Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Spręs dėl sovietų didvyrės paminklo likimo

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Ką pasakoja daiktai
  • 2022-06-07
Taip atrodo komjaunimo lyderės Kretingoje Teresės Stalmokaitės kapavietė su obelisku šiandien. Ji – gana nuošalioje vietoje Kretingos žydų kapinėse.

Kretingos žydų kapinių pietvakariniame kampe tebestovi išlikęs paminklas komjaunimo lyderei Teresei Stalmokaitei, kuri pokariu sovietų ideologų buvo paversta šio krašto didvyre. Kretingiškiai domisi, ar šalyje atsisakant sovietinių paminklų, ketinama nukeldinti šį objektą.

Pasak istoriko Kretingos rajono tarybos nario Vaido Kuprelio, T. Stalmokaitė 1940–1941 m. buvo komjaunimo sekretorė ir tuo laiku nužudyta. Sovietiniai ideologai ją pavertė didvyre, ant kapo pastatė obelisko tipo paminklą su paauksuota žvaigžde ir užrašu, kad T. Stalmokaitė buvo nužudyta vokiškųjų fašistų ir lietuvių, jų pagalbininkų. Paminklas iš keturių pusių buvo aptvertas stulpais su metalinėmis grandinėmis, kurios ilgainiui buvo pavogtos, išlikę tik akmeniniai stulpai.

V. Kuprelio žodžiais, sovietmečiu šis paminklas buvo tapęs ne tiek žmogaus kapaviete, kiek ideologine vieta: pionieriai ir komjaunuoliai ten duodavo priesaikas, saliutuodavo, vykdavo iškilmingi jų renginiai.

Rusų ambasados iniciatyva, jau nepriklausomybės laikotarpiu šis paminklas buvo restauruotas.

„Šiandieną paminklas yra gana sunkiai prieinamoje vietoje – kad pasiektum jį, reikia praeiti per 2 privačius sklypus arba šokti per kapinių tvorą, skiriančią kapines ir Šv. Klaros vienuolyno teritoriją – paminklas praktiškai remiasi į ją. Teritorija apžėlusi ir visąlaik uždara. Dabar nebent sovietiniai fanatikai ten ryžtųsi specialia intencija patekti. Prieš dešimtmetį tuometinis meras Juozas Mažeika buvo įpareigojęs panaikinti sovietinę žvaigždę, tad ji dabar – vos įžiūrima“, – kalbėjo Jonas Drungilas, Petrikaičių kapinių prižiūrėtojas, kuriam patikėta prižiūrėti ir Kretingos žydų kapines.

Išlikę neryškūs penkiakampės kontūrai.

J. Drungilas taip pat – ir aktyvus visuomenininkas, tačiau nemano, kad šį nuošalioje vietoje esantį paminką reikėtų griauti: „Visgi tai – antkapinis paminklas. Užrašai sunkiai beįskaitomi. Nebent visiškai reikėtų nutrinti dar įžiūrimus sovietinės penkiakampės kontūrus. Ir prie kapinių reikėtų teisingos informacijos apie tą laikmetį.“

Žydų kapinių viduryje, šalia rėvos stovi kitas lauko akmuo–paminklas, skelbiantis, kad 1941 m. čia buvo atvežti ir nužudyti 125 žydai iš Mosėdžio.

V. Kuprelis taip pat mano, kad sovietų karių kapinių ar neviešose vietose esančių antkapinių paminklų naikinti nereikėtų, tačiau būtina įrengti lenteles ar stendus, kuriose būtų atspindėta tikrovė. „Kalbu apie sovietų karių kapines Kretingos dvaro parke. Laimei, kad kažkada žuvusiųjų kūnus iš daubos Rotušės aikštėje, kur jie iš pradžių buvo sulaidoti, iškėlė į miesto pakraštį. Šios kapinės atokiai nuo miesto centro ir niekam neužkliūva. Tačiau kai kurių palaidotų žmonių mirties datos – 1946 ir 1947 m. – reiškia, kad jie buvo ne kariai, o okupantai, kovoję su Lietuvos partizanais ir kritę nuo jų rankos. Todėl manau, kad šių kapinių prieigose, taip pat – ir prie žydų kapinių, reikėtų įrengti informacinius stendus, kad būtų atstatyta istorinė tiesa“, – įsitikinęs istorikas.

Kretingos rajono savivaldybės vicemeras Atminimo ženklų įrengimo komisijos pirmininkas Dangiras Samalius sakė, kad, nuaidėjus Kretingos miesto šventei, į kurią dabar sutelktas pagrindinis dėmesys, komisija susirinks aptarti, kokius darbus tikslingiausia atlikti, rengs projektus, kad sutvarkytų postamentus ir prie kapinių įrengtų stendus.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas