Pajūrio naujienos
Help
2022 Gruodis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še310172431
Se4111825
Apklausa

Ar žinote, kas sieks mero pozicijos Kretingos rajone?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

Balsuokite už „Pajūrio naujienų“ 2022-ųjų Metų žmogų!

Paulius VAINEIKIS
Gabrielė STONKUTĖ
Eldoradas BUTRIMAS
Vytautas GRYKŠAS
Brigita BARKAUSKAITĖ
Jonas DRUNGILAS
Aida MIKUTIENĖ
Šarūnas KASMAUSKAS
Birutė VISKONTIENĖ
Komentarų topas
Trečiadienį Lazdininkų užtvankos tvarkomus darbus apžiūrėję (iš kairės) Kretingos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Ženeta Seniūnienė, administracijos direktorius Egidijus Viskontas pasidžiaugė, kad bendrovė „Ežerūna“ dirba sklandžiai, nevėluodama. Šalia jų – „Ežerūnos“ darbų vadovas Mindaugas Urnikis.

Lazdininkų užtvankos Darbėnų seniūnijoje įrenginius renovuojanti bendrovė „Ežerūna“ iš Telšių darbus žada užbaigti anksčiau kito rudens pradžioje numatyto termino, o atliekant darbus nuleistas vanduo į 113,4 ha tvenkinį sugrįžti turėtų po Naujųjų ar dargi greičiau, jei orai bus lietingi.

Be suplanuotų, yra ir papildomų darbų

Lazdininkų užtvankos renovacijos darbų, kurių kaina 328 tūkst. Eur, sutartį su Kretingos rajono savivaldybės administracija bendrovė „Ežerūna“ pasirašė šių metų liepą, įsipareigodama darbus padaryti per 14 mėnesių. Jau atnaujinta apie 1 km kelio palei užtvanką danga, atstatomos prastos būklės krantinės plokštės, plokštes jungiančios siūlės sutvirtinamos betonu. Visame 1 km ruože, abiejuose pakraščiuose, bus sumontuoti metaliniai atitvarai, kai lig šiol šį dėl nuslydimo į tvenkinį pavojingą kelią žymėjo tik pavieniai stulpeliai. Įrengti laiptai pėsčiomis pakilti į sankasą, jų lig šiol irgi nebuvo.

„Ežerūnos“ darbų Lazdininkuose vadovas Mindaugas Urnikis tvirtino, kad bendrovė jau atliko papildomų, sutartyje nenumatytų darbų: išardė ir išvalė bebrų buveines prie užtvankos, samdė narus užtvankoje paskandintoms automobilių dalims ištraukti. „Iš pradžių bebrų Darbos upelyje pastatytas užtvankas bandėme išardyti rankiniu būdu, bet ką per dieną išardydavome, tą jie per naktį atstatydavo. Bebrus įveikėme tik paleidę ekskavatorių. Prie užtvankos panaikinome visus jų urvus, manau, čia jie nebegrįš. Tačiau toliau upelyje liko gal 5-ios jų buveinės, čia jų nuolatinė gyvenvietė“, – apie kovą su bebrais pasakojo M. Urnikis, perspėjęs: jei po užtvankos renovacijos vietovė vėl bus apleista krūmokšniais, didelė tikimybė, kad bebrai sugrįš ir gadins užtvankos įrenginius. Šį trečiadienį Kretingos rajono savivaldybės administracijos žemės ūkio skyriaus vedėja Ženeta Seniūnienė kartu su Savivaldybės administracijos direktoriumi Egidijumi Viskontu apžiūrėdama užtvankos tvarkymo darbus, tikino, kad prižiūrėti užtvankos prieigas, šienauti, šalinti krūmus Savivaldybė įsipareigojo ES paramos lėšas (iki 80 proc. užtvankos renovacijos kainos) skyrusiai Nacionalinei mokėjimų agentūrai. „Medžiotojams siunčiame raginimus medžioti bebrus, nes dėl jų daromos žalos skundžiasi ir įmonės“, – sakė Ž. Seniūnienė.

Šiomis dienomis tvarkoma užtvankos krantinė: atstatomos susidėvėjusios plokštės, betonuojamos siūlės tarp jų.

Rengiant Lazdininkų užtvankos atnaujinimo projektą, tvenkinį išžvalgę narai buvo perspėję, kad jame yra paskandintų vogtų automobilių liekanų. „Pasitelkė narus – jie turėdavo radinį užkabinti, ištraukėme visą krūvą automobilių ketvirčių. Sprendžiant iš to, kad išrinktų automobilių kėbulai tiesiog sukapoti, o ne supjaustyti „bulgarkėmis“, tos automobilių liekanos čia paskandintos iki 2020-ųjų“, – aiškino darbų vadovas, pasvarstęs, kad vogti automobiliai dalims buvo ardomi netoliese, Lazdininkų tvenkinio apylinkėse.

Atsakingiausias ir svarbiausias iš suplanuotų darbų yra užtvankos senojo uždorio pakeitimas nauju. 1976 m. pastatytos Lazdininkų užtvankos šis vandens lygio užtvankoje kontroliavimo mechanizmas yra pavojingai susidėvėjęs. Jei vanduo uždorį išgriautų, grįžtų senoji Darbos upelio vaga, tvenkinio neliktų. Uždorį rangovas keisti planuoja šio rugsėjo mėnesio pabaigoje. Artimiausiomis dienomis, nuleidę tvenkinio vandenį iki leistinos ribos, turės ištraukti senąjį uždorį, kad pagal jį naująjį pagamintų, nes naujas uždoris turi būti tiksli senojo kopija, o skirtingų užtvankų uždoriai yra unikalūs.

Žuvys nenukentės

Lazdininkų tvenkinį pamėgę kai kurie žvejai netveria pykčiu dėl nusekusio vandens, nuleidus vandenį, pamatę atvertų šiukšlinų pakrančių dumblyną, būgštauja, ar nepradės gaišti žuvys. M. Urnikis užtikrino, kad „Ežerūna“ dirba atsakingai, tvenkinio vandenį nuleidžia palaipsniui, kad žuvys spėtų pasitraukti į gilumą, o tvarkantieji užtvanką galėtų geriau valdyti vandens sroves. „Nemačiau tame 1 km ruože nė vienos nugaišusios žuvies“, – tvirtino M. Urnikis.

Projektinė tvenkinio vandens nuleidimo riba – 1,8 m nuo buvusios normalios būklės. Dabar nuleista apie 1,14 m. Iki maksimalios ribos tvenkinio vandenį nuleisti turėtų keičiant uždorį. „Čia didelis vandens pritekėjimas iš į tvenkinį sutekančių upelių, tad vanduo netruks sugrįžti“, – ramino M. Urnikis.

Dėl nuleisto vandens atsivėrusius pakrančių šiukšlynus, M. Urnikio teigimu, valyti yra pasišovę aplinkiniai gyventojai, laukiantys rangovo pranešimo, kada vanduo bus nuleistas maksimaliai. „Šio mūsų signalo, kad galėtų imtis valyti tvenkinį, laukia ir jo nuomotojas žvejybai, nuolat besidomintis užtvankos renovacijos darbų eiga“, – sakė M. Urnikis.

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Kretingos skyriaus vadovas Dalius Vitkus informavo, kad NŽT leidimą Lazdininkų tvenkinį naudoti mėgėjiškai žūklei turi Juozas Motiejauskas, šio leidimo galiojimas baigiasi 2024-aisiais. Nuo 2024 m. tokie leidimai bus išduodami aukciono tvarka, iki šiol NŽT leidimus suteikdavo be aukcionų.

Be ES paramos užtvankos sugriūtų

Ž. Seniūnienės teigimu, Kretingos rajone yra 14 užtvankų, kurios priklauso valstybei, visus šiuos hidrotechninius įrenginius Savivaldybė valdo patikėjimo teise. NŽT patikėjimo teise valdo tik tvenkinius. Dar yra seniūnijoms priklausančių ir bešeimininkių užtvankų.

Pastaraisiais metais buvo renovuotos Padvarių užtvanka ties „Vienkiemio“ sodyba, Tuzų. Rengiami dokumentai Grūšlaukės, S. Įpilties užtvankoms renovuoti. Pateiktos paraiškos gauti lėšų Darbėnų ir Tūbausių užtvankų renovacijai. Ž. Seniūnienė patvirtino, kad pagrindinis lėšų šaltinis užtvankoms atnaujinti yra ES parama, skiriama vandentvarkos projektams vykdyti. „Per pastaruosius trejus metus rajone esančioms užtvankoms sutvarkyti būsime gavę apie 1,5 mln. eurų paramos“, – teigė Ž. Seniūnienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas