Pajūrio naujienos
Help
2023 Birželis
Pi 5121926
An 6132027
Tr 7142128
Ke18152229
Pe29162330
Še3101724
Se4111825
Apklausa

Ar, norint įsidarbinti į valstybės tarnybą, vis dar reikia turėti pažinčių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Akcijos dalyviai prie Ukrainos vėliava uždengto tanko

Penktadienio pavakare Gargždelėje, Orvidų sodybos muziejaus prieigose, slūgstantis Salantuose anksčiau stovėjęs sovietinis tankas IS-2 pusvalandžiui buvo apjuostas didžiule Ukrainos žydra-geltona vėliava.

Akcijoje dalyvavo grupė Kretingos rajono gyventojų ir iš Kijevo į Lietuvą nuo karo su žmona Larisa pabėgęs kino ir fotomenininkas Aleksandras Diralovskis. Vienas šios akcijos iniciatorių Kretingos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Dangiras Samalius teigė, kad akcijos tikslas paraginti mūsų visuomenę nepavargti visomis išgalėmis padedant su agresoriumi už savo ir mūsų laisvę kovojančiai Ukrainai. „Joks sveiko proto žmogus negali likti abejingas tokiems nusikaltimams, kurie padaryti ir tebedaromi šiandieną, XXI amžiuje, pačiame Europos centre. Žinios, vaizdai iš rastų masinių žudynių vietų Ukrainos kariuomenei išvadavus sostinės Kijevo srities Bučos miestą sukrečia. Okupantai iš Rusijos savo žiaurumu pranoksta per Antrąjį pasaulinį karą padarytus nusikaltimus. Mes suprantame mūsų šalies visuomenės ir kitų savivaldybių pastangas atsikratyti sovietinę, o tuo pačiu ir Rusijos armiją šlovinančių paminklų, ženklų“, – kalbėjo D. Samalius, akcentavęs, kad mūsų rajone jų nėra daug. Orvidų sodyboje surengta akcija, jos organizatorių teigimu, buvo daugiau simbolinė, primenanti ir sodybos lankytojams, kad šiuo metu Ukrainoje vyksta karas, kad Lietuvos žmonės yra viename fronte su ukrainiečiais.

Akcijoje dalyvavęs Kretingos rajono savivaldybės tarybos marys, Pranciškonų gimnazijos istorijos mokytojas Vaidas Kuprelis išvardijo keletą spręstinų klausimų dėl rajone esančių sovietmečio reliktų. Kretingos žydų kapinių pietiniame pakraštyje yra palaidoti pokariu nužudyti sovietų aktyvistai Teresė Stalmokaitė, Edvardas Makštys, Jonas Vainora. „Visų žuvusiųjų kūnai nusipelno pagarbos. Tačiau prie šių kapų žydų kapinėse turi atsirasti informaciniai stendai su istorine tų praeities įvykių tiesa“, – kalbėjo V. Kuprelis.

Salantuose svarstoma nugriauti postamentą, ant kurio stovėjo į Orvidų sodybą išgabentas tankas. Pasakojama, kad po postamentu yra palaidoti ne Salantuose žuvę tankistai. „Turime išsiaiškinti, kalbos apie palaidotus tankistus yra tiesa ar tik legenda, ir tanko postamento vietą sutvarkyti laikantis visų teisės aktų, pagal parengtą projektą“, – sakė V. Kuprelis. Sovietų karių kapinės Kretingoje dvaro parke, anot V. Kuprelio, yra kuklios ir abejonių dėl jų vietos ir pagal dabar galiojančius mūsų valstybės teisės aktus nekyla. Žuvusius sovietų armijos karius Kretingoje palaikai buvo pradėta laidoti Rotušės aikštėje esančioje dauboje, vėliau iš čia buvo perkelti į kapines dvaro parke. Iš užrašų ant antkapių matyti, kad palaidotųjų dalis žuvo po karo, malšindami Lietuvos laisvės gynėjų pasipriešinimą sovietų okupacijai. „Prie sovietų karių kapinių Kretingoje taip pat turi atsirasti su šia vieta susijusius istorinius įvykius paaiškinantis stendas“, – teigė V. Kuprelis, pažymėjęs, kad visus šiuos klausimus sprendžia Savivaldybėje sudaryta Atminimo ženklų įrengimo komisija.

Šiemet sukanka 30 metų, kai mirė Vilius Orvidas, Lietuvos menininkas akmentašys, brolis pranciškonas, muziejaus savo giminės Orvidų sodyboje įkūrėjas. A. Diralovskis buvo susitikęs su V. Orvidu, kūrė apie jį dokumentinį filmą. Pasak dabartinės Orvidų sodybos šeimininkės, V. Orvido sesers Palmiros Beniušienės, ukrainietis menininkas su žmona keliauja po Lietuvą ir Orvidų sodyboje apsistojo neilgam, kad naujomis savo fotografijomis, vaizdo kadrais pagerbtų brolio Viliaus atminimą. Į menininko užfiksuotus kadrus pateko ir Ukrainos vėliava uždengtas tankas.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas