Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugpjūtis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar žinote, kokios bus savivaldybių naujai išrinktų merų funkcijos?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nelaimėję projekto, ieško kitų galimybių

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Aktualijos
  • 2022-06-14

Nors aktyviems Pryšmančių kaimo gyventojams, siekiantiems išsaugoti buvusio Pryšmančių dvaro parką, ir nepavyko laimėti Gyventojų iniciatyvų projekto, rankų jie nenuleidžia: galbūt ir kitąmet teiks savo pasiūlymą Gyventojų iniciatyvoms, ieškos kitų kelių, kad išsaugotų šį gražų gamtos kampelį.

Viena iniciatyvos autorių šalia Pryšmančių dvaro parko gyvenanti Ingrida Macytė-Ančerienė „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad kartu su kaimynais jie bandė pateikti paraišką Kretingos rajono savivaldybei, kuri rajono bendruomenines organizacijas pakvietė teikti prašymus Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2022 metų veiksmų plano priemonėms įgyvendinti. Viena tinkamų finansuoti veiklų ir būtų bendruomenių akcijų ir iniciatyvų, skirtų viešųjų erdvių ir aplinkos kokybei gerinti, organizavimas – parkų, sporto ir poilsio aikštelių, vaikų žaidimų aikštelių, kitų vietos bendruomenės teritorijoje esančių poilsio vietų tvarkymas, atnaujinimas ir panašiai. Pryšmančių dvaro parko kaimynystėje gyvenančių žmonių tikslas ir yra atnaujinti parką, ne tik pasodinti jame žydinčių ir dekoratyvių medžių, krūmų, nutiesti takelius iš gamtinių medžiagų, bet ir apsaugoti parką nuo urbanizacijos ir nederamos žmonių įtakos, veiklos.

„Pateikti paraiškos nepavyko – rengdami dokumentus, sužinojome, kad reikia tai daryti bendruomenės vardu. Tai – postūmis naujoms mintims ir idėjoms, ką gali žinoti, gal ir papildysime rajono bendruomenių šeimą“, – kalbėjo I. Macytė-Ančerienė.

Ieškodami galimybių savo idėjoms įgyvendinti, pryšmantiškiai pageidavo sužinoti, ir dėl kokių priežasčių 2015 m. buvo panaikinta teisinė apsauga Pryšmančių buvusio dvaro sodybos fragmentams, kurie 1991 m. buvo įrašyti į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

„Ar įmanoma ir ar yra būdų sugrąžinti šiam parkui apsaugą – kad jis vėl būtų įrašytas į nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Kokių iniciatyvų ar gyventojų pagalbos reikėtų, norint tai padaryti?“ – „Pajūrio naujienos“ paklausė Kretingos rajono savivaldybės paminklotvarkininkės Medos Skersienės. Ji paaiškino, kad teisinė apsauga kultūros vertybei – Pryšmančių dvaro sodybos fragmentams – 2015 m. buvo panaikinta Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktu, kadangi likę dvaro fragmentai nebeatitiko tuo metu galiojusių LR kultūros ministro 2016 m. spalio 4 d. įsakymu Nr. ĮV-752 patvirtintų Nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo ir atrankos kriterijų. Šiais kriterijais vadovaujantis būtent ir nustatomos objektų vertingosios savybės ir jų reikšmingumas. Arba priešingai – objektui nebeatitinkant šių kriterijų, jam panaikinama teisinė apsauga.

„Ar įmanoma parkui sugrąžinti teisinę apsaugą? Teoriškai – taip, praktiškai – mažai tikėtina. Tačiau gyventojai gali susirasti atestuotą specialistą ir iš savo lėšų užsakyti parengti nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos akto projektą ir jį pateikti svarstyti Kretingos rajono savivaldybės nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai, – paaiškino paminklotvarkininkė. – Tikimybė nedidelė, kad, nesant išlikusių dvaro statinių ar planinės struktūros, vėl į Kultūros vertybių registrą būtų įrašytas tik parkas, juolab kad nelikę medžių alėjų – tai pažymima pažymoje, Kultūros vertybių registre, prie apskaitos dokumentacijos – ir šiam dvarui teisinė apsauga jau buvo panaikinta.“

Ji akcentavo ir tai, kad net įrašius Pryšmančių dvaro parką ar jo fragmentus į Kultūros vertybių registrą, jame išlieka galimybė statyti statinius ar inžinerinius įrenginius, nes to nedraudžia įstatymai, tačiau tuomet tokie projektai turėtų būti derinami su Kultūros paveldo departamentu.

M. Skersienė paaiškino, kad šiuo metu parko sklypo valdytoja yra Kretingos rajono savivaldybė, sklypo paskirtis – bendro naudojimo teritorija. „Mano nuomone, vietos gyventojai gali teikti Savivaldybei pasiūlymus, teikti iniciatyvas, siekdami gerinti teritorijos priežiūrą. To visiškai pakaktų siekiant išsaugoti šį gamtos kampelį“, – savo nuomonę išsakė paminklotvarkininkė.

---

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Egidijaus Viskonto komentaras:

„Pryšmančių gyventojų iniciatyvą vertinu teigimai ir džiaugiuosi jų aktyvumu. Parko išsaugojimas ir apsodinimas naujais medžiais – sveikintinas žingsnis. Labai gaila, kad bendruomenė dar nėra oficialiai įsisteigusi, tačiau norisi paraginti gyventojus nenuleisti rankų ir atlikti visas registracijos procedūras, kad bendradarbiavimas su Savivaldybe taptų paprastesnis. Jei reikia, administracijos specialistai tikrai gali konsultuoti bendruomenės steigimo klausimu ir net finansuoti bendruomenės steigimo procese patirtas išlaidas: pagal bendruomenių skatinimo programą galime finansuoti iki 200 eurų.

Raginčiau Pryšmančių gyventojus iniciatyvos autorius kreiptis į administraciją su prašymu dėl paminėtos teritorijos apsodinimo medžiais. Kadangi rugpjūčio mėnesį bus perskirstomos rajono Savivaldybės biudžeto eilutės, esant tokiam prašymui, pasistengtume paieškoti lėšų šiai iniciatyvai. Svarbu, kad procese dalyvautų ir Vydmantų seniūnija. Net neabejoju, kad susikūrusi bendruomenė tikrai sulauks Savivaldybės administracijos palaikymo.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas