Pajūrio naujienos
Help
2023 Birželis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar, norint įsidarbinti į valstybės tarnybą, vis dar reikia turėti pažinčių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pastauninko tvenkinyje paleido fontaną

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2022-05-17
Kretingiškiams pageidaujant, Pastauninko tvenkinyje, ties Pranciškonų gimnazija, įrengtas masyvus fontanas, kurio srovė į viršų pakyla iki 12 m.

Įgyvendinant Kretingos rajono savivaldybės finansuojamą Gyventojų iniciatyvų projektą, Pastauninko tvenkinyje, prie Pranciškonų gimnazijos praėjusį savaitgalį buvo paleistas fontanas su kintančia vandens srove – ši aukščiausiai šauna į viršų iki 12 metrų, po to vėl sumažėja.

Nebelaukė specialios progos

Fontano su plūduru kaina – 20 tūkst. Eur, tiek lėšų buvo skirta šiam, kaip ir kitiems pačių Kretingos miesto gyventojų pasiūlytiems norams, išpildyti. Pasak miesto seniūnės Gintarės Liobikienės, už šią sumą fontanas buvo nupirktas ir tvenkinyje sumontuotas dar balandį, tačiau teko laukti šiltų orų, nes įrenginį paleisti galima, kai paros temperatūra – ne žemesnė kaip 5 laipsniai šilumos.

„Vis dar buvo šaltos naktys, laukėme atšylant. Iš pradžių galvojome sulaukti Kretingos miesto šventės ar Vaikų gynimo dienos, bet ir atžalyniečiai prašė, ir vestuvininkai pageidauja, tad ir paleidome įrenginį nebelaukdami jokios progos – tegul džiaugiasi žmonės“, – kalbėjo seniūnė.

Jos žiniomis, gyventojai labai patenkinti fontanu – tai buvo sena kretingiškių svajonė. Tuo įsitikino ir „Pajūrio naujienos“, pakalbinusios aplink tvenkinį vaikščiojusius žmones – visiems gražu į viršų trykštanti srovė ir tai, kad ši miesto vieta tapo labai gyva.

O ar fontanas neužstos vaizdo į bažnyčią ir Pranciškonų gimnaziją iš kitapus tvenkinio tiems, kurie tradiciškai įvairiomis – išleistuvių, vestuvių, krikštynų – progomis įpratę čia fotografuotis, kalbinti kretingiškiai įsitikinę, kad kaip tik krintantis vanduo dar labiau sustiprins efektą. O tie, kam trukdys, nuotraukoms pasiieškos kito rakurso.

Už elektrą per sezoną – 5 tūkst. Eur

Fontano įranga naudos 9,5 kW galingumo elektros srovę. Tačiau, seniūnės žodžiais, reikia, kad į ją atitekėtų 11 kW galingumo srovė – tai būtų kaip rezervas. Skydinė įrengta prie miesto seniūnijos ir Kretingos rajono kultūros centro. Skaičiuojama, kad elektros energija kas mėnesį seniūnijai kainuos apie 960 Eur, per sezoną iš viso – apie 5 tūkst. Eur.

Fontano garantinis laikas – 2-ji metai, tačiau manoma, kad jis tarnaus gerokai ilgiau. „Seniūnijai papildomai teko pirkti techninės priežiūros paslaugą, taip pat papildomai bus mokama už sezoninį fontano įrangos su plūduru ir elektros kabeliais iškėlimą atvėsus orams ir pajungimą kitą pavasarį. Šiems darbams reikia samdyti kraną“, – sakė G. Liobikienė.

Fontano idėją Pastauninko tvenkinyje kaip Kretingos miesto gyventojas pasiūlė Kretingos rajono savivaldybės Strateginio planavimo skyriaus vadovas Darius Martinkus ir Vilniuje gyvenantis kraštietis Romualdas Beniušis. „Pirminiame variante buvo siūloma įrengti šviesų arba garso fontaną, tačiau reikėjo išsitekti į projektui Savivaldybės paskirtą biudžetą, dėl to ir šviesų, ir garso atsisakyta“, – tikino D. Martinkus.

Iškilminga fontano paleidimo akimirka: (iš kairės) Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė, Kretingos miesto seniūnė Gintarė Liobikienė ir Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.

Paukščiai fontanų nesibaimina

Vos paleidus fontaną, redakcija sulaukė kai kurių kretingiškių priekaištų, kad lėšos neva panaudotos netikslingai – už tuos pinigus geriau būtų buvę sutvarkyti pažliugusius takus aplink gimnazijos tvenkinį arba pakeisti senus suolus kalno šlaite, leidžiantis laiptais nuo Kultūros centro.

„Savivaldybė dėl Gyventojų iniciatyvų projektų yra priėmusi tvarką: siūlo patys gyventojai, vertina komisija ir įgyvendinamas daugiausiai balų surinkęs siūlymas. Kitąkart, jeigu gyventojai pageidaus sutvarkyti takus ar atnaujinti suolus ir teiks projektą, nemaža tikimybė, kad tie darbai gali būti atlikti“, – sakė D. Martinkus.

Kiti gi kretingiškiai dvejojo, ar fontano čiurkšlės neišbaidys pakrantėse perinčių paukščių ir žuvų: „Džiaugėmės, kad Pastauninko tvenkiny greta kitų vandens paukščių veisiasi ir retos kuoduotosios antys. Kaip bus dabar, ar trykštantis vanduo neišbaidys ir žuvų, ar nepakenks išvešėjusioms vandens lelijoms?“ – teiravosi skaitytoja Giedrė P. Seniūnė G. Liobikienė pasvarstė: „Gal kurioje konkrečioje vietoj ir neperės, bet nelabai ir ligi šiol antys teperėdavo būtent toje tvenkinio pusėje. O šiaip gamtininkai tvirtino, kad fontanas turi gerą poveikį mikroflorai – sumažėja uždumblėjimas, vanduo labiau prisisodrina deguonies.“

Ventės ornitologinės stoties vedėjo Vytauto Jusio teigimu, vandens paukščiai nebijo fontanų. „Žuvims ir vandens paukščiams gerokai labiau kenkia vandens teršimas ir kitokia žmogaus veikla negu krioklys ar fontanas“, – tikino specialistas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas