Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Natūralūs gamtos ištekliai – visų sveikatai

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2022-12-20

Klaipėdos universiteto docentė, LMT projekto vadovė dr. Lolita Rapolienė mūsų krašto žmones kviečia aktyviai dalyvauti gamtos išteklių panaudojimo sveikatai gerinti tyrime.

Šiandien stresas yra nuolatinis šiuolaikinės civilizacijos palydovas. Jeigu jis – intensyvus ar ilgai trunkantis ir nevaldomas, tuomet sukelia rimtas sveikatos problemas ir blogina gyvenimo kokybę.

Lietuviai save įvertino blogiausiai

„Persirgus šia liga, neigiamų sveikatos pasekmių dažnis siekia 54 proc. po 6-ių ar daugiau mėnesių 59 proc. pacientų pasireiškia kvėpavimo sutrikimai, neurologiniai ir kognityviai sunkumai, 34 proc. suserga depresija ar nerimu, o iki 80 proc. skundžiasi padidėjusiu nuovargiu, kas turi įtakos kasdieniam gyvenimui“, – teigė Klaipėdos universiteto Slaugos katedros ir UAB Baltic Medics Uosto poliklinikos medikė doc. dr. Lolita Rapolienė, akcentuodama, kad lėtinis stresas yra susijęs su įvairiomis emocinėmis, fizinėmis ir finansinėmis pasekmėmis tiek individualiu, tiek visuomenės lygiu.

Į pagalbą – gamtiniai ištekliai

Docentės teigimu, įvairių kurortologinių procedūrų kompleksai, panaudojant gamtinius išteklius, tokius, kaip mineralinis ar geoterminis vanduo, gydomasis purvas, saulė, oras, miškas, kraštovaizdis galėtų padėti atstatyti ar pagerinti mūsų fizinę ir psichinę sveikatą. Yra mokslinių duomenų, kad buvimas natūralioje gamtoje, balneoterapinių procedūrų taikymas gali pagerinti psichologinę žmogaus būklę, sumažinti nuovargį ir kitas sveikatos problemas, turėti teigiamos įtakos nervų, kaulų-raumenų, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemos ir kitoms ligoms gydyti, sveikatai atstatyti po ligos ar traumos, sumažinti stresą. „Mineralinio vandens naudojimas balneoterapijos tikslais yra istoriškai patvirtintas, teoriškai pagrįstas, praktiškai išbandytas, ekonomiškai naudingas didelio potencialo atsinaujinantysis išteklius, kaip ir gydomasis purvas“, – teigė L. Rapolienė.

Vykdys mokslinį projektą

L. Rapolienė yra 2023 metų pradžioje šešiuose reabilitacinio gydymo centruose Lietuvoje planuojamo atlikti LMT (Lietuvos mokslų tarybos) finansuojamo mokslinio tyrimo „Lietuvos unikalių gamtinių išteklių panaudojimo su stresu susijusios organizmo psichinės ir fizinės sveikatos gerinimui efektyvumas ir saugumas (LUGISES)“ vadovė. Šio projekto tikslas yra įvertinti Lietuvos unikalių gamtinių išteklių (geoterminio /mineralinio vandens, purvo, klimato) poveikį streso mažinimui, psichinės (nerimo, depresijos, nemigos, nuovargio) ir fizinės sveikatos gerinimui, balneoterapinių procedūrų saugumą ir parengti metodines rekomendacijas. Moksliniame projekte dalyvauja sanatorijos „Eglė“ ir „Draugystė“ Druskininkuose, „Tulpė“ ir „Versmė“ Birštone, „Gradiali“ Palangoje, poilsio ir sveikatinimo kompleksas „Atostogų parkas“ Kretingos rajone. Tyrimą atlieka Klaipėdos universiteto mokslininkai ir patyrę aukštos kvalifikacijos reabilitacijos centrų gydytojai, o patariamuoju balsu dalyvauja Ispanijos, Italijos ir Bulgarijos specialistai.

Įvairių procedūrų, panaudojant gamtinius išteklius, tokius, kaip mineralinis ar geoterminis vanduo, gydomasis purvas, saulė, oras, miškas, kraštovaizdis, poveikio sveikatai ir saugumo tyrimas leis pateikti rekomendacijas apie skirtingų procedūrų, jų skaičiaus ir kombinacijų pritaikymą žmogaus fizinės ir psichinės būklės atstatymui, kas galėtų padėti spręsti šiandieninio gyvenimo tempo ir streso poveikį organizmui, pagerinti žmonių savijautą ir atstatyti darbingumą po Covid-19 pandemijos.

Kas gali dalyvauti tyrime

„Jei jūs esate 18–65 metų, jaučiate padidintą stresą ir nepavyksta jo suvaldyti ar yra sumažintos fizinės ir psichinės gerovės jausmas ir neturite sunkių lėtinių ligų, jūs galite sudalyvauti šiame tyrime“, – dr. L. Rapolienė paaiškino, kad tyrimo dalyviai turės galimybę nemokamai išbandyti įvairias sveikatinimo procedūras ir pagal parengtus testus įvertinti savo sveikatos būklę. Balneoterapinių procedūrų kompleksą sudarys baseinas, mineralinio ar geoterminio vandens vonia, gydomojo purvo, haloterapijos, gamtos terapijos procedūros. Procedūros bus atliekamos ambulatoriškai arba būnant stacionarinėje reabilitacijos įstaigoje. Prieš ir po procedūrų, taip pat – 6 mėnesių periode bus atliekami standartizuoti sveikatos įvertinimo testai.

„Mes tikime, kad galime padėti jums pagerinti sveikatą ir kartu prisidėti prie mokslu grįstos medicinos stiprinimo, sveikatinimo paslaugų, panaudojant Lietuvos kurortuose ir kurortinėse teritorijose esančius unikalius gamtinius resursus, plėtros ir Lietuvos konkurencinių galimybių su pažangiausiais Europos sveikatinimo, reabilitacijos centrais stiprinimo“, – neabejojo dr. L. Rapolienė, atkreipdama dėmesį, kad šis tyrimas bus sisteminga ankstesnių Vakarų Lietuvos gamtinių išteklių panaudojimo žmogaus sveikatos gerinimui tąsa.

Siekiant mokslinės tyrimo kokybės ir tarptautinės rezultatų sklaidos, įvairiuose tyrimo etapuose dalyvaus patyrę mokslininkai iš užsienio mokslo institucijų.

---

Nusprendusieji dalyvauti moksliniame tyrime gali kreiptis į artimiausios tyrime dalyvaujančios įstaigos pagrindinį tyrėją, projekto vadovę ar koordinatorę arba tiesiog užpildyti dalyvio anketą internetu ir su tyrimo dalyviu bus susisiekta: https://svmf.ku.lt/lt/naujienos/kvieciame-dalyvauti-naturaliu-gamtos-istekliu-panaudojimo-sveikatinime-tyrime?fbclid=IwAR0ZqkJmgPBbO5adMa6BuW-6RKqZ-d8y8YLIR8wnkpAJwfolT1duGwgBcto


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas