Pajūrio naujienos
Help
2022 Rugpjūtis
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar jums įdomu, kodėl pykstasi rajono valdžia?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Miestiečiams tvarko aikštyną prie Pranciškonų gimnazijos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-06-07
Buvusiame pranciškonų sode, tikino archeologas Nerijus Brazdeikis (dešinėje), vertingų radinių nerasta, tačiau teritorija palei vienuolyną – kasdien vis įdomesnė. Ir pajuokavo: „Archeologas yra žmogus, kuris ieško to, ko nepametęs.“

Miesto aikštyno prie Pranciškonų gimnazijos renovacija įgijo pagreitį: lygiagrečiai su statybos darbais klaipėdiečių bendrovės „Statybų archeologija“ archeologai palei istorinius pastatus ir buvusiame vienuolyno sode atlieka žvalgomuosius tyrimus. Kai darbai bus baigti, aikštynas tarnaus visiems miesto žmonėms.

Atnaujins iki kito pavasario

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Violetos Turauskaitės žodžiais, aikštyno renovacija pradėta, Savivaldybei laimėjus konkursą ir gavus lėšų iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pagal Sporto rėmimo programą. Projekto vertė – 783,5 tūkst. Eur.

Darbus atlieka patirties renovuojant ir įrengiant stadionus turintis rangovas – vilniečių bendrovė „Rolana“. „Jie atnaujino ir Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stadioną, darbus atliko tvarkingai ir pareigingai. Manome, kad ir šįkart dėl rangovo bėdų neturėsime“, – patikino V. Turauskaitė.

Jos žodžiais, bendrovė darbus pagal sutartį turėtų atlikti per 8 mėn. – iki šių metų pabaigos, o kitą pavasarį užbaigti žemės tvarkymo darbus, užsėti žolę.

Priešingose stadiono pusėse bus įrengtos paplūdimio tinklinio ir mini futbolo, krepšinio ir kvadrato, krepšinio ir tinklinio aikštelės, aplinkui – bėgimo takai, pakraščiuose – lauko treniruokliai. „Aikštynas bus aptvertas nauja tvora su vartais, kad į jį galėtų patekti ir sportuojanti miesto visuomenė. Anksčiau buvome įpratę manyti, kad stadionas priklauso Pranciškonų gimnazijai, tačiau ši erdvė yra vieša, ir ja galės naudotis visi kretingiškiai“, – patikino V. Turauskaitė.

Buvusiame pranciškonų sode bus įrengtas naujas stadionas Kretingos miesto žmonėms.

Šurfuose – miesto pradžios liudytojai

Vykstant darbams, statybininkai nupjovė apie 20 senųjų medžių, pašalino palei tvorą augusius krūmus, tačiau ardyti senosios asfalto dangos sakė nesiėmę dėl šiomis dienomis gimnazijoje vykstančių brandos egzaminų. Bendrovė ESO pakeitė senuosius elektros kabelius palei gimnazijos, vienuolyno ir bažnyčios pastatus.

Archeologai jau atvėrė per 50 šurfų – tyrinėjamo grunto duobių – ir tiria miesto istorijos paveldui priklausančią stadiono – buvusio Pranciškonų vienuolyno sodo teritoriją, taip pat plotą palei istorinius pastatus – XVII a. pradžioje pastatytą Pranciškonų vienuolyno ir bažnyčios kompleksą bei XX a. pradžioje iškilusios Pranciškonų gimnazijos mūrus.

Būtent pastaroji teritorija, pasak bendrovės „Statybų archeologija“ archeologų grupės vadovo Nerijaus Brazdeikio, jiems yra įdomiausia. Vedant elektros kabelius, šurfuose aptikta, kaip manoma, XVI–XVII a. sagtis ir kaltinė vinis, XIX a. sidabrinė moneta, taip pat koklių, keramikos radinių.

„Šioje vietoje kūrėsi Kretingos miestas, vyko didelės statybos, tad kai kurie radiniai gali būti iš to laikmečio. Tačiau išsamiau juos įvertins ir dėl datų nuspręs specialistai. Vėliau radiniai sugrįš į Kretingos muziejų“, – kalbėjo N. Brazdeikis. Jis sakė, kad, sprendžiant pagal radinių amžių, palei vienuolyną ir bažnyčią siūlys dar atlikti ir detaliuosius tyrimus.

Palei vienuolyno tvorą rastos senovinės monetos, dešinėje pusėje – akivaizdi 1842 m. carinė sidabro kapeika.

Didįjį stadioną renovuos kitąmet

Tačiau stadiono teritorijoje greičiausiai bus apsiribota vien žvalgomaisiais tyrimais, nes ši teritorija sovietmečiu buvusi išlyginta: kai kur užversta vos 10 cm, o kai kur – 50 cm žemės sluoksnis. Po jais – iš ledynmečio likusios akmenų sąnašos. Jokių ypatingų radinių neaptikta, daugiausiai – sovietmečio monetų.

V. Turauskaitė sakė, kad Savivaldybė archeologų išvadų dar negavo, tačiau mano, kad, jei ir prireiks papildomų tyrimų palei bažnyčią ir vienuolyną, šitie darbai neturėtų trikdyti aikštyno renovacijos.

Paklausta, kokia miesto stadiono prie būsimo Sporto komplekso darbų eiga, V. Turauskaitė atsakė, kad dabar vyksta procedūros dėl statybos leidimo išdavimo. „Tvirtinat rajono biudžetą, buvo nuspręsta, kad šiemet pirksime rangos darbus, kad kitų metų pradžioje renovacija jau galėtų startuoti“, – patikino ji.

Projektas bus vykdomas etapais – įrengta danga, keičiamos tribūnos, taip pat bus tvarkomos ir prieigos iki senojo parko, kuris šiemet baigtas renovuoti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas