Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Šeimos gydytojai Vytautas Katkus (kairėje) ir Kretingos PSPC vadovas Arnas Juškys

„Mūsų visuomenėje dar esama nuostatų, kad pas šeimos gydytoją galima patekti, kada panorėjus, ir ne visada pacientai išgirsta ar nori išgirsti, ką jam sako gydytojas. Jei pacientas įsiklausytų, ką jam sako jį gydantis gydytojas – procesai vyktų greičiau“, – įsitikinęs Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vyriausiasis gydytojas Arnas Juškys, kurio vadovaujama gydymo įstaiga aptarnauja per 17 tūkst. Kretingos rajono gyventojų.

Kretingos PSPC dirba 13-a šeimos gydytojų. A. Juškio pastebėjimu, gydytojų komandoje reikėtų dar bent dviejų gydytojų – kad būtų pakankamai laiko paciento apžiūrai ir pokalbiui su juo. Tuomet galėtume tikėtis geresnių paciento ir mediko santykio. Tačiau situacija – tokia, kokia yra, gydytojų darbo krūviai yra labai dideli. Vidutiniškai vienas šeimos gydytojas per vieną darbo dieną priima 35–50 pacientų. Šeimos gydytojai aptarnauja nuo 800 iki 1,5 tūkst. pacientų, – gydytojo pasirinkimą lemia gydytojo autoritetas, jo bendravimo savybės, patirtis, pasitikėjimas ar paciento gyvenamoji vieta.

Gydymo įstaiga – ne prekybos centras

A. Juškys ir šeimos gydytojas Vytautas Katkus, turintis 40 metų darbo patirties ir gydantis apie 1,5 tūkst. pacientų, teigė, kad būtų mažiau nesusipratimų, jei pacientai pakeistų savo požiūrį į medicinos įstaigos darbo tvarką ir vizitus pas gydytoją planuotų, iš anksto užsiregistruotų. Juk gydytojui paskyrus vaistų lėtinių ligų gydymui pacientas tą pačią dieną gali užsiregistruoti ateinančiam vizitui.

„Vis dar gajus pacientų požiūris, kad pas šeimos gydytoją galima patekti čia ir dabar: kam vaistai baigėsi, kam siuntimo pas specialistus prireikė, kam skaudėti pradėjo, o pakalbio metu išaiškėja, kad skauda jau mėnesį. Kiti dar norėtų pasinaudoti nuotoline gydytojo konsultacija“, – problemą apibūdino A. Juškys. Gydytojas akcentavo, kad nuotolinės konsultacijos dažniausia taikomos aiškių lėtinių ligų atvejais, ir joms taip pat būtina išankstinė registracija. Nuotolinės konsultacijos metu gydytojas turi turėti paciento ligos istoriją. Jo ir gydytojo V. Katkaus pastebėjimu, šeimos gydytojai vis dažniau tampa ir socialinių problemų įkaitais.

Kretingos PSPC vyriausioji slaugos administratorė Renata Eitavičienė akcentavo ir kitą aspektą, susijusį su būtinybe patekti pas šeimos gydytoją: „Daugėja susirgimų – daugėja ir vizitų pas gydytoją Paanalizavus šeimos gydytojo darbo krūvį, kuris vidutiniškai siekia 800–900 apsilankymų per vieną mėnesį, galima pamanyti, kad visi gyventojai 1 kartą per mėnesį apsilanko pas savo šeimos gydytoją. Tačiau taip nėra, vienas ir tas pats pacientas keliskart per mėnesį turi sugrįžti pas gydytoją – pirmas vizitas, po diagnostinių tyrimų, po specialistų konsultacijų ir pan.“

Reikalauja siuntimų, nors jie – nebūtini

Tęsdama savo mintį R. Eitavičienė visiems pacientams rekomenduotų vieną ir tą patį – vizitus pas gydytoją planuoti iš anksto ir tam vizitui pasirengti. „Juk žmogus žino, kada jam baigsis nuolat vartojami vaistai. Kodėl nepasiplanavus vizito, kodėl neužsiregistravus? Dažnas registratūroje piktinasi, kad baigiasi vaistai – turiu nedelsiant patekti pas gydytoją. Jei pacientai užsiregistruotų gydytojo konsultacijai, tuomet nereikėtų nervintis, pykti, kiek žmogus sutaupytų savo emocijų, – pasvarstė ji. – Pacientai, kurie yra nedrausmingi ir vizitams nesiregistruoja, sukelia įtampą sau, gydytojui ir visiems prie kabinetų laukiantiems žmonėms. Ne gėda ir ant lapelio susirašyti tai, kas svarbiausia – kas skauda, kokios kitos bėdos kamuoja. Ir gydytojui lengviau, ir paciento poreikiai būtų patenkinti.“ Labai svarbu, kad pacientai nurodytu laiku atvyktų ir į procedūrų kabinetus, tyrimo paėmimui, žaizdos perrišimui. Ilgametis gydytojas V. Katkus teigė: „Tai būtų idealu, tačiau sunku pacientus išmokyti registruotis iš anksto. Bet gal, vis su žmonėmis kalbant, paaiškinant jiems, situacija ir pasikeis į gera.“

Planavimas, gebėjimas nustatytu laiku ateiti pas gydytoją ar į procedūrų kabinetus ne tik kad nesukeltų konfliktinių situacijų, kurių vis dar įvyksta ir gydymo įstaigos koridoriuose, ir gydytojų kabinetuose, bet ir leistų gydytojui su pacientu komunikuoti kitu lygiu.

„Štai įsivaizduokime situaciją: pacientas reikalauja siuntimo pas antrinio lygio specialistą, tarkim, kardiologą. Tačiau šeimos gydytojai susiduria su atvejais, kai tų siuntimų nė nereikia, paciento sveikatos problemos sprendimui pakanka šeimos gydytojo kompetencijos. Norėdamas, kad konfliktas neįsivyrautų, šeimos gydytojas siuntimą išrašo. Deja, skubotai išrašytas siuntimas – nieko gero“, – įsitikinęs gydytojai A. Juškys. Jo ir kolegos V. Katkaus pastebėjimu, jeigu pacientas iš anksto planuotų savo vizitą ir apgalvotai įvardintų sveikatos problemas, šeimos gydytojas pacientą parengtų vizitui pas specialistą, t.y. atliktų būtinus tyrimus, kardiogramą, tokiu atveju specialisto konsultacija būtų kokybiškesnė.

„Branginkime vienas kito laiką, gerbkime mediką, o medikas – pacientą, juk pirminė sveikatos priežiūros grandis išskirtinai svarbi, kai kalbame apie žmonių sveikatą“, – tvirtino R. Eitavičienė, akcentuodama kuo didesnio tarpusavio supratimo, bendradarbiavimo tarp šeimos gydytojo ir paciento būtinybę.

Efektyvins registratūros darbą

A. Juškio teigimu, Kretingos PSPC registratūra kasdien sulaukia per 350 skambučių, iš kurių maždaug 20 proc. – adresuoti ne šiai gydymo įstaigai. „Žmonės skambina ar ateina norėdami užsiregistruoti pas gydytoją neurologą, kardiologą, traumatologą ar pas kitus specialistus arba skambina tam, kad sužinotų, koks vienos ar kitos gydymo įstaigos telefono numeris. Noriu akcentuoti, kad mūsų Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centre tokių specialistų paslaugos neteikiamos, ir mūsų įstaigos registratūroje dirbantys slaugytojai į šiuos klausimus neturi ir neprivalo turėti atsakymų. Centro patalpose veikia VšĮ Kretingos ligoninės rentgeno, diabetinės pėdos kabinetai bei Kretingos psichikos centras“, – A. Juškio įsitikinimu, viso to nebūtų, jeigu pacientai būtų atidesni išklausydami savo gydytoją.

Ilgametę darbo patirtį turintis V. Katkus iš dalies pateisino tokį pacientų elgesį: „Visi atsimena čia buvus polikliniką – su visomis paslaugomis ir visais daktarais, tačiau jau praėjo 25 metai, kai poliklinikoje liko dirbti tik šeimos gydytojai ir odontologai.“

Netikslingi pacientų skambučiai verčia įstaigos administraciją ieškoti būdų ir išeičių, kaip diferencijuoti pacientų skambučius – kad dar neatsiliepus registratorei pacientas suprastų, kokioms paslaugoms gali užsiregistruoti. Kiekvienas pokalbis – ar telefonu, ar tiesiogiai – atima laiko, kuris turėtų būti skirtas tiesioginiam darbui, t. y. tik apie šeimos gydytojo ar gydytojo odontologo, procedūrų kabinetų ar profilaktinių apžiūrų paslaugas. Tai planuojama įdiegti ateinančiais metais. Mūsų įstaigos medikų bendruomenei svarbus kiekvienas pacientas, todėl siekiame sklandaus bendradarbiavimo.

---

ATMINTINĖ KRETINGOS PSPC PACIENTUI

Jeigu Jums reikalinga šeimos gydytojo arba gydytojo odontologo konsultacija, kreipkitės:

Kretingoje, tel.: (8 445) 79004, 79009;

Darbėnuose, tel. (8 445) 56360;

Vydmantuose, tel. (8 445) 43247.

Kretingos PSPC informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas