Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar tikslinga buvo vėl riboti automobilių stovėjimo laiką Rotušės aikštėje Kretingoje?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nuostoliai – dėl netikslaus projekto

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2022-10-25
Žiemos sodas – unikalus paveldosaugos objektas, projektuotojai tikino neturėję panašios patirties, tikslai skaičiuojant perdaromas konstrukcijas, dėl to teko keisti techninį projektą.

Nors po Dvaro parką vaikščiojantiems kai kuriems kretingiškiams atrodo, kad Žiemos sodo-oranžerijos renovacijos darbai nebevyksta, Kretingos muziejaus vadovė Vida Kanakpienė tai paneigė: „Darbai nėra sustoję, tik sulėtėję ir nevyksta taip greit, kaip norėtųsi. Visas kupolas šį rudenį jau uždengtas, aliuminio konstrukcijos, išskyrus apačioje, sumontuotos. Šiandieną pagaliau atveža ir visus reikalingus stiklo paketus“, – praėjusį penktadienį „Pajūrio naujienoms“ tvirtino V. Kanapkienė.

Piktina viešųjų pirkimų tvarka

V. Kanapkienės žodžiais, šį rudenį statinio kupolas uždengtas, tačiau dalį stogo – jo trapecijos formos smaigalį – išvežė perdaryti. Aliuminio konstrukcijos, į kurias bus tvirtinami stiklo paketai, yra sumontuotos, išskyrus apatinę statinio dalį, vadinamąją peleriną.

Aliuminio karkasas bus užpildytas grūdinto stiklo paketais, kurių dydis – 0, 5x1–1,2 m. Visas oranžerijos plotas yra 688 kv. m. Statybinė bendrovė „Glassbee“ atlieka pagrindinius stiklinimo darbus, į kitus metus dar nusikels šildymo-vėdinimo sistemų, liftų įrengimo, dažymo, apdailos darbai.

„Tikėjomės, kad ligi Kalėdų bus atlikti pagrindiniai Žiemos sodo renovacijos darbai, kad ir vėl galėtų veikti kavinė, atvyktų turistai, nes, nebevykdant šios veiklos, muziejus neteko svaraus pajamų šaltinio. Darbai velkasi dėl to, kad teko koreguoti techninį projektą: konkursą laimėjęs vilniečių bendrovės „Enero“ architektas Vaidas Grinčelaitis ne viską tiksliai per atstumą, pasitelkęs 3D vaizdą, išmatavo ir suskaičiavo. Iš dalies galiu jį suprasti: objektas – neeilinis, daug visokių sudėtingų kampų, mazgų, ir realiai nepradėjus darbų – nenuėmus stogo, sunku viską tiksliai sudėlioti“, – kalbėjo V. Kanapkienė.

Tačiau ji neslėpė pasipiktinimo dėl viešųjų pirkimų tvarkos, kai konkursą laimi už mažiausią pinigų sumą pasiūlytas projektas, kurį, kaip rodo dažna praktika, vėliau reikia perdaryti, ir jo kaina išauga dvigubai. V. Grinčelaičio pasiūlytas projektas kainavo 22 tūkst. Eur.

Muziejus patiria nuostolius

„Šiomis dienomis vyksiu į Vilnių tartis su projektuotojų bendrovės „Enero“ vadovu Tomu Ulinausku, kad spartintų projektinius darbus, nes vertikalioms vitrinoms reikalingus stiklo paketus jau turime. Dėl medžiagų sunkumų nebekyla“, – tikino muziejaus vadovė.

Apie tai, kad iki šių metų pabaigos Žiemos sodas neatvers durų lankytojams, informuota ir Kretingos rajono savivaldybė, ir Kultūros paveldo departamentas. „Iš pradžių dėl karo Ukrainoje strigo metalo aliuminio konstrukcijoms, gaminamoms Vokietijoje. Vėliau visoje Europoje pritrūko stiklo. O kai medžiagų pagaliau atsirado, darbai įstrigo dėl netikslaus techninio projekto. Geras projektas, kaip žinia, vos ne pusė darbo“, – vėlgi apie ydingą valstybės tvarką dėl viešųjų pirkimų taip pat užsiminė V. Turauskaitė.

Oranžerijos renovacijos darbai, kai kurie – itin ekstremalūs, pasitelkus aukštalipius, vyksta nuo praėjusio rudens. Muziejaus direktorės žodžiais, Žiemos sodo renovacijos darbus pagal projektą numatyta užbaigti iki 2023-ųjų rugsėjo. Gal ir suspės, bet darbai velkasi, muziejus patiria nuostolį, o kavinės „Pas Grafą“ darbuotojai negali atnaujinti veiklos.

Žiemos sodo augalai, tikino V. Kanapkienė, yra apsaugoti – jie išgabenti į parodų sales, kur jau įjungtas šildymas. Stiklinėje Žiemos sodo dalyje belikę tik masyvūs augalai, kurių išgabenti neįmanoma, tačiau jie nuo šalčio apsaugoti, o stogas uždengtas plėvele.

Per 600 tūkst. Eur – iš rajono biudžeto

Visoje šalyje išgarsėjęs Žiemos sodas nebuvo kapitališkai remontuotas per visą nepriklausomybės laikotarpį – daugiau kaip tris dešimtmečius. Dar sovietmečiu restauruotos oranžerijos būklė, V. Kanapkienės žodžiais, buvo apverktina. Tad išvien su rajono politikais ir talkinant Seimo nariui Antanui Vinkui, buvo imtasi žygių parūpinti lėšų restauravimo darbams.

Projektas, kurio pirminė vertė – gerokai per 1 mln. eurų, yra jungtinis: dalį lėšų – apie 600 tūkst. Eur – tvarkybos darbams numatė skirti Kretingos rajono savivaldybė, kita dalis – per 400 tūkst. Eur – yra Kultūros paveldo departamento lėšos. Tačiau tokie skaičiavimai buvo pradėjus oranžerijos renovacijos darbus 2021-ųjų rudenį. Dabar gi dėl ekonominės situacijos ir medžiagų, jų tiekimo brangimo kainos yra perskaičiuojamos.

Objektui pabrangus ir dėl projektavimo klaidų, ir dėl kainų šuolio, mažiausiai papildomai dar reikės per 100 tūkst. Eur. Tačiau, V. Turauskaitės žodžiais, skiriant papildomų lėšų, tarybos nariai neabejoja, kad Žiemos sodas yra vienas prioritetinių darbų, kurį privaloma kuo skubiau užbaigti.

---

Bendrovės „Enero“ projektuotojo Vaido Grinčelaičio komentaras:

– Projektą teko keisti, nes, atidengus viršutinę stogo dalį, pasimatė, kad jis visas supuvęs, teko keisti gegnes ir iš esmės atnaujinti visą konstrukciją. Tokiame aukštyje neįmanoma buvo iš anksto apžiūrėti, nes reikia pastolių, reali situacija pasimatė, tik pradėjus darbus. To iš anksto projektuojant neįmanoma buvo numatyti. Be to, užsakovai pageidavo dar papildomų darbų, tarkim, pakeisti ortakius, kas pirminiame projekte nebuvo numatyta. Šią savaitę turėtume atlikti viso stogo ekspertizę.

Tačiau didžiausia problema – aliuminio konstrukcijos: gamintojai turi numatyti kiekvieną detalę. Kiekviena vieta šiame objekte paveldosaugos prasme – unikali, tai ne ofiso langų konfigūracijos. Dar visų gamintojų detalių nemačiau, tačiau manau, kad darbai netrukus turėtų pajudėti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas