Pajūrio naujienos
Help
2023 Rugsėjis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Apklausa

Ar iš streiko politikai turi daugiau naudos negu mokytojai?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Merui prašant sudarė komisiją

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2022-07-05

Po ilgų diskusijų ir svarstymų, po 15 min. papildomos pertraukos – kad valdančiosios daugumos frakcijų nariai galėtų pasitarti, rajono merui Antanui Kalniui primygtinai to reikalaujant ir cituojant įstatyminius aktus, Kretingos rajono taryba pritarė, kad būtų sudaryta komisija rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus Egidijaus Viskonto, patekusio į interesų konfliktą, atsakomybei įvertinti.

Kretingos rajono savivaldybės tarybos narius pasiekė Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) informacija, kad E. Viskontas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo (VPIDĮ) reikalavimus vengti interesų konflikto, o jam kilus – nusišalinti.

VTEK tyrimo duomenys parodė, kad pernai lapkritį Savivaldybės administracijoje E. Viskontas pirmininkavo darbo grupės posėdžiui, kuriame svartyti Savivaldybės nekilnojamojo turto naudojimo klausimai. Posėdžio metu E. Viskontas informavo, kad yra gautas žodinis Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Kretingos skyriaus (LMŽDKS) prašymas dėl patalpų veiklai vykdyti skyrimo ir pasiūlė šią organizaciją perkelti į Kretingos Vilniaus gatvėje esančias patalpas. Darbo grupėje buvo nutarta informuoti LMŽDKS apie galimybę prašyti šių patalpų. LMŽDKS valdybos narys ir šios organizacijos narės – medžiotojų klubo „Miškininkas“ – vadovas ir valdybos pirmininkas yra E. Viskontui artimas asmuo.

VTEK vertinimu, Savivaldybės administracijos direktoriaus privataus intereso buvimas šiuo atveju sietinas su LMŽDKS. Be to, narystę medžiotojų klube „Miškininkas“ savo privačių interesų deklaracijoje nurodo ir pats E. Viskontas. VTEK nuomone, bet koks veiksmas, tarpinis ar galutinis, taip pat ir techninio pobūdžio – teisės akto rengimas, vizavimas, derinimas, pasirašymas, balsavimas, – kurį valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo atlieka interesų konflikte, yra traktuotinas kaip VPIDĮ nuostatų pažeidimas. VTEK duomenimis, E. Viskontas paminėtame darbo grupės posėdyje darė aktyvius veiksmus, siūlydamas svarstyti su LMŽDKS susijusį klausimą, pats dalyvavo šį klausimą svarstant ir nenusišalino.

Atsižvelgdama į tyrimo metu nustatytas aplinkybes, VTEK pasiūlė Kretingos rajono savivaldybės tarybai ir merui svarstyti Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Egidijaus Viskonto tarnybinės atsakomybės klausimą.

Tačiau rajono meras A. Kalnius buvo giliai įsitikinęs, kad būtina sudaryti komisiją, nes tai daryti jį įpareigoja savivaldos įstatymai, ir paprašė tarybos narių deleguoti po asmenį iš taryboje veikiančių frakcijų.

Atsisakyti šio ketinimo meras nepanoro, nei sužinojęs, kad nusižengusysis gali per 1 mėnesį VTEK sprendimą skųsti Aukščiausiajam administraciniam teismui, nei buvusiam merui rajono tarybos nariui Juozui Mažeikai pasiūlius atkreipti dėmesį į nusižengimo reikšmingumą. „Prieš sudarydami komisiją, turėtume atkreipti dėmesį į įvykio reikšmingumą. Su VTEK visi turėjome įvairių santykių ir jų aiškinimosi, jūs, mere, – taip pat. Mes turime sau atsakyti į klausimą, ar nedalyvaujant direktoriui mes nebūtume paskyrę patalpų medžiotojų draugijai. Ar tai, apie ką kalbame, yra tikrai reikšminga?" – kalbėjo patyręs politikas.

Frakcijoms pasiūlius, mero sudarytoje komisijoje dirbs J. Mažeika, Konstantinas Skierus, Jolita Vaickienė, Vaida Jakumienė ir Vitalija Valančiutė.

Sprendžiant, ar skirti tarnybinę nuobaudą, po komisijos tyrimo bus šaukiamas neeilinis rajono tarybos posėdis.

Savivaldybės administracijos direktorius E. Viskontas, komentuodamas šią situaciją, įvardino, kad visų pirma tai prasilenkia ne tik su etika, bet ir teise. Anot jo, nebuvo laikomasi ne tik procedūrų, bet ir teisės aktų, kurie aiškiai nurodo, kaip turi būti elgiamasi tokiais atvejais. „Dar 2021 metais buvo atnaujintas Valstybės tarnautojų galimo nusižengimo tyrimo aprašas, kuriame pasakyta, kad, gavus informaciją, tarnautoją į pareigas priimantis asmuo, t.y. taryba, per 5 darbo dienas turėtų įvertinti, ar yra pagrindas pradėti tarnybinio nusižengimo tyrimą. Tarybai apsispręsti leista nebuvo, vadinasi, ir komisija, sudaryta iš tarybos narių, negali veikti“, – E. Viskontas sakė norįs akcentuoti, kad VTEK priimtas sprendimas privalėjo būti įvertintas tarybos narių balsavimu. „Ir pats nusižengimo pobūdis yra toks menkas, kad tyrimas nė negali būti pradėtas, nes privalomai turi būti nustatytas atsiradusios žalos faktas, ko tikrai nėra. Tam, kad tarnautojas būtų traukiamas tarnybinėn atsakomybėn, nepakanka vien fakto, jog jis pareigas atliko netinkamai, konstatavimo – būtina nustatyti visus tarnybinio nusižengimo sudėties elementus. Kitais žodžiais sakant, turi būti tarnautojo kaltė, padaryta žala savivaldybei, priežastinis ryšys, o to nėra, – savo nuomonę pagrindė administracijos direktorius, kuris įsitikinęs, kad pagal aprašą jis turėjęs teisę nušalinti skundo autorių, tai yra merą. – Tačiau man ne tik buvo neleidžiama pasisakyti, bet ir siūlymas nebuvo pateiktas tarybai.“

E. Viskontas nusistebėjo, kad VTEK jį nubaudė už tai, kad darbo grupės posėdžio metu garsiai pasakė, kad yra LMŽD prašymas ir buvo nutarta juos informuoti apie galimybę teikti prašymą dėl patalpų nuomos.

„Šį sprendimą jau esu apskundęs teismui, nes, mano pastebėjimu, jis neteisingas, kadangi aš nedalyvavau procese ir nepriėmiau jokio sprendimo – tiesiog pusę metų dėl operacijos buvau nedarbingas“, – savo sprendimą motyvavo Savivaldybės administracijos direktorius.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas