerų – išeitis?

Specialistai tokiais atvejais akcentuoja vaizdo stebėjimo kamerų svarbą. Kad tai palengvintų paieškas, susirinkusieji sutiko ir šįkart. „Jeigu mieste būtų daugiau kamerų, galėtume stebėti, kur link eina dingęs asmuo, ką jis paskutinį kartą vilkėjo“, – sakė A. Pužauskas.

Įrengti vaizdo kameras, teigė viršininkas, kainuoja daug, tačiau kitos savivaldybės šiai priemonei skiria nemažai dėmesio, vienos tokių – Klaipėdos ir Palangos miestų savivaldybės: „Mes šį klausimą kol kas esame atidėję.“

Susirinkusieji svarstė vaizdo kameras įrengti visame rajone, ne vien miesto teritorijoje. Šiuo metu nė vienos vaizdo stebėjimo kameros nėra Kūlupėnuose ir Kartenoje. „Darantys nusikalstamą veiką dažniausiai yra ne iš mūsų rajono, jie migruoja, todėl būtų gerai vaizdo stebėjimo kameras turėti prie išvažiavimų iš miesto, taip pat keliuose Šiaulių miesto ar Jokūbavo link“, – svarstė A. Pužauskas.

Ar vaizdo stebėjimo kameros išspręstų per paieškas kilusius iššūkius – nežinia. „Žmogus vaikšto ne vien miesto keliais, jis gali eiti pievomis, laukais, kur vaizdo kamerų neįrengsime. Tačiau, jeigu juda keliais, tai mums palengvintų darbą. Taip pat jos naudingos miesto parkuose, manau, kad gyventojai patys jaustųsi saugiau“, – kalbėjo viršininkas.

Šiais metais numatyta 6 vaizdo stebėjimo kameras pakeisti modernesnėmis ir 2 naujas įrengti Pastauninko parke.

Pasitelkti kitas technologijas

Kokios priemonės galėtų padėti, kuomet iš namų išeina psichikos sutrikimų turintys asmenys? Kretingos rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Margarita Lipskienė tikino, kad yra renkama informacija apie neveiksnius asmenis, kurie gali išeiti iš namų, jiems suteikiama visa įmanoma pagalba, stengiamasi bendrauti su artimaisiais.

Svarstyta, kad norint išvengti panašių situacijų, kaip atsitiko Valdo istorijoje, būtų galima pasitelkti išmaniąsias technologijas. „Šiandien yra įvairių technologinių galimybių. Galbūt vienas variantų – išmanieji laikrodžiai. Ar juos neįgalieji nešiotų, kitas dalykas, tačiau galima apgalvoti ir kitus variantus, pasidomėti galimybėmis“, – kalbėjo A. Pužauskas.

Kad reikia ieškoti technologinių sprendimų, kaip greičiau surasti iš dalies veiksnius arba neveiksnius asmenis, pritarė ir kiti susitikimo dalyviai. Nutarta išsiaiškinti, kokios priemonės ir patirtis yra taikomos kitur, kaip Savivaldybė galėtų prisidėti, ar rajone būtų poreikis naudoti tokias priemones.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas