Pajūrio naujienos
Help
2023 Kovas
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar šiuolaikiškai atnaujintoje Vilniaus gatvėje tiktų atstatyti senąsias medžio skulptūras?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Miesto aikštynas – sėkmingos statybos ženklas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2023-01-13

Baigiama Kretingos miesto aikštyno ties Pranciškonų gimnazija renovacija: darbus atliekanti vilniečių bendrovė „Rolana“ buvo įsipareigojusi stadiono renovaciją atlikti per 8 mėnesius – iki praėjusių metų pabaigos, kad šį pavasarį beliktų pakloti dangas ir užsėti žolę. Nors, pagal ilgametę patirtį, Kretingos miestui neįprasta, kad statybos nešlubuotų, tačiau ši bendrovė savo įsipareigojimus vykdo laiku. Tikimasi, kad miestiečiai aikštynu jau galės naudotis vasaros pradžioje.

Liko pakloti dangą ir užsėti žolę

Priešingose miesto aikštyno, kurio plotas – 5 tūkst. 593 kv. m, pusėse įrengtos paplūdimio tinklinio ir mini futbolo, krepšinio ir kvadrato aikštelės, aplinkui – bėgimo takai, pakraščiuose – lauko treniruokliai. Aikštynas tveriamas tvora, kurios senoji mūro dalis renovuota, tarp mūro dalių bus užpildyta metalo segmentais. Įėjimas įrengtas nuo bibliotekos pusės, kad į jį galėtų patekti sportuojanti miesto visuomenė. Palei tvorą jau pastatyti suolai, prie jų įrengtos šiukšliadėžės.

„Kretingiškiai buvo įpratę manyti, kad stadionas priklauso Pranciškonų gimnazijai, tačiau ši erdvė yra Savivaldybės nuosavybė ir bus skirta viso miesto žmonėms, taip pat – ir gimnazijos mokiniams“, – tvirtino Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja Violeta Turauskaitė. Pasak bendrovės „Rolana“ vadovo Rolando Gaidžio, jiems beliko pakloti specifinę sintetinę dangą aikštelėse ir bėgimo takuose, taip pat nežymūs įrangos baigiamieji darbai, tokie kaip: ištiesti tinklus, užsėti žolę. Šiems darbams atlikti laukiama atšylant orų.

R. Gaidys neslėpė, kad iš pradžių šiame objekte susidūrė su iššūkiais: darbams koją kišo nenumatyta situacija, kai aikštyno teritorijoje buvo užsakyti archeologų žvalgomieji tyrimai, tačiau netikėtai teko papildomai atlikti dar ir išsamius archeologinius tyrimus. Tai trukdė atlikti numatytus statybos darbus, tačiau jie sugebėjo pasivyti ir neatsilikti nuo sutarties termino.

Įveikė archeologų iškeltą iššūkį

Patirties renovuojant aikštynus ir stadionus turinti bendrovė „Rolana“ prieš kelerius metus atnaujino ir Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stadioną, taip pat keletą stadionų Klaipėdos mieste ir rajone. V. Turauskaitė pasidžiaugė: „Šis objektas darsyk patvirtino, kad rangovas dirba šauniai, gebėjo susitvarkyti su iškilusia rizika, nestabdydamas darbų. Esame jais labai patenkinti, kaip ir renovuojant gimnazijos stadioną.“

Praėjusią vasarą per žvalgomuosius tyrimus klaipėdiečių bendrovės „Statybų archeologija“ archeologai šiaurrytiniame aikštės kampe, priešais Motiejaus Valančiaus viešąją biblioteką, atkasė senovinio mūro pamato fragmentą. Kultūros paveldo departamento (KPD) specialistai šį pamatą priskyrė XVII a. statyto Pranciškonų vienuolyno ir bažnyčios kompleksui: manoma čia buvus pastatytą špitolę – viduramžių varguolių ir ligonių prieglaudą.

Tokias prielaidas iš pradžių padarė tyrinėjimus aikštyne atlikusios klaipėdiečių bendrovės grupės vadovas Nerijus Brazdeikis, jas patvirtino ir paveldosaugininkai, įvertinę mūrijimo technologiją, mūro formą ir kitus parametrus.

Paveldosaugininkai rekomendavo įtraukti šį pamatą į vertingų saugotinų objektų sąrašą, tačiau galutinį sprendimą priėmė KPD komisija Vilniuje. V. Turauskaitės žodžiais, buvo nuspręsta fiksuoti objektą šiuolaikinėmis technologijomis ir užkasti, išsaugant duomenis ateities kartoms. „Ką gali žinoti, kokie prioritetai bus iškelti ateityje“, – pasvarstė ji.

Lieka nesutvarkyta dalis tvoros

Aikštyno renovacija buvo pradėta, Savivaldybei laimėjus konkursą ir gavus lėšų iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pagal Sporto rėmimo programą. Projekto vertė – 783,5 tūkst. Eur. Tačiau dėl papildomų archeologinių tyrimų, patikino V. Turauskaitė, projektas pabrango kone 50 tūkst. Eur, dabartinė projekto vertė – 834,4 tūkst. Eur.

Tačiau ši suma nėra galutinė, ji dar gali kisti, nes nežymiai pakito sprendiniai dėl tvoros. Aikštyną juosianti tvora yra sudėtinė: didžioji jos dalis – per 140 m – priklauso Savivaldybei ir tvarkoma, o dalis palei taką Kultūros centro link priklauso Pranciškonų vienuolynui.

„Pastaroji dalis yra sena ir neestetiška, tačiau į aikštyno renovacijos projektą nepatenka ir šiuokart nerenovuojama. Bandysime išvien su jos savininkais tartis, kad tuo pačiu galima būtų sutvarkyti ir tą dalį. Bandome skaičiuoti, kiek tai kainuotų, ir lėšų darbams prašyti rajono tarybos“, – tvirtino administracijos direktorės pavaduotoja.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas