Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Įamžins garsaus akordeonisto kraštiečio Kazio Stonkaus atminimą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2022-10-21
Praėjus metams po įžymaus kraštiečio pasaulinio garso akordeonisto Kazio Stonkaus mirties, Kretingoje jo atminimui bus surengtas festivalis.

Spalio 28-ąją Kretingos muziejuje įvyks akordeono muzikos konkursas-festivalis, skirtas kraštiečiui, ryškiam šalies akordeonistui, kurio vardas skambėjo ir garsiose pasaulio koncertų salėse, Kaziui Stonkui atminti. Šio talentingo muzikanto profesoriaus K. Stonkaus Kretinga ir visa Lietuva neteko pernai rudenį.

Telkė pasaulio akordeonistus

K. Stonkus buvo Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos profesorius ir Akordeono skyriaus vedėjas, Lietuvos nacionalinės akordeonistų sąjungos prezidentas. Jis buvo vizituojantis profesorius Šveicarijos ir Kinijos universitetuose. K. Stonkus buvo paskirtas tarptautinės akordeonistų konferencijos prie UNESCO muzikinio komiteto nariu.

Kraštiečio rūpesčiu buvo surengti svarbiausi pasaulio akordeonistų konkursai „64-asis Pasaulio trofėjus“ ir „71-oji Pasaulio taurė“, kuriuose dalyvavo žinomiausi akordeono atlikėjai iš viso pasaulio.

Už nuopelnus kultūrai 2015-aisiais K. Stonkų apdovanojo LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Praėjus metams po garsaus kraštiečio mirties, akordeonistų festivalis-konkursas K. Stonkui atminti Kretingoje rengiamas dviejų jį gerai pažinojusių kretingiškių pastangomis: Kretingos meno mokyklos mokytojos Silvijos Garbaliauskienės, kuri buvo pirmoji jo akordeono mokytoja, ir Kretingos muziejaus vadovės Vidos Kanapkienės, su kuria garsųjį kraštietį siejo bičiulystė.

Nuo vaikystės – keliaujantis muzikantas

„Tai buvo išskirtinis atlikėjas, pelnęs pasaulinį garsą ir likęs neišpuikintas šlovės. Labai mylimas akordeonistų bendruomenės, nuostabus, paprastas, lengvai bendraujantis žmogus. Jis paliko gilų įspaudą mūsų tautos kultūroje, akordeono muzikos pasaulyje“, – tvirtino S. Garbaliauskienė, jo pirmoji vedlė į muzikos profesionalo kelią.

Jos žodžiais, K. Stonkus nuo vaikystės buvęs labai gabus. „Jį mokydama, jaučiau, kad jis gali pasiekti didelių aukštumų. Ir pasiekė. Deja, per anksti – būdamas vos 53-jų, iškeliavo dėl netikėtai jo gyvybę pakirtusios ligos. Palaidotas Druskininkuose, kur gyvena jo šeima, – šiltai savo mokinį prisiminė S. Garbaliauskienė. – Teko bendrauti su Kazio tėvu: jis pasakojo, kad dar mažas būdamas, Kazys jau grojo – bet kur ir visiems, kas jo klausėsi. Tėvas dirbo vairuotoju ir vežiodavosi sūnų kartu su nupirktu instrumentu. Taigi Kazys jau vaikystėje buvo keliaujantis muzikantas, be galo talentingas – jis gyveno muzika. Tapo ne tik atlikėju profesionalu, bet pasiekė ir mokslo aukštumų – buvo profesorius, dėstė ir pamilti akordeono muziką mokė jaunosios kartos muzikantus.“

Parke įrengs vardinį suolą

Šiltai kraštietį prisiminė ir V. Kanapkienė: „Kazys Stonkus išvien su kraštiečiais Regina Maciūte, Juozu Pociumi buvo tradicinio Kretingos dvaro menų festivalio „Mėnuo su žvaigžde čia būti norėjo“ iniciatorius, pats jame koncertuodavo. Tai buvo žmogus, su kuriuo labai lengva bendrauti. Žodžio žmogus. Žemaitiškumo pavyzdys.“

Ji sakė, kad kartu su S. Garbaliauskiene parengė K. Stonkaus veiklos aprašą ir pasiūlė vieną Kretingos miesto gatvių pavadinti jo vardu: „K. Stonkus yra gimęs tuometinėje Marytės Melnikaitės, dabartinėje Jono Jablonskio gatvėje, o greta yra tokių nieko nesakančių gatvių, tarkim, – Statybininkų. Manyčiau, kad reikėtų priimti ryžtingą sprendimą jas pervadinti. Tačiau komisija nusprendė, kad paprasčiau bus K. Stonkaus vardu pavadinti vieną gatvių naujai formuojamame gyvenamajame kvartale Jokūbavo link.“ Per festivalį Kretingos dvaro parke bus pastatytas K. Stonkaus vardinis suolas – jį numatoma įrengti greta suolo, skirto architektui Edmundui Giedrimui atminti, o prie Ūkvedžio namo bus pasodintas glaustašakis ąžuolas.

Tikisi renginį tapsiant tradiciniu

„Tikimės, kad akordeonistų konkursą-festivalį pavyks užauginti, kad jis vyktų kasmet ir taptų tradiciniu miesto kultūriniu renginiu, menančiu mūsų įžymųjį kraštietį“, – akcentavo V. Kanapkienė.

K. Stonkus gimė 1968-ųjų sausio 2 d. Akordeono klasę tuometinėje Kretingos muzikos mokykloje baigė 1983 m., po to mokėsi Kauno Juozo Gruodžio konservatorijoje, 1992 m. baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją. 1992–1993 m. stažavosi Paryžiaus muzikos akademijoje, 1996–1997 m. Maskvos Gnesinų vardo institute.

K. Stonkus, pasak S. Garbaliauskienės, buvo nuolatos koncertuojantis akordeonistas – ir solistas, ir įvairių ansamblių dalyvis. Jo koncertinės kelionės iš Lietuvos tęsėsi per visą pasaulį: Ryga, Talinas, Varšuva, Berlynas, Paryžius, Briuselis, Roma, Neapolis, Madridas, Peterburgas, Maskva, Antalija, Pekinas, Šanchajus, Tokijas, Hon Kongas, Osaka ir kt.

K. Stonkus dalyvavo koncertiniuose turuose su įžymiais šalies atlikėjais: Virgilijumi Noreika, Asta Krikščiūnaite, Judita Leitaite, Egidijumi Sipavičiumi, M. K. Čiurlionio kvartetu ir kt. Akordeonistas įrašė muziką Algio Griškevičiaus filmui „Mikališkių stebuklai“, 65 spektakliams, dalyvavo įrašant 14 kompaktinių plokštelių, buvo įvairių televizijos projektų komisijos narys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas