Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Kretingiškės bibliotekininkės (iš kairės) Birutė Naujokaitienė ir Paulina Sutkutė sėmėsi žinių ir dalijosi patirtimi Fuerteventuros saloje, o Brigita Barkauskaitė (nuotr. trečia) ir Zofija Mačiuvienė (šešta) – Suomijoje.

Šią gegužę 4 Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos bibliotekininkės sėmėsi žinių ir dalijosi patirtimi geografine ir kultūrine prasme labai skirtingose Europos šalyse: Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Birutė Naujokaitienė ir vyresnioji bibliotekininkė Paulina Sutkutė vyko į Fuerteventuros salą, o šio skyriaus vyresnioji bibliotekininkė darbui su vaikais Zofija Mačiuvienė bei Informacinių technologijų ir viešinimo skyriaus vyresnioji specialistė Brigita Barkauskaitė – į Suomiją.

Biblioteka – bendruomenės namai

Z. Mačiuvienė ir B. Barkauskaitė pasidžiaugė, kad šiandieną mūsų biblioteka jau nebeatsilieka nuo modernių bibliotekų Suomijoje, tačiau toje Skandinavijos šalyje biblioteka yra tapusi aktyviais bendruomenės namais. Jos apsilankė keliose Helsinkio, Turku, Tampere miestų bibliotekose, tik vienintelė Nacionalinė biblioteka Helsinkyje joms labiau priminė muziejų.

„Bibliotekos ten jau seniai nebėra vien knygų, spaudinių saugyklos, jos statomos ir įrengiamos pagal bendruomenių poreikius. Žmonės siūlo idėjas, kokius baldus pastatyti, netgi patys juos dovanoja ar restauruoja. Stovi kompiuteriai, 3D spausdintuvai, kopijavimo aparatai, netgi – siuvimo mašinos. Suomijoje populiarios tvarumo idėjos, tad žmonės čia gali pasitaisyti nebetinkamą ar įsigytą naudotą rūbą. Aišku, bibliotekininkas nepamokys, kaip jį sukirpti, tačiau patars, kaip naudotis siuvimo mašina ir atlikti paprastas operacijas“, – kalbėjo B. Barkauskaitė.

Bibliotekos ten ūžia šurmuliuoja tarsi bičių aviliai: veikia įvairios edukacinės dirbtuvės, vieni žmonės spausdinasi paveikslus ant marškinėlių, kiti sėdi prie kompiuterių, dar kiti šnekučiuojasi poilsio zonoje. Galima netgi rezervuoti stalą ir ateiti kelioms valandoms pabendrauti su draugais ar kolegomis. Įrengta virtuvė, veikia kino teatras, konferencijų salės.

Išvystyta lankytojų savitarna

„Pas mus dar vyrauja požiūris, kad mes turime duoti, lankytojas jaučiasi svečias, o ten atvirkščiai – patys žmonės jaučiasi kaip šeimininkai. Jie – tarsi bibliotekos dalis, joje elgiasi kaip namuose: ten, kur kiliminė danga, nusiauna batus ar patogiai užsikelia kojas. Mums tai būtų kultūrinis šokas, o jiems – natūralu, nes patys susitvarko ir prisiima atsakomybę už biblioteką – tiesiog saugo ją“, – akivaizdų skirtumą akcentavo Z. Mačiuvienė ir B. Barkauskaitė.

Suomijos bibliotekose išvystyta lankytojų savitarna: „Bibliotekininkai dirba iki 18 val. – tuo metu žmonės ateina pasikonsultuoti, o iki 20 val. veikia savitarnos paslauga. Žmonės tuo laiku, iš anksto užsisakę internetu, ateina atsiimti ar grąžinti knygas, – jas išduoda ir priima savitarnos aparatas“, – pasakojo Z. Mačiuvienė.

Toks knygų išdavimo ir grąžinimo aparatas įrengtas ir Kretingos bibliotekoje, tačiau, pašnekovių žodžiais, jis nėra pakankamai įveiklintas, tad po šios kelionės bus siekiama kuo labiau viešinti šią paslaugą, kad naudotis savitarna įprastų ir kretingiškiai.

Kaimus aptarnauja bibliobusai

Vienoje naujausių Helsinkio bibliotekų knygų išdavimas-grąžinimas yra robotizuotas: knygos keliauja takeliais, o į skyrius jas paskirsto robotas. Nors toks robotas yra labai brangus, tačiau bibliotekininkės mano, kad neteks ilgai laukti, kol ši naujovė bus įdiegta ir Kretingoje.

„Ne taip seniai ir 3D spausdintuvas buvo naujiena, o juo per pandemiją mes jau spausdinome skydelius, kaukes. Tuo, kad jau trečius metus dirbame 3D spausdintuvu, savotiškai nustebinome ir Suomijos kolegas“, – kalbėjo B. Barkauskaitė.

Skandinavijos valstybių politika – skatinti skaitymą, naujoms knygoms įsigyti skiriama pakankamai lėšų. „Nematėme aptriušusių knygų, šios išsyk keičiamos naujomis“, – pastebėjo Z. Mačiuvienė.

Suomijoje jau nelikę mažųjų bibliotekų: kaimus aptarnauja bibliobusai. „Kadangi Suomijos teritorija – didelė, valdžia rado sprendimą, kaip knygomis aprūpinti atokiais vietoves. Ši paslauga kainuoja pigiau negu išlaikyti filialus. Už vairo sėdi patys bibliotekininkai, jie ir išvežioja knygas“, – pasakojo pašnekovės. Joms taip pat krito į akį tai, kad bibliotekininkais ten dirba daug vyrų, nemažai jų savanoriauja. Mat, Suomijoje vyrams, nenorintiems atlikti karinės tarnybos, kaip alternatyva siūloma savanorystė.

Didžiausias rūpestis – emigrantų integracija

Užtat piečiausiame Europos taške – Fuerteventuroje, vienoje iš 7 Kanarų salų – viešėjusių B. Naujokaitienės ir P. Sutkutės parsivežta patirtis yra visai kitokia: „Ten viskas tiek kitaip negu pas mus, kad net sunku papasakoti. Saloje, kur gyventojų panašiai kaip Kretingoje, gyvenimas teka ramiai, lėtai. Nuo 12 iki 15 val. – siesta, tad ir bibliotekos dažniausiai tedirba popiet. Jų bibliotekos mums nepasirodė itin turtingos, tačiau daug dėmesio skiriama Kanarų salų istorijai – rengiamos parodos, specialiai pažymėtos jų autorių knygos, kiti dokumentai.“

Ten – ir kitoks žmonių mentalitetas, kurį formuoja pati gamta: šiltas oras, dominuoja vandens sportas, pramogos, žmonės daugiau laiko praleidžia gamtoje ir bibliotekose tesilanko mažiau. Kanarų salose – daug emigrantų iš Maroko, Vakarų Sacharos, todėl daug dirbama, taip pat – ir bibliotekose, integruojant emigrantus į visuomenę: jie mokomi ispanų kalbos, diegiami įgūdžiai, kad jie kuo greičiau įeitų į darbo rinką.

„Mums atrodė, kad lietuvių tauta yra svetinga, bet iš ten sugrįžome su pietietiško svetingumo samprata. Be to, vykome su išankstiniu nusistatymu, kad pietiečiai mėgsta vėluoti, tačiau šio stereotipo neliko: Fuerteventuroje mūsų 5 dienų kelionės programa buvo organizuota labai tiksliai, minutė į minutę“, – patikino P. Sutkutė.

Bibliotekoje įrengs „parkingo“ zonas

Į skirtingas Europos šalis kretingiškės buvo deleguotos Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos, šiai dalyvaujant Erasmus+projekto „Naujos kompetencijos bibliotekininkams vystant neformalųjį suaugusiųjų švietimą“ programoje.

Paklaustos, kokias parvežtas naujoves, aptarę su vadovais, sieks įdiegti Kretingos bibliotekoje, pašnekovės patikino, kad pirmiausia – pertvarkyti vaikų literatūros skyrių, kad jis būtų žaismingesnis, knygas lentynose išdėlioti ne nugarėlėmis, o viršeliais į priekį, kad vaikai ten pat galėtų jas sklaidyti.

„Mums patiko skandinavų idėja – įrengtos vadinamosios parkingo zonos: batams (kur paklota kiliminė danga), vežimėliams, paspirtukams. Paženklintos erdvės, kur negalima valgyti, garsiai klausytis muzikos ir pan. Tai įdiegsime ir pas save“, – užtikrino bibliotekininkės.

Joms taip pat norėtųsi, kad būtų įrengta poilsio zona, kur lankytojai galėtų maloniai leisti laiką su knyga, kompiuteriu ar prisėdus pasišnekučiuoti su draugu, pažįstamu. Po viešnagės Fuerteventuroje, P. Sutkutė irt B. Naujokaitienė dar labiau įsitikino, kad šiame skubos laikmetyje būtina išmokti sustoti, skiri laiko sau ir kitam.

„Sieksime dar labiau įveiklinti informacines technologijas, nes tai – sparčiausiai kintanti sritis. Esame puiki, inovacijoms imli komanda, neapsiribojanti vien savo darbo sritimis. Taip pat sieksime labiau telkti miesto bendruomenę, kurti tvirtesnį santykį su ja, kad žmonės norėtų čia ateiti, kad jaustųsi ne svečiais, o šeimininkais. Kad mūsų biblioteka taptų visos bendruomenės namais“, – tikino pašnekovės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas