Pajūrio naujienos
Help
2023 Gegužė
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar priešlaikiniai Seimo rinkimai padėtų „apsivalyti“ šalies politinei sistemai?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Tarp daugybės moliūgų – ir blyškiaveidis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Gamta
  • 2022-09-20
Bronislavos Stonkuvienės daržo puošmena ir pasididžiavimas – baltaveidžiu pramintas moliūgas.

Lazdininkų kaime, kuris jau kone prieš du dešimtmečius išgarsėjo kaip moliūgų augintojų kraštas, šį rudenį gausiu ir įvairiu jų derliumi džiaugiasi ilgamečiai geltonšonių augintojai Bronislava ir Juozas Stonkai. Šiemet moliūgai tiesiog karaliavo jų darže – šių daržovių, įvairių dydžių ir spalvų, užderėjo kone trys dešimtys. Tačiau vienas moliūgų yra ypatingas – jo žievė šviesiai žalsva, kone balta, todėl šeimininkai jį praminė blyškiaveidžiu.

B. ir J. Stonkų sodyboje moliūgai karaliauja užtvartėje, kur gera žemė, supiltos komposto krūvos. „Jau daugel metų juos čia sodiname. Šiemet prisodinau visą lauką, daug nugedo vos užmegztų, o užaugo 25 sveiki ir gražūs. Moliūgai man labai gražu: ir kai žydi – laukas tarsi nusėtas geltonom žvaigždelėm, ir vasaros pabaigoje išeini į lauką, kiekviena daržovė stebina savo dydžiu, spalva. Štai šitas žalias, bet tik laikinai. Netrukus jo šonai ims geltonuoti“, – rodydama į dar žalią ir greta esantį jau spalvą keičiantį moliūgą, kalbėjo šeimininkė.

O vidury moliūgų lauko visu gražumu išsikėtojęs ypatingasis moliūgas – šviesusis, tas blyškiaveidis, kuris statusą tarp kitų moliūgų B. ir J. Stonkų darže išsikovojo ne vien spalva, bet dar ir savo didumu. Šį ir dar du kitus, taip pat nenusileidžiančius dydžiu, lazdininkečiai pasirengę atgabenti į „Pajūrio naujienų“ šį savaitgalį rengiamą Moliūgo šventę.

Visi moliūgai, patikino šeimininkai, užderėjo iš redakcijos kasmet pavasarį nuolatiniams skaitytojams dovanojamų moliūgų sėklų: šios, matyt, pasitaikė įvairių rūšių, jei šiandieną jie gali džiaugtis tokiu spalvingu ir gausiu derliumi. Įdomu, sakė šeimininkė, kad ši daržovė užmezga dar ir dabar, bet suprantama, kad nebespės užaugti – pritrūks šilumos, o netrukus ir nušals. B. Stonkuvienė sakė, kad visus užderėjusius moliūgus sudorosianti pati, nes ir siūlyti nėra kam – aplinkui kaimynai ir patys juos augina. Moteris sakė iš moliūgų kepanti blynus, verdanti moliūgų sriubą, dedanti į troškinius. O šiemet bandysianti moliūgus ir paraugti, taip pat kaip ir agurkus, nes pabandė cukinijas – ir visai patiko.

Greta moliūgų B. ir J. Stonkų darže plyti ir lysvė, užsodinta arbūzais: šie savo dydžiu nepranoksta moliūgų, labiau primena vaikiškus žaidimo kamuolius. Šeimininkai pasiūlė jų ir paragauti: skonis – puikus, nenusileidžia atgabentiems iš šiltų kraštų, prinokusių vidus ryškiai raudonas. Jau pernai, sakė Bronislava, pirmąsyk pabandę užtvartėj pasisodinti arbūzų, šie užderėję gerokai didesni ir saldesni negu šiais metais. „Pernai vasara buvo karštesnė. Šiemet ne visi suspėjo pribręsti: kitą prapjauni – ir pusžalis, neskanus“, – sakė moteris.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas