Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Gyvas kūrybinis procesas – aplinkos grožiui kurti

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Smiltys
  • 2022-05-13
Marijono Daujoto progimnazijos dailės mokytoja Onutė Viskontienė (kairėje) ir technologijų mokytoja Marija Šaltmerienė, vedančios mokinius į kūrybos ir pažinomo pasaulį.

Meniškai apipavidalintos Marijono Daujoto progimnazijos erdvės kelia estetinį pasigėrėjimą ir mokyklos bendruomenei, ir šios švietimo įstaigos svečiams. Kūrybinis procesas, kurį inicijuoja ir vis naujomis idėjomis papildo technologijos mokytoja Marija Šaltmerienė ir dailės mokytoja Onutė Viskontienė, jų teigimu, vyksta apskritus metus, su nedidele išimtimi per vasaros atostogas.

„Pradedame nuo Rugsėjo 1-osios ir taip žengiame visus metus: Mokytojo diena, tradicinis integruotas projektas „Kalėdos pasaulio religijose“, valstybinės šventės – Vasario 16-oji, Kovo 11-oji, Velykos, kitos progos“, – vardino pedagogės.

Jos neslėpė, kad Marijai tenka daugiau padirbėti ties idėjomis ir tekstilės darbais, Onutės rūpestis – meninis darbų apipavidalinimas, o kolega technologijų mokytojas Juozas Lingys imasi techninių dalykų: ką – išpjauti, ką – prikalti ir suklijuoti. „Svarbiausia, kad į kūrybinį procesą galime įtraukti vaikus – į kiekvieną darbą jie įneša po mažą gabalėlį to, kas sudaro bendrą visumą, ir galutinis rezultatas nudžiugina visus“, – M. Šaltmerienė ir O. Viskontienė parodė patį naujausią bendrą darbą – metinį aštuntų klasių technologijų projektą „Ekomozaika“, kuris kūrybines menines idėjas vienija su ekologija, tvarumu, galų gale – dauguma darbų yra neatsiejami ir nuo pilietiškumo, patriotiškumo ugdymo.

O. Viskontienė neabejojo ir dėl to, kad labai svarbus yra pats kūrybinis procesas, o ne rezultatas: „Jis gali būti visoks, gal ir ne visiškai tobulas. Bendravimas, dalinimasis idėjomis yra aukščiau galutinio tikslo.“

Mokinių kartu su mokytojais kūrybiniai darbai: mokyklos valgykloje (kairėje) ir olimpiadinis darbas, skirtas šalies etniniams regionams.

Mokytojos teigė, kad jų idėjų šaltinis yra mus supanti aplinka: gamta, visuomeninės tendencijos, pokyčiai, juolab kad šiuolaikinis aktyvus gyvenimas leidžia nuolat mokytis, patirti kažką naujo, o šiuolaikiškos priemonės dargi padiktuoja ir idėjų, ir leidžia improvizuoti, patirti greitą rezultatą, kas ypač džiugina dabartinius mokinius.

Kūrybinis procesas, pedagogių nuomone, augina jaunimą pažinti aplinką, žvelgti į ją giliau, ugdo sąmoningumą – negi gadinsi tai, prie ko pats esi savo rankomis ar idėjomis prisidėjęs, palietęs, sukūręs. Estetiška meninė aplinka motyvuoja gerą elgesį, o aplinkos švara ir tvarka tampa norma, neatsiejama nuo kasdienio mokymo ir mokymosi proceso.

Kūrybingi mokytojai, įnešdami savo indėlį į įvairius sumanymus, yra pavyzdys mokiniams, kaip galima imtis kūrybinių darbų ir kažko nemokant. „Aš vis mokiniams sakau, kad kažkada to ir ano nemokėjau, bet štai – išmokau, galiu ir kitiems parodyti“, – O. Viskontienė sakė pastebinti, koks džiaugsmas vaikus aplanko, kai jie pajaučia sėkmę, o jeigu dar padarė geriau už mokytoją – tai įspūdžiams nėra galo, o kur dar pasididžiavimas papuošus mokyklą, savo aplinką, kurioje mokiniai išbūna nemažą dienos dalį. Mokytojų pastebėjimu, bendri projektai, persikeliantys ir į mokyklos išorę, tam tikra prasme kuria ne tik mokymo įstaigos, bet ir miesto įvaizdį, juolab kad Marijono Daujoto progimnazija yra strateginėje vietoje – judrioje sankryžoje, kuria važiuoja tūkstančiai automobilių ir iš kitų šalies miestų ar rajonų.

Baigiamasis aštuntokų technologijų darbas „Ekomozaika“ (kairėje) ir mokyklos vestibiulį puošianti projekto „Geltona, žalia, raudona“ dalis.

Kūrybiniai darbai, projektai Marijono Daujoto progimnazijoje yra neatsiejami nuo kitų meninių veiklų – muzikos, dainų, šokio, kadangi tenka imtis ir scenografijos, renginių apipavidalinimo. „Meninė raiška – viena stipriųjų mūsų mokyklos pusių, ir labai svarbu, kad kūrybingi pedagogai sugeba į kūrybinį procesą įtraukti įvairių gebėjimų ir skirtingos motyvacijos mokinius. Vis dėlto mokytojas asmenybė yra labai svarbu, kad kalbame apie būtinybę sudominti mokinį, įtraukti į komandinį darbą“, – Marijono Daujoto progimnazijos direktorės pavaduotoja Jūratė Račinskienė teigė, kad itin svarbu ir pritarti idėjoms, sumanymams, galų gale – surasti materialinių resursų jiems įgyvendinti: tuo pasirūpina mokyklos direktorė Raimunda Viskontienė ir ūkio dalies vedėja Judita Leliugienė.

Teikdamos didelę reikšmę estetikos visumai, mokytojos randa progos pasidžiaugti ir atskirais projektais. Vienas labiausiai pasisekusių, anot jų, – projektas „Geltona, žalia, raudona“, skirtas valstybinėms datoms paminėti. „Kaip asmeninę sėkmę įvardinčiau nuo 2014-ųjų besitęsiantį integruotą projektą „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ – mūsų mokiniai, sumaniai integruodami istorines temas į rankdarbius, jau daugybę metų iš eilės tampa šio projekto nugalėtojais“, – pasidžiaugė M. Šaltmerienė, o jos kolegė O. Viskontienė, Marijono Daujoto progimnazijoje dirbanti trečius metus, sakė, kad visada progimnazijos mokinius smagu matyti tarp meninės krypties olimpiadų nugalėtojų ir prizininkų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas