Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar pasigendate spartesnės daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šių metų kovo 5 d. Lietuvoje vyks 60-ies savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Kretingos rajono savivaldybės tarybos narių skaičius lieka tas pats – 25. Savivaldybės valdžia renkama 4 metų kadencijai.

Kandidatai į Kretingos rajono savivaldybės merus

2019 metais Kretingos rajono savivaldybėje gyveno 32 tūkst. 712 rinkimų teisę turinčių piliečių. Tais metais kovo 3 d. įvykusiuose dabartinės tarybos rinkimuose dalyvavo 13 tūkst. 843 rinkėjai. Mandatų skirstymo kvota buvo 566, t. y. į tarybą politikas pateko gavęs ne mažiau kaip 566 rinkėjų balsus. Meras Antanas Kalnius buvo išrinktas per pakartotinį balsavimą – tąsyk dalyvavo 9 tūkst. 836 rinkėjai, už A. Kalnių balsavo 6 tūkst. 444, už jam pralaimėjusį Virginijų Domarką – 5 tūkst. 293 rinkėjai. Mero rinkimai buvo tiesioginiai. Tiesiogiai meras bus renkamas ir ateinančiuose rinkimuose.

2019 m. įvykę rinkimai buvo sėkmingiausi visuomeniniam rinkimų komitetui „Kretingos kraštas“, laimėjusiam 5 vietas taryboje, įskaitant šios politinės organizacijos deleguotą merą Antaną Kalnių. Tiek pat – po 5 vietas – gavo politinės partijos: Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ir Lietuvos socialdemokratų partija. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pelnė 4 vietas, po 2 vietas – Liberalų sąjūdis, partija „Tvarka ir teisingumas“, Darbo partija.

Per besibaigiančią ketverių metų dabartinę kadenciją Kretingos rajono savivaldybės tarybos politinis žemėlapis pasikeitė: neliko šalyje ir Kretingoje partijos „Tvarka ir teisingumas“. Į tarybą su šia politine jėga patekę tarybos nariai pasirinko kitas politines partijas: Rimantas Macius – Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“, Jolita Vaickienė – Darbo partiją. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą paliko Vitalija Valančiutė, Stasys Kaniava – abu perėjo į Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“ ir Konstantinas Skierus, kuris sugrįžo pas socialdemokratus, yra 6-as dabartiniame šios partijos kandidatų į Savivaldybės tarybą sąraše.

Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“ pasirinko ir Tomas Abelkis, pasitraukęs iš socialdemokratų. Kadencijos pabaigoje tarybos nario priesaiką davė ir dirbti taryboje pradėjo kaip Darbo partijos atstovas Alvydas Jonaitis (į tarybą pateko pagal partijos „Tvarka ir teisingumas“ rinkiminį sąrašą iš tarybos pasitraukus Jolitai Vaickienei, kai taryba ją patvirtino vadovauti Savivaldybės administracijai) ir Algimantas Šoblinskas, kaip Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys. A. Šoblinskas į tarybą atėjo pagal Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkimų sąrašą iš tarybos pasitraukus Daliai Martišauskienei. D. Martišauskienė tarybos nario mandato turėjo atsisakyti, kai Kretingsodyje veikianti profesinio ugdymo mokykla tapo jos vadovaujamo Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro filialu, o Kretingos rajono savivaldybė neatsisakė profesinės mokyklos Kretingsodyje turėtų dalininkės teisių, tapo profesinio mokymo centro dalininke. D. Martišauskienės veikla taryboje ir jos vadovaujamoje švietimo įstaigoje, pagal valstybėje galiojančią tvarką, tapo nesuderinama.

Kas stoja prie naujų Savivaldybės tarybos ir mero rinkimų starto linijos? „Pajūrio naujienų“ iš politinių partijų ir komitetų gautomis žiniomis, į Kretingos rajono savivaldybės merus kandidatuoja 8 politikai: Romualdas Jablonskis, iškėlė Liberalų sąjūdis; Antanas Kalnius, iškėlė politinis komitetas Kretingos kraštas; Dalia Martišauskienė, iškėlė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga; Dangiras Samalius, iškėlė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai; Justė Stonkutė, iškėlė politinis komitetas „Už šviesią Kretingą“; Rimvydas Šakinis, iškėlė Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“; Jolita Vaickienė, iškėlė Darbo partija; Egidijus Viskontas, iškėlė Lietuvos socialdemokratų partija.

Visi kandidatai į merus, išskyrus Rimvydą Šakinį, yra juos iškėlusių politinių organizacijų rinkimų sąrašų į Savivaldybės tarybą vedliai.

Dėl 25 Savivaldybės tarybos narių mandatų rinkimuose kovos 7 politinės partijos: Darbo partija, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, Krikščionių sąjungą, Liberalų sąjūdis, Lietuvos socialdemokratų partija, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ir 2 politiniai komitetai – Kretingos kraštas ir „Už šviesią Kretingą“. Tarybos nariai renkami pagal politinių organizacijų sudarytus rinkimų sąrašus, kuriuos reitingavo tų organizacijų nariai, o balsuojantys rinkėjai turi galimybę reitinguoti tuos sąrašus savo nuožiūra dar kartą.

---

Traukiasi iš aktyvios politikos

Kovą vyksiančiuose Kretingos rajono savivaldybės tarybos rinkimuose nebedalyvaus tarybos senbuviai socialdemokratai Valerijonas Kubilius ir Augenija Juknevičienė, šios kadencijos taryboje aktyvia veikla pasižymėjęs (vienintelis iš 25-ių tarybos narių rinkėjams teikė kasmetines savo darbo taryboje ataskaitas) konservatorius-krikščionis demokratas Dovydas Bajoras.

Valerijonas Kubilius: „Atėjo laikas savo vietą rajono valdžioje užleisti jaunesniems. Taryboje dirbau nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo, beveik dešimtmetį – Kretingos rajono savivaldybės meru. Dirbau ir įvairiose tarybos komitetuose, komisijose. Buvau, esu ir liksiu ištikimas socialdemokratų idėjoms. Branginu man suteiktą Kretingos rajono Garbės piliečio vardą. Politikos neišsižadu, esu Lietuvos socialdemokratų partijos Kretingos skyriaus narys, toliau dalyvausiu skyriaus veikloje, džiaugsiuosi galėdamas padėti, jei bus reikalinga ir naudinga mano patirtis, supratimas. Visas mano gyvenimas politikoje: dirbi, vertini, stebi, džiaugiesi, kai pasiseka. Manau, kad būdamas politiku gyvenimą matai plačiau ir veiki plačiau, negu užsidaręs siauresniame rate. Politikas turi tarnauti žmonėms, stengiausi tą daryti ir tikiuosi, kad nuvyliau nedaugelį.

Augenija Juknevičienė: „Kretingos rajono savivaldybės taryboje dirbau 3 kadencijas. Vadovauju Kretingos šeimos medicinos centrui, dirbu jame šeimos gydytoja, šiame tiesioginiame darbe esu labai užimta ir blogai jaučiuosi, kai per mažai laiko skiriu savo veiklai taryboje. Kiek leis galimybės, dalyvausiu ir politinėje veikloje, iš Lietuvos socialdemokratų partijos nesitrauksiu.

Dovydas Bajoras: „Iš politikos nesitraukiu, esu Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys. Ši partija yra mūsų valstybės stipriausia dešinės politinė jėga, mano politinės pažiūros tvirtos, jų nekeičiu. Nieko gyvenime nedarau atmestinai. Ne kartą buvau kviestas įsilieti į Krašto apsaugos savanorių gretas. To nepadariau, mane varžė duota Savivaldybės tarybos nario priesaika, nes pagal mūsų valstybės Konstituciją galima duoti tik vieną priesaiką. Baigęs kadenciją Kretingos rajono savivaldybės taryboje turėsiu galimybę duoti krašto apsaugos savanorio priesaiką. Turiu verslą, šeimą. Aktyvioje rajono politikoje darau pauzę.“

---

Išsamiau šia tema skaitykite „Pajūrio naujienose“ Nr. 2 (2023 01 06).


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas