|
Lietuvoje pirmi: LEAN modelis Kretingos švietimo įstaigose
Europinio projekto „LEAN modelio diegimas Kretingos rajono ikimokyklinėse įstaigose“ dalyvėms Kretingos mokyklos-darželio „Žibutė“, lopšelio-darželio „Pasaka“, Kurmaičių pradinės mokyklos, Simono Daukanto progimnazijos ir Darbėnų gimnazijos vadovėms bei grupei šių švietimo įstaigų pedagogių įteikti Asaichi, PDCA, Kaizen Teian vadybos metodų vidinio eksperto pažymėjimai, o įstaigoms – LEAN modelio diegimo aktai. Projekto metu paruošti 45 vidiniai ekspertai (kiekvienoje įstaigoje po 3 vidinius ekspertus kiekvienam metodui). Pažymėjimai – gerai, bet ne tai svarbiausia Renginyje dalyvavę nuo 2021 m. gegužės mokymų paslaugas teikusios uždarosios akcinės bendrovės „Gooliver“ vadovas Kęstutis Jovaišas, lektoriai Mantas Litvinas, Eimantas Sinkevičius ir Dainius Urbanavičius linkėjo šių pažymėjimų nekabinti mokyklose ant kabinetų sienų, nes svarbiausia yra ne pažymėjimai, o įgytos žinios, pasiekimai, kurie maloniai nuteiktų ir pedagogus, ir ugdytinius, ir jų tėvus.
„Projektas baigsis balandžio 8 dieną, bet mūsų veiklos – ne. Jau pajutome, kad Asaichi, PDCA, Kaizen Teian metodų taikymas ugdymo įstaigoje duoda naudą: keičiasi kultūra, į procesus, vykstančius organizacijoje, siūlydami idėjas, ieškodami problemos sprendimo būdų, įsitraukia kiekvienas darbuotojas, vieni kitiems mes tampame atviresni, vis drąsiau kalbame apie tai, kas rūpi, stiprėja pasidalytoji lyderystė, nes mokytojai įgijo kompetencijų būti atskirų metodų vedliais“, – atsiliepdama į tai, sakė projekto vadovė ir koordinatorė Kretingos mokyklos-darželio „Žibutė“ direktorė Snieguolė Bružė, už gebėjimą gerai vadovauti projektui sulaukusi komplimentų tiek iš kolegių, tiek iš „Gooliver“ komandos. Savo ruožtu projekto koordinatorė vylėsi, kad lektoriai ir ateityje kretingiškių nepaliks, bus atrama, atvažiuos į mokymuose dalyvavusias ugdymo įstaigas, pasidomės, kaip joms sekasi, duos nurodymų, pasidalins patarimais. „Mes dar tebesam kaip kūdikiai – kai kurie tik šliaužiam, kai kurie vaikštom, bet juk, svarbiausia, kad jau gimėm ir Lietuvos švietimo sistemoje tokie esam pirmi“, – kalbėjo S. Bružė. Ugdymo įstaigas projekto dalyves pasveikino Kretingos rajono Švietimo skyriaus vedėja Asta Burbienė.
Nauji vadybos įrankiai Ką reiškia šie lietuvio ausiai keistai skambantys žodžiai – vadybos metodų pavadinimai? Vienas jų – rytinių susirinkimų organizavimas, arba Asaichi. Jo esmė – reguliarumas (kas savaitę), trumpumas (paprastai iki 15 min). Per šiuos susitikimus aptariami vizualiai lentoje iš anksto sudėlioti tikslai, rodikliai, pasiekimo progresas, iniciatyvos, iškylančios problemos ir jų sprendimo procesas, komandos laimėjimai. Asaichi susitikimai sutelkia komandą bendram tikslui, stiprina organizacijos gebėjimą sistemingai, remiantis faktais ir duomenimis, kasdien stebėti, valdyti ir reaguoti į su ugdymo kokybe susijusias problemas. PDCA – problemų sprendimo metodas. Nebijant įvardinti problemos, einama organizacijos tobulinimo link. PDCA – tai standartizuotų žingsnių sistema nuo problemos nustatymo, jos priežasčių analizės, sprendimo pasirinkimo ir jo įgyvendinimo iki rezultatų įvertinimo ir pasiekimų plėtros. O Kaizen Teian metodas skirtas visų pedagogų įsitraukimui į organizacijos tobulinimą. Paprastai įstaigose tam sukuriama idėjų ar problemų dėžutė, lenta, siena, kur bet kuris darbuotojas gali pateikti idėją ar pasiūlyti sprendimą. Visas idėjas komanda periodiškai aptaria, įgyvendina ir įgyvendintas idėjas atšvenčia.
Sukaupė žinių kraitę Nors S. Bružė ugdymo įstaigas-projekto dalyves prilygino pirmus žingsnius žengiantiems kūdikiams, patirčių kraitė per tuos metus sukaupta. Mokykloje-darželyje „Žibutė“ LEAN vadybos metodų žiniomis su kolektyvu buvo dalinamasi reguliarių Asaichi, PDCA ir Kaizen Teian susitikimų metu. Susitarta, kad įstaigos veiklos efektyvumo bus siekiama vadovaujantis būtent šiais metodais. Tarp pagrindinių tikslų, be kita ko, numatytas ir LEAN vadybos sistemos ir metodų taikymo gerosios patirties sklaidos renginys Lietuvos ugdymo įstaigų tinklui „Žibutė“, kuris planuojamas 2022 m. IV ketvirtį. Lopšelyje-darželyje „Pasaka“, kuriam vadovauja Judita Leščiauskienė, per darbuotojų susirinkimus buvo aptariamos PDCA vidinių ekspertų grupės iškeltos problemos. Iš pradžių apie LEAN vadybos sistemą bei projekto metu vykdomas veiklas buvo diskutuojama per mokytojų metodinius susirinkimus, tačiau, pastebėjus susidomėjimą, pradėti organizuoti „gyvi“ 30 min. trukmės savaitiniai susitikimai su darbuotojais.
Simono Daukanto progimnazijos vidiniai LEAN ekspertai bendruomenei vedė LEAN metodų mokymus susirinkimų metu bei pristatė LEAN vadybos sistemos ir jos diegimo progimnazijoje pranašumus „Bendradarbystės erdvė“ bendruomenės narių susirinkimuose. Progimnazijos direktorė Sigita Jonaitienė ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vida Garjonienė parengė 6 akademinių valandų kvalifikacijos tobulinimo programą „LEAN vadybos taikymas mokyklos tobulinimui ir mokinių pasiekimų gerinimui”, skirtą gerąja patirtimi dalintis su Klaipėdos mokyklų bendruomenėmis. Darbėnų gimnazijoje (direktorė Sonata Litvinienė) LEAN vadybos sistemai ir jos metodams aptarti buvo organizuojami apskriti stalai su kolektyvu. Į LEAN metodų taikymą ir žinių apie metodus sklaidą aktyviai įsitraukė ne tik ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo kolektyvas, bet ir visa gimnazijos bendruomenė, įskaitant ir gimnazijos mokinių savivaldą, taip pat gimnazijoje veikiančią edukacinių erdvių sukūrimo grupę. Kurmaičių pradinėje mokykloje (direktorė Loreta Jurgutienė) aktyviai veikė Asaichi ir Kaizen grupės, kuriose buvo dalinamasi aktualia LEAN metodų informacija, aptariamos metodų diegimo veiklos ir planai, diskutuojama apie įstaigos tikslus, rodiklius ir idėjas, padėsiančias juos pasiekti.
„Lean modelio diegimas Kretingos r. ikimokyklinėse įstaigose“Projekto tikslas – pagerinti ikimokyklinių įstaigų ugdymo kokybę ir rezultatus, taikant LEAN vadybos metodus. --- Europos socialinio fondo finansuojamo projekto vertė 117 380,33 Eur. Pagrindinis tikslas – pagerinti ugdytinių pasiekimus nuolat taikant LEAN vadybos metodus. Projektas pradėtas 2021 m. gegužę. Mokymai vyko nuotoliniu būdu, konsultacijos – „gyvai“ ir per nuotolį kiekvienai mokymo įstaigai atskirai. Projekto pabaiga numatyta šių metų balandžio 8-ąją.
|