Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Atstatydinti direktorių siekęs meras paspaudė jam ranką

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2022-05-27
Išsaugoti Egidijui Viskontui administracijos direktoriaus kėdę padėjo ir buvę merai.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius Egidijus Viskontas liko vadovauti administracijos kolektyvui: 16-a iš 25-ių Savivaldybės tarybos narių šį ketvirtadienį nepritarė mero Antano Kalniaus pateiktam sprendimo projektui atleisti E. Viskontą iš pareigų kaip praradusį pasitikėjimą.

Balsavimas dėl E. Viskonto atleidimo buvo slaptas, todėl, kas buvo tie 9, kurie balsavo už mero pateiktą projektą, galima tik spėlioti. Nors patiems politikams, panašu, tokių spėlionių nekilo. Balsų skaičiavimo komisiją taryba sudarė iš 5 tarybos frakcijų atstovų. Slapto balsavimo rezultatus politikai sužinojo jų komisijos pirmininkui Vaidui Kupreliui jų dar viešai nepaskelbus posėdyje, per balsavimui skirtą 1 valandos posėdžio pertrauką. Sprendžiant iš tarpusavio pokalbių, už mero A. Kalniaus pateiktą sprendimo projektą atleisti E. Viskontą balsavo tarybos opozicijos nariai: meras ir 4 jo bendražygiai iš visuomeninio rinkimų komiteto „Kretingos kraštas“, Darbo partijos atstovai taryboje ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Dalia Martišauskienė, nors ši šmaikštavo, kad niekas to nežino.

E. Viskontą Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriumi taryba patvirtino jos įgaliojimų kadencijai įpusėjus, 2021-ųjų sausio mėnesį, po to, kai iš šių pareigų pati atsistatydino „Kretingos krašto“ deleguota Jolanta Girdvainė. Tuomet dar ne partietį E. Viskontą (dabar yra Socialdemokratų partijos narys) vadovauti administracijai delegavo socialdemokratai, taryboje turėję 5 vietas. Sprendimo dėl E. Viskonto atleidimo išvakarėse socialdemokratus paliko tarybos narys, jų partijos Kretingos skyriaus pirmininkas Tomas Abelkis. Po kadencijos vidury įvykusio politinių jėgų taryboje persigrupavimo, kai konservatoriai-krikščionys demokratai išsiskyrė su „kraštiečiais“ ir šiuos palikę opozicijoje sudarė naują valdančiąją koaliciją su ankstesniais partneriais taryboje socialdemokratais, valdančiųjų buvo 14-a – be socialdemokratų, konservatorių-krikščionių demokratų koalicijai priklausė Lietuvos liberalų sąjūdžio nariai, nepartinis Konstantinas Skierus ir su partija Tvarka ir teisingumas (Jolita Vaickiene) į tarybą atėjęs Rimantas Macius. Šįkart E. Viskontas pelnė didesnį – net 16 tarybos narių – patvirtinimą, kad tarybos dauguma juo pasitiki, ir jis toliau lieka vadovauti Savivaldybės administracijai. Vėlgi spėjama, kad valdančiųjų pozicijas sustiprino Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos nariai. Tarybos politikų diskusija dėl E. Viskonto gebėjimo-negebėjimo vadovauti Savivaldybės administracijai buvo audringa, užsitęsė ir dėl kartojimo, kas buvo išsakyta.

Sprendimo projektą dėl E. Viskonto, kaip praradusio pasitikėjimą, atleidimo iš Savivaldybės administracijos vadovo pareigų teikęs meras A. Kalnius tarybos posėdžio dalyvius tikino, kad šis svarstomas klausimas nėra politinis. „Paprastas, ūkinis“, – sakė jis, akcentavęs, kad pagal galiojančią tvarką meras ne tik gali inicijuoti administracijos direktoriaus atleidimą, bet ir privalo, jeigu yra to priežastys, ir išvardijo svarbiausias: E. Viskontas netinkamai administruoja Savivaldybės vykdomus projektus, kaip antai, Sporto ir sveikatingumo komplekso statybos, Pranciškonų gimnazijos ir miesto centrinio stadionų, darželio-mokyklos „Žibutė“ renovacijos, nevykdo mero ir tarybos sprendimų – nepateikė iki nustatyto termino (praėjusių metų gruodį) Sporto ir sveikatingumo komplekso valdymo galimų modelių, viršijo savo įgaliojimus dėl antstato Savivaldybės archyvui ant pastato J. Pabrėžos gatvėje statyti, nesilaiko reglamento ir į komandiruotes vyksta nesuderinęs su meru.

A. Kalnius kaltino E. Viskontą neturint direktoriaus pareigoms reikalaujamo 4 metų darbo vadovu stažo. „Negalime leisti, kad dar vienerius metus mūsų rajonas vegetuotų“, – tarė meras, leidęs suprasti, kad E. Viskontas Savivaldybėje yra didžiausias stabdis, tą tvirtino ir jo poziciją atleisti E. Viskontą gynę bendražygiai iš opozicijos.

Atsakomąją kalbą E. Viskontas pradėjo nuo to, kokia svarbi jam yra Kretinga, jos kraštas, kad į gimtinę iš Vilniaus grįžo kupinas ryžto dirbti rajonui ir jo žmonių gerovei. Nesitikėjo, kad eina į tokią vietą, iš kurios jį bandys „išspjauti“. „Čia gyveno mano seneliai, gyvena tėvai, mokosi dukra. Pasitikote kaip svetimą“, – apie sąsajas su Kretinga ir mero A. Kalniaus nenorą nuo pat pradžių dirbti ranka rankon kalbėjo E. Viskontas, akcentavęs prastą darbinę atmosferą Savivaldybėje, mobingo apraiškas, kurių, eidamas į direktoriaus pareigas, irgi nesitikėjo. „Šiandieną meras mane kaltina viskuo, kuo tik Savivaldybėje kaltinti galima. Dėl sporto ir sveikatingumo komplekso statybos problemų buvau pastatytas prieš faktą, pasirašiau tik sutartį su dabartiniu, ne pačiu geriausiu rangovu. Yra trūkumų šioje statyboje, pripažįstu, tačiau gavome rangovo užtikrinimą, kad šiais metais komplekso statybą užbaigs“, – aiškino E. Viskontas. Kaltinimą, kad neturi reikalaujamo vadovavimo stažo, E. Viskontas pavadino „visišku politiniu šou“. „Meras yra žmogus, kuris tarybai teikė mane į šias pareigas, per kurio ir opozicijos filtrą praėjau. Pateikiau dokumentus, patvirtinančius mano vadovaujamo darbo stažą, deja, Dariaus Petreikio neįtikinau. Tai tegul kreipiasi į Valstybės tarnybos departamentą ar teismą dėl išaiškinimo, ar atitinku šias pareigas“, – kalbėjo direktorius. Dėl kaltinimo, kad nepateikė variantų, kas ir kaip galėtų valdyti Sporto ir sveikatingumo kompleksą, E. Viskontas teigė, kad, jam susirgus, galimus komplekso valdymo modelius pateikė jo pavaduotoja Violeta Turauskaitė.

„Buvo paprašyta parengtą medžiagą papildyti, birželio pradžioje pateiksime su papildymais“, – sakė E. Viskontas. Nesutiko ir dėl kaltinimo viršijus įgaliojimus sprendžiant dėl antstato archyvui. „Rengti antstato pritaikymo administracijos veiklai projektą Savivaldybės taryba buvo nusprendusi dar 2019 metais“, – tvirtino jis. Susitikinėjimą su ministrais, įvairių institucijų vadovais, darbuotojais E. Viskontas apibūdino kaip, jo manymu, normalią Savivaldybės administracijos vadovo darbo praktiką, patikino, kad visas išvykas su meru suderina. E. Viskontas apgailestavo, kad dėl sunkios ligos 5 mėnesius negalėjo dirbti ir padėkojo tą laikotarpį be jo dirbusiems administracijos specialistams, ypač pavaduotojai Violetai Turauskaitei.

Jolita Vaickienė pavadino E. Viskonto kalbą „virtuozine“ ir pareikalavo jo atsakyti, kokius konkrečius darbus per 10 mėnesių dirbdamas administracijos direktoriumi padarė. E. Viskontas priminė iš Vyriausybės gautas lėšas senajam parkui sutvarkyti. „Gausime pinigų ir miesto stadiono rekonstrukcijos projektui“, – sakė jis. J. Vaickienė pasigedo naujų projektų, siekiant Savivaldybei naujo laikotarpio ES paramos. „Vardijate senus projektus, ant kurių atėjęs atsisėdote“, – replikavo ji.

Darius Petreikis piktinosi, kad vadovavimo stažą patvirtinančių dokumentų E. Viskonto paprašė praėjusį spalį, o gavo tik prieš šio ketvirtadienio tarybos posėdį, todėl „Kretingos krašto“ frakcijos vardu paprašė pusvalandžio pertraukos susipažinti su dokumentais. Po pertraukos pareiškė, kad dokumentai neįtikina, kad E. Viskontas turi administracijos direktoriaus pareigybei pakankamą vadovavimo stažą. „Tarybos sprendimas patvirtinti E. Viskontą direktoriumi yra galiojantis ir nebuvo apskųstas“, – Juozas Mažeika tvirtino, kad kaltinimas dėl galimai per mažo stažo teisiškai yra nesvarstytinas sprendžiant dėl E. Viskonto atleidimo. „Nuo žioplumo vaistų nėra. Jums, mere, taikau, reikėjo žiūrėti tuomet, kai teikėte E. Viskonto kandidatūrą“, – rėžė tarybos senbuvis.

„Nenuilsdami vardijate E. Viskonto nusižengimus, mere, kodėl pats neinicijavote nė vieno tų nusižengimų tyrimų, tarybai dėl jų nepateikėte išvadų“, – priekaištavo Dovydas Bajoras. „Ką, mere, jums pavyko padaryti, dirbate nuo kadencijos pradžios?“ – klausė Augenija Juknevičienė. „Nebeįkertu „katron“ iš jųdviejų (merą ar direktorių, aut. past.) šiandieną turėtume linčiuoti“, – įpindamas žemaičių tarmę, svarstė Raimundas Puškorius. „Kretingos rajonui reikia proveržio, o jūs esate inkaras“, – sviedė E. Viskontui Vilius Adomaitis.

Konstantinas Skierus buvo įsitikinęs, kad kaltę dėl Savivaldybės problemų meras ir direktorius turėtų dalintis perpus.

Tomas Abelkis pasvarstė, kad E. Viskontas neįvertino vykdomosios valdžios darbo sunkumų, nes į direktoriaus pareigas atėjo turėdamas daugiau politinio darbo patirties, atsivežtos iš sostinės.

Kolegas nustebino Marius Meškauskas, prisiėmęs kunigo vaidmenį ir pareikalavęs E. Viskonto ir A. Kalniaus prisiekti, kad iki kadencijos pabaigos abu užkas karo kirvius, ir priesaiką sutvirtinti „priešininkui“ ištiesiant ranką. Vienus tai prajuokino, kiti atvirkščiai, sveikino tokią M. Meškausko iniciatyvą.

A. Kalnius padavė ranką E. Viskontui tarybai patvirtinus slapto balsavimo rezultatus. E. Viskontas opozicijai padėkojo „už konstruktyvią kritiką“ ir pritarė Simui Končiui, prieš balsavimą pareiškusiam, kad ir koks tarybos sprendimas dėl E. Viskonto bebūtų, „versime naują Savivaldybės puslapį“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas