Pajūrio naujienos
Help
2024 Birželis
Pi 3101724
An 4111825
Tr 5121926
Ke 6132027
Pe 7142128
Še18152229
Se29162330
Komentarų topas

Gyventi – sparnais į viršų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2022-03-18
Kretingiškio tautodailininko Virgilijaus Vaičiūno angelai – grakštūs ir viltingi, lyg pergalės ženklai, jų sparnai nukreipti į dangų.

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos išvakarėse Kretingos rajono kultūros centre kraštietis menininkas medžio meistras 68-erių Virgilijus Vaičiūnas surengė naujausių savo darbų parodą „Paukščiai neša taiką“, skyręs ją Lietuvos laisvei ir Ukrainos taikos siekiui įprasminti.

Paukščiai ir angelai – iš nugenėtų šakų

Parodoje – per pastaruosius 4-erius metus sukurtos 35 paukščių ir angelų skulptūros, šių politinės įtampos kupinų dienų kontekste tapusios laisvės simboliais. Vos laiptais užkopus į Kultūros centro holą, kur jos eksponuojamos, užvaldo lengvumo, gracingumo pojūtis: V. Vaičiūno sukurti paukščiai ir angelai tarytum sklando, nutūpia ir vaikšto, nemačiom žvilgčiodami per petį juos apžiūrintiems parodos lankytojams.

Tartum iš paties medžio šerdies ar jo šakų išnirę mediniai paukščiai į žemę remiasi ir nuo jos atsispiria grakščiomis metalinėmis kojomis. Tokių įvairių formų paukščių parodoje – ištisas ciklas.

„Kai sodyboje genėju medžius, pamatau kokią įdomesnę šaką, ir atidedu į šoną. Atėjus laikui, dažniausiai – rudeniop, imu ją ir improvizuoju. Lyg ir pats metų laikas – ruduo, kai krinta lapai, apnuogindami šakas, o padangėse – išskrendančių paukščių voros, padiktavo paukščių ciklą. Nieko per daug nei per mažai iš medžio neišspausi, tik tai, ką jis leidžia, tiksliau – ką pati šaka pasufleruoja“, – apie tai, kaip gimė naujausios skulptūros, kalbėjo V. Vaičiūnas pagal specialybę – architektas landšaftininkas, savo kūrybinius sumanymus dažniausiai įgyvendinantis benzininiu pjūklu.

Jo meninė koncepcija, tikino kūrėjas, remiasi natūralumu, todėl paukščio kūnas lieka medžio spalvos, o snapas – šviesus.

Kūriniams būdingos linijos aukštyn

V. Vaičiūno sukurti angelai, taip pat, kaip ir paukščiai – itin gracingi, lengvi, atrodo, tuoj atsispirs skrydžiui. Šioje parodoje jų, naujausių, eksponuojama 15-a.

„Man angelų tema nuo seno – labai artima. Kai pažvelgiau į jų visumą, akivaizdu, kad nesąmoningai dauguma skulptūrų orientuotos į šį laikmetį – kai kūriau, karo Ukrainoje dar nebuvo. Tačiau šiandienos kontekste į dangų kylantys angelai ir paukščiai yra laisvės, taikos, pergalės ženklai. Neįmanoma šiandieną tylėti apie tai, kas skauda, tai atspindi ir skulptūrų pavadinimai – „Nenugalėsit“, „Nenugalėjot“, „Išsiveržęs iš tamsos“, – kalbėjo menininkas.

Angelus menininkas vaizduoja iškeltais į viršų sparnais ar stilizuotomis rankomis. „O ar kas iš tiesų matė tikrą angelą, ar matė, kaip jis atrodo? Kiekvienas kuriantis žmogus žino, kad linija žemyn reiškia liūdesį, skausmą, o linija aukštyn – džiaugsmą, viltį, pergalę. Savo angelais aš tarytum šaukiu visus – gyvenkime šakomis į viršų. O antra vertus, kiekvienas kuriantis meistras taip pat žino, kad angelą su dviem iškeltais sparnais iškalsi tik iš dvišakio medžio, kokių ir turėjau prikaupęs, nes iš rąsto skulptūra skiltų“, – tvirtino menininkas.

Per kitas V. Vaičiūno sukurtas stilizuotas skulptūras, tarkim, vienuolių, Nukryžiuotojo, atspindėtos ir kitos visuomet aktualios egzistencinės temos – laukimo, gyvybės ir mirties, vilties pergalės prieš mirtį. Tai atspindi skulptūros „Gervių šeima“, „Laukimas“, vaizduojanti du kiaušinį apglėbusius paukščius, „Išsiveržęs iš tamsos“, vaizduojanti prisikėlusį Kristų.

Virgilijaus Vaičiūno darbai parodoje „Paukščiai neša taiką“.

Kretingai dovanos antrąjį darbą

Tai, kad tokia viltinga paroda surengta šiuo metu, menininkas tikino, buvo atsitiktinumas: „Paroda nebuvo numatyta, kūriau ir tiek, o sumanymas gimė staiga, kai Kultūros centro darbuotojai paprašė sukurti išdegintą vėliavos kotą kovo pabaigoje įvyksiančiai respublikos meno kolektyvų šventei. Tada ir pagalvojau – nejaugi tik taip tegaliu prisidėti, tik taip pristatyti Kretingos krašto kūrėjus. Peržiūrėjau naujausius darbus, pasiūliau surengti parodą ir manau, kad savotiškai tapau Kretingos krašto meno ambasadoriumi.“

Atsidėkodamas Kretingos rajono kultūros centrui už galimybes rengti personalines parodas, kraštietis menininkas, 2017-aisiais apdovanotas Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir meno premija, nusprendė padovanoti vieną naujausių darbų – skulptūrą „Užpuolė, sužeidė, bet nenugalėjo“.

V. Vaičiūnas sakė, kad tai – vilties kupinas darbas: „Bet palieku apie jį mąstyti ir įvertinti kiekvienam į jį žvelgiančiam. Skulptorius Antanas Mončys sakydavo – reikia palikti žiūrovui pačiam užbaigti meno kūrinį. Tad nesiimu ir aš duoti savojo atsakymo“, – kalbėjo kūrėjas.

Beje, tai jau antroji V. Vaičiūno dovana Kretingos rajono kultūros centrui: minint Lietuvos valstybės 100-metį, po parodos jo bareljefas su paukščiais papuošė vieną centro holo kolonų antrame aukšte.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas