Pajūrio naujienos
Help
2023 Kovas
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar šiuolaikiškai atnaujintoje Vilniaus gatvėje tiktų atstatyti senąsias medžio skulptūras?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Krūmus kerta pagal gyventojų prašymą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Gamta
  • 2022-12-30

Iškirstus krūmus prieš šventes išvežti sutrukdė gausus snygis, o dabar – staigus polaidis.

Prieš pat Kalėdų šventes palei tris daugiabučius Vilniaus gatvėje, priešais Kretingos dvaro parką, buvo pradėti kirsti menkaverčiai krūmai ir medžiai. Kretingos muziejus šiuos darbus vykdo įpareigotas Kretingos rajono savivaldybės, kuriai šių daugiabučių gyventojai dar vasarą įteikė prašymą su keliomis dešimtimis parašų. Tačiau kai kurie gyventojai pasipiktino, kad sykiu su menkaverčiais iškirto ir jų pasodintus dekoratyvius, aplinką puočusius krūmus.

„Pjovė viską iš eilės: ir sąžalynus, ir mūsų pačių kažkada pasodintus dekoratyvinius krūmus – alyvas, šeivamedžius. Nupjovė ligi pažemės, tik kelmai beliko. Bet įklimpo traktorius ir per visas šventes ten prastovėjo. Ar nereikėjo prieš vykdant darbus atsiklausti bendrijos žmonių? Įdomu, kas vykdo tuos darbus?“ – teiravosi skaitytojai, prašę neviešinti pavardės.

Jie taip pat norėtų žinoti, ar krūmus kirs ir toliau į upės pusę: jei taip, gal atsivertų erdvė į upę ir atsirastų praėjimas į slėnį. „Gal Savivaldybė jau pradėjo Akmenos pakrančių tvarkymo darbus, kaip buvo viešai skelbta, kad ruošiamasi tai daryti?“ – svarstė Vilniaus gatvės gyventoja.

Kretingos miesto seniūnė Gintarė Liobikienė sakė, kad nesyk buvo sulaukę pasipiktinusių gyventojų skambučių, gavę raštiškų skundų, kad palei Vilniaus gatvės daugiabučių kiemus prižėlę savaiminių krūmynų, kuriuose vasarą veisiasi uodai ir erkės. „Buvo prašoma, kad tuos krūmus pašalintume. Kadangi teritorija priešais dvaro parką nepriklauso seniūnijai, o yra Kretingos muziejaus, jo vadovė ir ėmėsi pildyti žmonių pageidavimą. Pjauna tik krūmus, vertingų medžių neliečia“, – kalbėjo G. Liobikienė, patikinusi, kad Kretingos miesto seniūnijai priklausančią Akmenos pakrantę nuo vadinamojo žuvinės tilto iki Žemaitės alėjos jau sutvarkė – iškirto menkaverčius medžius, išgenėjo savaime suvešėjusius krūmynus.

Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė sakė, kad Kretingos miesto seniūnija iš aplinkos priežiūros lėšų Akmenos pakrantei palei daugiabučius sutvarkyti neseniai skyrė 3 tūkst. Eur. Darbai buvo patikėti bendrovei „Raguvilė“, kuri krūmus naudoja kaip žaliavą biokuro gamybai.

„Darbininkai pradėjo darbus, bet netikėtai užvertė gausiai sniego – traktorius įstrigo ir nebespėjo išvežti nupjautų krūmų. Kai tik leis orai, teritorija bus sutvarkyta“, – sakė V. Kanapkienė.

Reaguodama į gyventojų nusiskundimus, kad išvien su menkaverčiais krūmais nupjauti ir pačių pasodinti dekoratyviniai krūmai, V. Kanapkienė stebėjosi: „Kodėl žmonės tylėjo, galėjo gi išeiti ir pasakyti darbininkams. Nemanau, kad jie nebūtų reagavę į prašymą palikti vieną ar kitą krūmą. Žiemą krūmynai nuplikę, o ir darbininkai gi nežino, kad tarp šabakštynų auga ir vertingi krūmai.“ Valymo darbų toje vietoje bus atlikta už paskirtą konkrečią pinigų sumą – iškirsta tik palei daugiabučių kiemus, nesileidžiant į upės slėnį. Nusileidimo ir pasivaikščiojimo pakrante takai bus įrengti, įgyvendinat Akmenos upės pakrantės sutvarkymo viziją. G. Liobikienės manymu, jeigu Kretingos rajono savivaldybės taryba kitų metų biudžete nuspręs skirti lėšų rengti techninį Akmenos pakrantės tvarkymo projektą, pradiniai darbai jau pajudėtų.

---

Akmenos upės pakrančių sutvarkymo viziją parengė MB „Pupa – strateginė urbanistika“, ši bendrija taip pat parengė ir Rotušės aikštės rekonstrukcijos viziją.

Ją įgyvendinus, Kretingos miestas nuo dvaro iki Birutės gatvės tilto pasikeistų neatpažįstamai: pakrantė būtų sutvarkyta, išsaugant vertingąjį kraštovaizdį, nepažeidžiant kultūros paveldo apsaugos zonos ir įrengiant infrastruktūrą, pritaikytą miestelėnų poreikiams.

Skirtingų rūšių dangos krantinės, jose veikiančios kavinės, galimybė pereiti iš vienos pusės į kitą, gamtiniai takai, kurie atsirastų išvalius pakrantes ir neprieinamas vietas, sutvarkytas šaltinio slėnis, į kurį būtų galima patekti, įrengus perėjimą po tiltu nuo lurdo pusės, informaciniai stendai, apšviesti takai. Sutvarkyta Akmenės gatvė, prieplauka ir vandens pramogos, šiuolaikiški apželdinimo sprendimai, meniniai akcentai – tokią Akmenos pakrantės perspektyvą numatė vizijos rengėjai.

Vizija tebėra aptarimo stadijoje, rajono tarybos nariai gali teikti pasiūlymus, bus surengtas pristatymas ir Kretingos miesto, rajono žmonėms, kad jie galėtų teikti savo pasiūlymus, išsakyti pastebėjimus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas