Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Apklausa

Ar domitės dabar pristatoma mero ir Tarybos 2023 m. ataskaita?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos abiturientė Karolina Miežetytė

„Jurgis Pabrėža yra unikali asmenybė“, – taip vieną iškiliausių XIX a. švietėjų apibūdino Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos abiturientė Karolina Miežetytė. Ji, parengusi kūrybinį darbą apie šią asmenybę, laimėjo I vietą respublikiniame kūrybinių darbų konkurse „Mūsų kalbinis kultūrinis kraštovaizdis“, taip pat pelnė dar du papildomus prizus.

Esė, primenanti dienoraštį

Abiturientė konkursui pateikė darbą ,,Pasivaikščiojimai Pabrėžos gatve“.

„2021-ieji buvo paskelbti Jurgio Pabrėžos metais, todėl, kaip gimnazijos, kuri pavadinta šios asmenybės vardu, mokinė jaučiau pareigą labiau pasidomėti jo palikimu Kretingai ir atskleisti tai kūrybiniame darbe”, – kodėl pasirinko rašyti tokį darbą, įvardijo K. Miežetytė.

Šiame konkurse, paskatinta savo lietuvių kalbos mokytojos Irutės Lapinskienės, mergina dalyvavo pirmą kartą. „Rašiau esė, kuri šiek tiek primena dienoraštį. Naujas pasakojimas prasideda pasivaikščiojimu J. Pabrėžos gatve ir vėliau mintys išplaukia į pasakojimus apie Pabrėžą. Šį darbą sudaro įvairios vizijos, apmąstymai, susipažįstama su Kretingos istorija, kuri susijusi su J. Pabrėža. Konkursui rengiausi ilgą laiką, todėl įgijau daug istorinės, kultūrinės, kūrybinės patirties“, – darbą apibūdino pašnekovė.

K. Miežetytė laimėjo I vietą respublikiniame kūrybinių darbų konkurse „Mūsų kalbinis kultūrinis kraštovaizdis“, taip pat pelnė dar du papildomus prizus.

Rengiant darbą gimnazistei domėtis Kretingos ir J. Pabrėžos istorija teko pasinaudojant įvairiais šaltiniais. „Skaičiau originalius J. Pabrėžos raštus, kurie rašyti senąja žemaičių tarme, todėl tai buvo gana didelis iššūkis. Taip pat nagrinėjau jo laiškus, straipsnius, botanikos knygas ir stengiausi viską meniškai pateikti“, – kalbėjo Karolina.

Rašydama darbą mergina daug ką sužinojo. „Manau, J. Pabrėža yra unikali asmenybė. Skaitant jo laiškus, pamokymus, ne kartą teko susimąstyti. Dauguma J. Pabrėžos mokymų tiktų ir šiuolaikiniam žmogui. Be abejo, ir pati pasisėmiau daug žinių ir kūrybinių idėjų“, – tvirtino K. Miežetytė.

Po šio konkurso abiturientė dar dalyvavo regioniniame kūrybiniame konkurse „Pabrėžos įkvėpti“, kuriame taip pat užėmė I vietą, dalyvavo kūrybiniame konkurse „Aš norėčiau prikelti“, skirtame Maironio 160-osioms gimimo metinėms paminėti, kuriame su klasės drauge pasidalino II v.

Įdėjo daug darbo

„Mūsų kalbinis kultūrinis kraštovaizdis“ – tai respublikinis kūrybinis konkursas, kurio tikslas – skatinti mokinius domėtis savo miesto kultūriniu paveldu, ugdyti kalbinį sąmoningumą.

Jį organizavo „Lituanistų sambūris“ kartu su Valstybine lietuvių kalbos komisija, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu, Lietuvių kalbos institutu bei Lietuvių kalbos draugija. „Konkurso organizatoriai kvietė mokinius atlikti tiriamuosius darbus apie savo gyvenamosios aplinkos kalbinį kultūrinį kraštovaizdį“, – įvardijo I. Lapinskienė.

Lietuvių kalbos mokytojos teigimu, Karolina dirbo daug, rinkdama informaciją apie J. Pabrėžą: „Šiemet konkurso rašiniui sunkiausia buvo sugalvoti kryptį, vientisą kompoziciją, o Karolinai – patikėti, kad teisingai rašo.“

Pasirengti tokiam konkursui nėra lengva. „Manau, šiam konkursui reikia ir žinių, ir gebėjimo įtaigiai, vaizdinga kalba pristatyti, atrodo, visiems žinomus dalykus. Manau, Karolina komisiją papirko trijų kalbos sluoksnių deriniu: J. Pabrėžos darbų citatomis ir jų komentaru, žemaitiškais sakiniais ir vaizdinga bendrine kalba“, – kalbėjo I. Lapinskienė.

„Kuprinės“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas